Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Antikainen tyrmää keskustan hallintoremontin: ”Meillä ei ole varaa leikkiä uusilla hallintohimmeleillä”

17.09.2026 |10:01

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee keskustan esittämää laajaa hallintouudistusta. Keskusta haluaa siirtää päätösvaltaa kunnille ja vahvoille maakunnille, lakkauttaa nykyiset ministeriöt ja rakentaa maakuntiin uuden hallintojärjestelmän.

Suomi kamppailee vaikeassa talous- ja turvallisuustilanteessa, ja keskustan vastaus on valtava hallintoremontti. Muistutan, että edellisenkin keskustalaisen alueuudistuksen jälkiä korjataan edelleen, Sanna Antikainen sanoo.

Antikainen muistuttaa myös, kenelle uudistuksessa siirtyvä julkinen valta annettaisiin. Nykyisissä eduskuntavaaleissa äänioikeus kuuluu vain Suomen kansalaisille. Kunta- ja aluevaaleissa äänioikeus kuuluu myös EU-maiden, Islannin ja Norjan kansalaisten lisäksi niille kolmansien maiden kansalaisille, joilla on ollut kotikunta Suomessa vähintään kaksi vuotta.

Edellisenkin jälkiä korjataan vielä

Antikaisen mukaan uudistus pitäisi arvioida myös vieraan valtion vaikuttamisen ja kansallisen turvallisuuden näkökulmasta.

– Keskustan mallissa yhä suurempi osa julkisesta päätösvallasta siirtyisi kolmansien maiden kansalaisten päätettäväksi. Tätä ei voi nykyisessä turvallisuustilanteessa ohittaa olankohautuksella, Antikainen sanoo.

Antikainen muistuttaa myös, että keskusta kuvasi vuoden 2021 sote-ratkaisussa oman kädenjälkensä näkyvän ”erittäin vahvasti”.

– Suosittelen katsomaan, kuinka viimeksi kävi, kun hallintoa uudistettiin keskustan johdolla. Hyvinvointialueuudistus on maksanut veronmaksajille liikaa, ja se raha on ollut pois palveluista. Meillä ei ole varaa leikkiä uusilla hallintohimmeleillä. Byrokratiaa, sääntelyä ja hallintoa pitää purkaa rakentamatta tilalle uutta porrasta, ja valtion on keskityttävä olennaisiin tehtäviinsä, Antikainen sanoo.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Keskusta tivasi halvempaa bensaa – Purra luetteli hallituksen jo tekemät satojen miljoonien verokevennykset

10.09.2026 |17:32

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”

14.09.2026 |14:57

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi