

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Nuorisojengi veti hätäjarrusta Göteborgin ongelmalähiössä – lähtiäisiksi vielä puukko bussikuskin kylkeen
Bussinkuljettaja rikkoi ongelmalähiöiden vaikenemisen perinnettä ja rangaistus seurasi välittömästi. Kuljettaja puuttui bussissa häiriköineen nuorisoporukan puuhiin ja sai puukosta. Myös kuljettajan apuun tullut matkustaja loukkaantui kahakassa.
Linja-autonkuljettajaa sekä häntä auttamaan tullutta matkustajaa puukotettiin tiistaina keskellä kirkasta päivää Hisings Backa -ongelmalähiössä Göteborgissa. Epäiltynä on neljä 15–16-vuotiasta poikaa.
Puukotukseen osallistui kolme poikaa, joista yhdellä oli teräase. Samaan jengiin kuului ilmeisesti myös neljäs henkilö, joka veti bussin hätäjarrusta ja pinkaisi saman tien karkuun.
Bussikuski puuttui tapahtumiin ja syntyneessä kahakassa hän sekä apuun tullut matkustaja saivat puukosta.
Rikolliset tallentuivat valvontakameran kuviin
Loukkaantuneet vietiin sairaalaan. Ikääntynyttä matkustajaa puukotettiin reiteen ja hän loukkaantui lievästi. Nuorehkoa kuljettajaa lyötiin teräaseella ilmeisesti rintaan ja hänen tilansa on vakava mutta vakaa.
Virkavalta saapui rikospaikalle usean yksikön voimin:
– Bussissa on valvontakamerat ja käymme parhaillaan tätä materiaalia läpi, sanoo Göteborgin poliisin tiedottaja Thomas Fuxborg.
Poliisi tutkii tekoa murhan yrityksenä sekä törkeänä pahoinpitelynä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hätäjarru bussi bussikuski linja-autonkuljettaja puuttumattomuuden kulttuuri Thomas Fuxborg teräase Hisings Backa puukko linja-auto murhan yritys Vaikenemisen kulttuuri ongelmalähiö puukotus törkeä pahoinpitely Göteborg
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nyans-puolue haluaa muslimien ääneksi Ruotsissa – ensin kumotaan Skurupin huivikielto ja sitten poltetaan Lars Vilksin taideteokset

Helsinki kärsii haittamaahanmuuton seurauksista, katuväkivalta ja huumekauppa kasvussa – Purra: ”Perussuomalaisia lukuun ottamatta poliittinen kenttä on sokeuden vallassa”

Rikollisten rajakontrolli alkoi taas Göteborgissa – lapset laitettu asialle

Euroopan suurin lehti: ”Ruotsi on Euroopan vaarallisin maa”

Toisen polven maahanmuuttajat ovat yliedustettuina rikostilastoissa – syynä ei olekaan köyhyys ja asuinpaikka

Bussikuskit paniikissa Göteborgin puukotuksen jälkeen – kuljettajan murhayrityksestä epäilty poika pidätetty

Melkoista menoa Malmössä: ilotulitteita väkijoukkoon ja päin poliiseja

Lapset ottivat haltuunsa lähiön ja vaativat maksua alueella liikkumisesta – poliisi tietoinen ”huonosti käyttäytyvistä nuorisojoukoista”

Karmea pahoinpitelyvideo leviää somessa – ”Suomessa on ihmisiä, joiden ei pitäisi olla täällä”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.