Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUKUVA

Kuilu kansanryhmien välillä kasvaa Ruotsissa – alle puolet pakolaisina maahan tulleista työelämässä

Pakolaisina Ruotsiin tulleista työttöminä on yli puolet – vielä 10 vuotta maahan saapumisen jälkeenkin. Vuosikymmeniä jatkuneista panostuksista huolimatta ulkomailla syntyneiden työttömyys on kantaväestöä selvästi yleisempää. Ja kuilu kasvaa.

Vuoden 2021 lopussa Ruotsissa syntyneistä oli maan Tilastokeskuksen mukaan työttömänä 3–4 prosenttia. Ulkomailla syntyneistä työttömänä oli 12–14 prosenttia. Ulkomailla syntyneiden työttömyys on edelleen nousussa.

Turvapaikan saaneista pakolaisista työttömänä oli yli puolet – vielä 10 vuotta maahan saapumisen jälkeenkin.

Työt ja taidot eivät kohtaa

Alhainen koulutustaso selittää usein sen, miksi ulkomailta Ruotsiin tulleet jäävät työmarkkinoiden ulkopuolelle. Työttömien kouluttaminen on siten tärkeää, jotta kysyntä ja tarjonta kohtaisivat. Parasta olisi, jos työmarkkinoille tuleva henkilö voisi opiskella työnteon ohessa ja sitä kautta edetä elämässä.

– Ruotsin työmarkkinat ovat erittäin tietointensiiviset ja asettavat näin työnhakijalle korkeat vaatimukset, muotoilee arjen todellisuuden tutkimusjohtaja Anders Ljungberg.

Asiantuntijoiden käsityksen mukaan on usein niin, että vaikka henkilöllä ei ole ollut ikinä muodollista työsuhdetta, hän on siitä huolimatta pitänyt huolta huushollista, lapsistaan ja vanhemmistaan. Nämä ovat taitoja, joilla on kysyntää useammassakin ammatissa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”

04.07.2025 |08:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää