

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Melkoista menoa Malmössä: ilotulitteita väkijoukkoon ja päin poliiseja
Ilotulitteita ammuttiin uudenvuoden aattona Ruotsissa suoraan väkijoukkoon. Raketeilla tulitettiin myös poliisia ja pelastushenkilökuntaa. Vammoja on tullut mutta kuolonuhreilta on valtakunnallisen median mukaan vältytty.
Malmössä ajattelemattomat nuoret ampuivat raketteja suoraan uutta vuotta vastaanottavaan väkijoukkoon kaupungin keskustassa. Oheisesta videosta voi tutkailla tilannetta ilotulitteiden paukkuessa väkijoukon keskellä ja ihmisten väistellessä jysähdyksiä.
Virkavalta sai siipeensä tasapuolisesti kautta valtakunnan: Östersundissa poliisi loukkaantui, kun raketti ammuttiin päin poliisiautoa. Karlshamnissa henkilö tulitti raketein sekä poliisi-, että siviiliautoja ja Kalmarissa 16-vuotias henkilö viritteli puolestaan tulia suoraan poliisiauton alle. Poliiseja on myös kivitetty.
Tukholmassa tavanomaista rauhallisempaa
Myös Katrineholmissa virkavalta joutui sabotaasin kohteeksi. Landskronassa paloautoja ja ambulansseja ammuttiin ilotulitusraketein, kun pelastuslaitos oli matkalla sammuttamaan koulupaloa.
Tukholman läänissä ilotulitteita on ammuttu päin väkijoukkoja ja niitä on paukuteltu myös päin rakennuksia. Tukholman keskustassa väki sen sijaan vaelteli aattoiltana sivistyneesti rannoilla, ja alueella on ollut muusta valtakunnasta poiketen rauhallisempaa kuin tavallisesti vuoden vaihtuessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poliisin väkivaltainen vastustaminen poliisiauto paloauto väkijoukko tulittaminen Katrineholm Kalmar Karlshamn Östersund ilotulitusraketit ilotulitteet uudenvuodenaatto ambulanssi pelastuslaitos kivittäminen ampuminen Malmö Tukholma Ruotsi Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nuorisojengi veti hätäjarrusta Göteborgin ongelmalähiössä – lähtiäisiksi vielä puukko bussikuskin kylkeen

Nuorison tekemät ryöstöt lisääntyneet Ruotsissa jopa 700 prosenttia: ”Alaluokka nöyryyttää yläluokkaa nostaakseen omaa asemaansa”

Helsinki kärsii haittamaahanmuuton seurauksista, katuväkivalta ja huumekauppa kasvussa – Purra: ”Perussuomalaisia lukuun ottamatta poliittinen kenttä on sokeuden vallassa”

Maahanmuuttajataustainen rikollisuus on tabu, joka ei katoa silmät sulkemalla

Toisen polven maahanmuuttajat ovat yliedustettuina rikostilastoissa – syynä ei olekaan köyhyys ja asuinpaikka
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.
















