

Kuntoutusta kaikille veteraaneille
Eduskunta omistaa tänään – itsenäisyyspäivän aattona – ainoan täysistuntonsa sotiemme veteraaneille. Täysistunto on kunnianositus veteraaneille Suomen itsenäisyyden 95-vuotisjuhlavuoden merkeissä.
Istunnon ainoana asiana eduskunta käsittelee lakialoitetta, jossa sotainvalidien oikeutta laitoshoitoon ehdotetaan laajennettavaksi. Tykkien kuminan taukoamisesta, rauhan ajan alusta on jo kulunut liki 70 vuotta. Miksi vasta nyt?
– Se on erittäin hyvä kysymys, olen kysynyt sitä itsekin. Näyttää siltä, että vasta nyt on löytynyt yhteisymmärrys veteraaniemme asemasta. Eduskunta on oikealla uralla, mutta tämä ei riitä. Veteraanien kuntoutusoikeuksissa on päästävä kokonaan irti heidät kastittavista haitta-asterajoista. Kaikki sotiemme veteraanit on asetettava samalle viivalle, kun he hakevat kuntoutusta, linjaa puolustusvaliokunnan perussuomalainen puheenjohtaja, kansanedustaja Jussi Niinistö.
Jokaiselle kuntoutettavalle 1 800 euroa
Rintamaveteraaneja arvioidaan olevan kuluvan vuoden lopussa, elossa 33 500 ja heistä kuntoutettavien määräksi arvioidaan 19 725 henkilöä. Kun jaettava summa on – tänään päätetyn 6 miljoonan lisäeuron kanssa – noin 36,5 miljoonaa euroa niin se tarkoittaa sitä, että yhden veteraanin kuntoutukseen varataan runsaat 1 800 euroa.
Eduskunnan vakaana tarkoituksena on, että tuolla budjettiin varattavalla summalla pystytään ensi vuonna turvaamaan kuntoutukseen pääsy aikaisempaa suuremmalle joukolle. Tarkoitukseen varatulla rahalla on tarkoitus auttaa kaikkia kuntoutukseen hakeutuvia.
Tätä kädenojennusta veteraanimme ovat joutuneet odottamaan aivan liian kauan.
– Kiitos kuuluu kaikille sotaveteraaneille, kotirintaman naisille, lotille, pikkulotille, suojeluskuntalaisille ja sotilaspojille, sekä koko maanpuolustustahtoiselle Suomen kansalle, Niinistö muistuttaa.
Uudistus myös lisää kokonaan korvattavan laitoshuollon ja osa-aikaisen laitoshuollon piiriin kuuluvien sotainvalidien määrää, ja parantaa sekä heidän että heidän puolisoidensa asemaa.
Lakialoitteen läpimeno on varmaa, koska kaikki eduskunnassa edustettuina olevat puolueet ovat sitoutuneet siihen ja sen ovat allekirjoittaneet kaikkien eduskuntaryhmien puheenjohtajat.
Teksti: Seppo Huhta
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.