Artikkeli kuva

Rappari Einárin kylmäverinen murha oli yksi monista jengiväkivallan kyllästämässä Ruotsissa. / LEHTIKUVA

Antikainen: Ruotsin jengiväkivalta toimii varoittavana esimerkkinä vääränlaisen maahanmuuton ongelmista – milloin Suomessa herätään?

29.10.2021 |16:11

Saksan suurilevikkisin iltapäivälehti Bild kirjoitti maanantaina 25.10. Ruotsin olevan Euroopan vaarallisin maa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää jengiväkivallan kanssa kamppailevan Ruotsin tilannetta selkeänä varoitusmerkkinä siitä, mikä Suomella on edessä, jos ongelmiin ei herätä ajoissa.

Bild-lehden artikkelin innoituksena lienee ollut laajasti uutisoitu 19-vuotiaan rap-artisti Einárin murha. Uhri löydettiin ammuttuna tukholmalaisen asuintalon edestä myöhään illalla 21. lokakuuta. Tapaus on kuohuttanut jengiväkivallan kanssa kamppailevaa Ruotsia, sillä tekotapaa on kuvailtu teloituksenomaiseksi.

– Bildin artikkeli maalaa karun kuvan entisen kansankodin rappiosta. Hyvinvointivaltion mallimaasta on tullut pahoinvointivaltio, jossa jengiläiset teloittavat toisiaan kadulla ja kilpailevat rikollisjärjestöt iskevät toisiaan vastaan kranaatein ja pommein, kertoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

– Viime vuonna koiraansa ulkoiluttanut 12-vuotias tyttö menetti henkensä oltuaan väärään aikaan väärässä paikassa rikollisjengien välienselvittelyn aikana. Tapaus järkytti koko maata, mutta ongelmaan ei siitä huolimatta ole puututtu, vaan rikolliset rellestävät kaduilla entiseen tapaan.

Raaka julkinen väkivalta on Ruotsin uusi normaali

Ruotsin poliisi kuvailee väkivallan raaistumista loputtomaksi kierteeksi, jota on vaikea katkaista, ja pelkää Einárin murhan johtavan uusiin väkivaltaisuuksiin. Poliisin resurssit ovat kovilla, sillä jengiväkivalta on vakava uhka myös sivullisille. Ruotsissa murhia ja murhayrityksiä tehdäänkin poikkeuksellisen usein julkisilla paikoilla ampuma-asein sekä pommi- ja kranaatti-iskuilla.

– Kesällä ruotsalainen poliisi ammuttiin kuoliaaksi Göteborgissa keskellä katua, kun 17-vuotias jengiläinen yritti ampua kohti toisen rikollisjengin jäseniä. Pari vuotta aiemmin sama henkilö oli syyllistynyt puukotukseen raitiovaunussa. Muutama vuosi sitten Malmössä nainen ammuttiin kuoliaaksi perheensä edessä keskellä kirkasta päivää. Vastaavia tapauksia on useita vuosien varrelta. Raaka väkivalta julkisilla paikoilla vaikuttaa olevan Ruotsin uusi normaali, Antikainen toteaa.

Maahanmuuttajataustaisia rikollisjengejä jo Suomessakin

Kesällä julkaistun Ruotsin rikoksentorjuntaneuvosto Brån tutkimus kertoo, että Ruotsi on Euroopan maista ainoa, jossa aseväkivalta on kasvussa. Ruotsin poliisiylijohtaja Anders Thornbergin mukaan syynä on jengiväkivallan kasvu sekä maahan syntyneet rinnakkaisyhteiskunnat.

– Ruotsissa ollaan pitkään oltu enemmän huolissaan siitä, kuinka maan imago ryvettyy muun maailman silmissä kuin siitä, että ihmisiä ammutaan kadulle. Vuosien hyssyttelyn jälkeen Ruotsissa uskalletaan vihdoinkin puhua asioista niiden oikeilla nimillä. Maahanmuuttajavaltaisiin lähiöihin kehittyneet rinnakkaisyhteiskunnat ovat maahanmuuttajataustaisten rikollisjengien hallitsemia, eivätkä ihmiset luota poliisiin lainkaan.

– Myös Suomessa on jo useita väkivaltaisuuksiin syyllistyneitä maahanmuuttajataustaisten nuorten katujengejä, mikä on erittäin huolestuttavaa kehitystä. Tämänpäiväinen uutinen 15-vuotiaaseen poikaan kohdistuneesta törkeästä vapaudenriistosta ja törkeästä ryöstöstä on selkeä varoitusmerkki. Ongelmiin on puututtava välittömästi, jotta emme päädy Ruotsin tilanteeseen, Antikainen vaatii.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
6.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
9.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi