

Pakistanilainen nainen allekirjoittaa avioliittosopimusta. / Wikipedia
Lapsivaimot saapuivat Eurooppaan – Saksassa valmistellaan lapsiavioliitot mitätöivää lakia
Saksaan sisäministeriön mukaan massa on noin 1475 avioliiton solminutta alaikäistä, 361 heistä on alle 14-vuotiaita. Monet ovat tulleet maahan turvapaikka-aallon myötä. Asiasta kertoi saksalaislehti Zeit viime vuoden lopulla. Saksassa valmistellaan nyt lapsiavioliitot mitätöivää lakia, jossa alle 16-vuotiaiden avioliitot voitaisiin purkaa. Laki yritetään saada liittopäivien käsittelyyn vielä kevään aikana.
Nykyisin Saksassa voimassa olevan lain mukaan kahdeksantoistavuotiaat voivat mennä naimisiin. Yli 16-vuotiaat ovat voineet saada naimaluvan poikkeustilanteessa perheoikeuden päätöksellä.
Suomen Uutiset tiedusteli Maahanmuuttovirastolta tilastoa alle 16-vuotiaista avioituneista maahanmuuttajista tai turvapaikanhakijoista. Viraston tiedottaja Kaisa Härkisaarelta mukaan turvapaikka- että maahanmuuttoyksikössä todettiin, että tarkkaa arviota ei ole, mutta ilmiö on harvinainen.
– Puhutaan yksittäisistä tapauksista vuosittain, hän tarkentaa.
Maailmassa on 700 miljoonaa lapsimorsianta
Girls not brides -verkoston mukaan maailmassa elää yli 700 miljoonaa naista, jotka ovat avioituneet alle 18-vuotiaina.
Maailmalla lapsivaimoja otetaan usein kulttuureissa, joissa islam esiintyy tärkeässä roolissa. Useimpien maiden lainsäädäntö kieltää tämän – lukuunottamattamatta Saudi-Arabiaa ja Jemeniä, joissa naimaiälle ei ole alaikärajaa. Usein ikärajaa kuitenkin rikotaan maan lainsäädännöstä huolimatta. Hyvä esimerkki tästä on Irak, jossa naitetaan usein alaikäisiä tyttöjä. Näitä lapsivaimoja on vuoden 2015 jälkeen saapunut Eurooppaan, eritoten Saksaan.
Mitä islam kertoo lapsivaimoista?
– Sunnilaisen perimätiedon mukaan Muhammedin ollessa 50-vuotias, hän pyysi uskontoveriltaan Abu Bakrilta tämän 6-vuotiaan tyttären Aishan kättä. Aviosopimus solmittiin ja kolmen vuoden päästä Muhammed yhtyi lapsivaimoonsa, joka perimätiedon mukaan leikki vielä nukeilla, sanoo pastori, teologian maisteri Seppo S. Kosonen. Hän kertoo, että islamilaisissa maissa naimisiinmenoikä vaihtelee jopa alle 10-vuotiaasta 18-vuotiaaseen.
Historia, uskonto ja naisten oikeudet
Kosonen kertoo, että Koraanin tulkinta on naisia alentava. Kun profeetta Muhammed on kaikkien miesten esikuva, niin muidenkin tulee toimia samoin.
– Kristikunta on muuttunut vasta viime vuosisatoina ottamaan huomioon naisen oikeudet. Mies on siinäkin ollut vaimon pää, mutta on totta, että islam tulee näissä asioissa kaukana perässä. Johtuu ehkä myös siitä, että Raamattu on historiallinen, ihmisten kirjoittama kirja, kun taas Koraani on tullut taivaasta. Sitä ei saa arvostella, eikä tulkita omavaltaisesti ja valitettavan usein se ymmärretään kirjaimellisesti, hän päättää.
Lapsivaimojen ihmisoikeudet?
Viime aikoina on ollut suosittua esittää suuria tunteita aiheuttava uutisaihe “miten kerron lapselle” -otsikon avulla. Kesällä kyseltiin, miten lapselle tulisi kertoa Brexitistä? Loppuvuodesta tiedusteltiin puolestaan, miten Trumpista voi kertoa lapselle? Äskettäin samaisella kysymyslauseella viriteltiin eduskunnan kyselytunnilla kaksoiskansalaisuuskeskustelua.
Suomen Uutiset kysyi lapsivaimo-ilmiöstä valtio-oikeuden ja kansainvälisen oikeuden professori Martin Scheininiltä ja Åbo Akademin ihmisoikeusinstituutin johtajalta, professori Elina Pirjatanniemeltä.
Miten lapselle voi kertoa, että Mohammed otti kuusivuotiaan vaimon? Vertailun vuoksi: Jos raamatussa oltaisiin kerrottu, että Jeesus olisi ottanut lapsivaimon, ja että kristillistä uskoa tunnustavissa yhteisöissä esiintyisi yhä tätä pedofiilistä käyttäytymistä, miten näkisit tämän teon?
Professori Martin Scheinin:
– Raamatussa, etenkin vanhassa testamentissa, on paljon karmaisevia kohtia joita ei lueta lapsille kotona tai koulussa. Ne ovat siellä ikään kuin paksun pölykerroksen alla. Mielestäni lapselle tulee kertoa, että sekä kristinuskon että islamin pyhissä teksteissä on vanhentuneita kohtia, joita ei nykyisin saa ottaa todesta. Pedofiliaa esiintyy monissa uskonnollisissa yhteisöissä ja valitettavan usein nimenomaan konservativisissa yhteisöissä, joiden jäsenten voi olla vaikea löytää avoimia tapoja ilmasta seksuaalisuuttaan. Pedofilia on aina rikos, syyllistyi siihen kuka hyvänsä.
Professori Elina Pirjatanniemi:
– En tunne Koraanin tekstiä kovin yksityiskohtaisesti, Raamatun teksti on tutumpi. Kummastakin löytyy joka tapauksessa yhtä ja toista, jota on lapsille, tai jopa aikuisille, vaikea selittää. Rehellisyyden nimissä: en pystyisi kuusivuotiaalle selittämään montaakaan asiaa Vanhasta Testamentistä parhain päin.
Juristina pidän päivänselvänä, että kumpikaan näistä kirjoista ei ole sellainen auktoriteetti, että sen nojalla saa loukata perus- ja ihmisoikeuksien ydintä. Lapsiavioliitot ovat lasten oikeuksien vastaisia – aivan ilmiselvästi – eikä niitä voi oikeusjärjestyksen silmissä oikeuttaa vedoten mihinkään uskonnolliseen auktoriteettiin. Uskonnonvapaus ei sekään ole rajaton. Uskonnonvapauteen vedoten ei voida perustella vakavia oikeudenloukkauksia. Lasten kohdalla tämä on erityisen tärkeää siksi, että lapset eivät yleensä voi valita sitä, mihin uskontoon he kuuluvat. Aikuisten kohdalla tilanne on erilainen, sillä he voivat suostua omien oikeuksiensa rajoittamiseen uskonnonvapauden sisällä. Uskonnonvapaus ei tältäkään osin oikeuta mihin tahansa, mutta suojan tarve on pienempi kuin lasten kohdalla.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Menet naimisiin tai kuolet” – sadat tytöt elävät Saksassa lapsivaimoina
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Onni Rostila Euroopan neuvoston syrjintäraportista: ”Surkuhupaisa vaatimuslista”
No jopas. Euroopan neuvoston komissio jyrähtää, toteaa kansanedustaja Onni Rostila. Kyse on Euroopan rasismin ja suvaitsemattomuuden vastaisen komission raportista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää














