

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rikollisten rajakontrolli alkoi taas Göteborgissa – lapset laitettu asialle
Rikollisjengien väliset yhteenotot näkyvät jengien kotilähiöissä myös tiesulkuina ja kulkijoitten pysäyttelynä. Asialle on laitettu lapset, jotka hankkivat tietoa vihollisjengin ja poliisin liikkeistä vain hieman heitä vanhemmille taparikollisille. Talvi saattaa tuoda ongelmaan helpotusta.
Rikollisjengit käyttävät Expressenin mukaan lapsia ja nuoria silminään ja korvinaan pitääkseen silmällä Tynneredin aluetta Göteborgissa. Lapset pysäyttelevät henkilöitä, joita eivät tunne – aivan keitä hyvänsä.
– Vastaava ilmiö nähtiin kaupungin koillis- ja eteläosissa, kun Ali Khan ja Backagänget olivat sotajalalla. Pysäyttelijät ovat rikollisia, jotka haluavat tietää, keitä mahdollisesti vaarallisia henkilöitä alueella liikkuu. Olivatpa nämä sitten vihollisjengiläisiä tai poliiseja, kertoo Göteborgin eteläisen poliisialueen päällikkö Dan Windt.
Poliisin mukaan nuorimmat jengiläiset ovat 13-vuotiaita. Lapset voivat tosin peittää kasvonsa kätkeäkseen todellisen ikänsä.
– Aivan nuorimmat tytöt ja pojat ovat useimmiten passiivisia tarkkailijoita, kun hieman vanhemmat tivaavat liikkujilta näiden asiaa.
Roistot lentävät talveksi etelään
Kun poliisi saa hälytyksen laittomista tiesuluista tai aluekontrolleista, se yrittää löytää henkilöt, joita on pysäytelty ja kuulusteltu. Näin poliisi koittaa saada selville, mistä milloinkin on kyse ja mikä rikollisryhmä on kaiken takana. Poliisi myös lisää läsnäoloaan alueilla, joilla on havaittu rikollista tiedustelutoimintaa.
– Työskentelemme muiden turvallisuustoimijoiden, kuten vartijoiden kanssa, jotta toiminta saadaan loppumaan.
Rikollisjengien väliset yhteenotot etenevät aalloissa. Göteborgissa on viimeiset päivät ollut taas rauhallisempaa. Osin se voi johtua siitäkin, että aktiivisimmat rikolliset ovat lennähtäneet talveksi etelän lämpöön, pakoon Pohjolan pimeyttä ja kylmyyttä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- talveksi etelään kaamos vartija turvallisuustoimija Dan Windt Backagänget rajatarkistus tiesulku maahanmuuttajataustainen rikollisuus Tynnered jengirikolliset lapsirikolliset Ali Khan ongelmalähiö Hashem Ali Khan rikollisjengit Göteborg
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Packalén vaatii katujengirikoksiin keskittyvän poliisin erikoisyksikön perustamista: Maahanmuuttajajengit muuttuvat yhä vaarallisemmiksi

Antikainen: Ruotsin jengiväkivalta toimii varoittavana esimerkkinä vääränlaisen maahanmuuton ongelmista – milloin Suomessa herätään?

Maahanmuuton ongelmia ei voida ratkaista kotouttamisella, ei auttamisella eikä ymmärryksellä – Purra: “Vain tämä auttaa”

Purra: Poliisi myöntää, että Suomi on nuorten jengirikollisuudessa Tanskan ja Ruotsin tiellä – “Ongelmasta puhuttava rohkeasti muulloinkin kuin budjettiriihen alla”

Immonen: Maahanmuutto ei ole rikkaus ja voimavara vaan valtava taloudellinen rasite – ”Suomella käsillä viimeiset hetket kääntää suunta”

Nuorisojengi veti hätäjarrusta Göteborgin ongelmalähiössä – lähtiäisiksi vielä puukko bussikuskin kylkeen

Rikollisjengi perusti oman poliisiaseman ja huijasi satoja Intiassa – asukkaat maksoivat olemattomista palveluksista
Viikon suosituimmat

Varapresidentti Vance puolusti sananvapautta ja demokratiaa – europoliitikot pöyristyivät
Yhdysvaltain varapresidentti piti perjantaina Münchenin turvallisuuskonferenssissa puheen, joka ei jättänyt ketään kylmäksi. Valtamedia ja EU-poliitikot pitävät sitä "hyökkäyksenä" Eurooppaa vastaan. Monet tavalliset ihmiset pitävät J. D. Vancen sananvapautta ja demokratiaa puolustanutta puhetta vaikuttavimpana puheenvuorona mitä Euroopassa on pitkään aikaan kuultu.

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Teemu Keskisarja: Nälkä-Suomi säästyi kehitysavun kiroukselta, supisuomalaiset ihmiset ottivat vastuun omasta elämästään (video)

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ihmetteli Riikka Purran ja muiden perussuomalaisten myönteisiä kommentteja puheesta, jonka Yhdysvaltojen varapresidentti J.D. Vance piti Münchenissa. Erilaisena ja yllättävänäkin Vancen puhetta pitävä perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu pitää puheessa olennaisena asiana sitä, että Vance toi esiin Euroopan arvorappion. Monen on vaikea tunnustaa, että on menty väärään suuntaan.