

KUVITUSKUVA/LEHTIKUVA
Lapset ottivat haltuunsa lähiön ja vaativat maksua alueella liikkumisesta – poliisi tietoinen ”huonosti käyttäytyvistä nuorisojoukoista”
”Lapsi on terve, kun leikkii”, kertoo suomalainen sanonta. Mitähän pitäisi sanoa silloin, kun lapset leikkivät tosissaan mafiapomoa, kuten Ruotsin Ludvikassa? Ehkäpä kannattaa todeta vain: ”maassa maan tavalla”.
Ludvikan kunnan turvallisuusviranomaiset ovat saaneet viestejä siitä, että jopa 10–12-vuotiaat lapset ovat pyrkineet mafiaottein saamaan ”haltuunsa” vuokratalovoittoisen Marnäsin asuinalueen.
– Tämä yhdessä sen kanssa, että tietoon on tullut muiden asukkaiden kiusaamista ja vahingontekoja sekä koulussa, että vuokrataloissa viittaa siihen suuntaan, että jonkinlaista rauhattomuutta alueella on, sanoo kunnan turvallisuuskoordinaattori David Helsing.
Koordinaattorin mukaan kunnan sosiaali- ja turvallisuusviranomaisten lisäksi myös poliisi on saanut vihiä siitä, että nuoriso pysäyttelee muita paikallisia nuoria ja lapsia ja kieltää heitä liikkumasta alueella, jos he eivät maksa näille uhkaajille.
Sosiaalinen kontrolli puuttuu
– Aikuiset eivät tiedä lastensa tekemisistä. Lapset vaeltelevat itsekseen ulkona ja voivat joutua hankaluuksiin tai tappeluihin. He ratkaisevat asiat lasten, eivät aikuisten tavalla. Alueelta puuttuu sosiaalinen kontrolli, Helsing väittää.
– Nämä lapset tekevät lystäävät ja heidän vanhempansa vähät välittävät siitä, toteaa asukastukihenkilö Mikael Hofström.
– Kun uusnatsit katosivat kaduilta puheenaiheena ovat nyt sitten lapset, arvelee puolestaan ongelma-alueen asukas.
Ludvikan poliisi ei ole saanut virallisia ilmoituksia, mutta on tietoinen ”nuorisojoukoista, jotka eivät käyttäydy hyvin”.
Yhteistyöryhmä yrittää penkoa ja selvittää ongelmaa sekä sen syitä. Mukana on kunnan viranomaisten lisäksi poliisin edustaja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yhteistyöryhmä vuokralähiö Mikael Hofström David Helsing jenginuoriso Marnäs Ludvika sosiaalinen kontrolli vuokratalo sosiaaliviranomaiset nuorisojengit lapset Ruotsi Poliisi maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuuttajataustainen rikollisuus on tabu, joka ei katoa silmät sulkemalla

Nuorisojengi veti hätäjarrusta Göteborgin ongelmalähiössä – lähtiäisiksi vielä puukko bussikuskin kylkeen

Poliisiylijohtaja vetää yhtäläisyysmerkit maahanmuuton ja kasvavan jengirikollisuuden välille

Helsinki kärsii haittamaahanmuuton seurauksista, katuväkivalta ja huumekauppa kasvussa – Purra: ”Perussuomalaisia lukuun ottamatta poliittinen kenttä on sokeuden vallassa”
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.














