

Pakistanilainen nainen allekirjoittaa avioliittosopimusta. / Wikipedia
Lapsivaimot saapuivat Eurooppaan – Saksassa valmistellaan lapsiavioliitot mitätöivää lakia
Saksaan sisäministeriön mukaan massa on noin 1475 avioliiton solminutta alaikäistä, 361 heistä on alle 14-vuotiaita. Monet ovat tulleet maahan turvapaikka-aallon myötä. Asiasta kertoi saksalaislehti Zeit viime vuoden lopulla. Saksassa valmistellaan nyt lapsiavioliitot mitätöivää lakia, jossa alle 16-vuotiaiden avioliitot voitaisiin purkaa. Laki yritetään saada liittopäivien käsittelyyn vielä kevään aikana.
Nykyisin Saksassa voimassa olevan lain mukaan kahdeksantoistavuotiaat voivat mennä naimisiin. Yli 16-vuotiaat ovat voineet saada naimaluvan poikkeustilanteessa perheoikeuden päätöksellä.
Suomen Uutiset tiedusteli Maahanmuuttovirastolta tilastoa alle 16-vuotiaista avioituneista maahanmuuttajista tai turvapaikanhakijoista. Viraston tiedottaja Kaisa Härkisaarelta mukaan turvapaikka- että maahanmuuttoyksikössä todettiin, että tarkkaa arviota ei ole, mutta ilmiö on harvinainen.
– Puhutaan yksittäisistä tapauksista vuosittain, hän tarkentaa.
Maailmassa on 700 miljoonaa lapsimorsianta
Girls not brides -verkoston mukaan maailmassa elää yli 700 miljoonaa naista, jotka ovat avioituneet alle 18-vuotiaina.
Maailmalla lapsivaimoja otetaan usein kulttuureissa, joissa islam esiintyy tärkeässä roolissa. Useimpien maiden lainsäädäntö kieltää tämän – lukuunottamattamatta Saudi-Arabiaa ja Jemeniä, joissa naimaiälle ei ole alaikärajaa. Usein ikärajaa kuitenkin rikotaan maan lainsäädännöstä huolimatta. Hyvä esimerkki tästä on Irak, jossa naitetaan usein alaikäisiä tyttöjä. Näitä lapsivaimoja on vuoden 2015 jälkeen saapunut Eurooppaan, eritoten Saksaan.
Mitä islam kertoo lapsivaimoista?
– Sunnilaisen perimätiedon mukaan Muhammedin ollessa 50-vuotias, hän pyysi uskontoveriltaan Abu Bakrilta tämän 6-vuotiaan tyttären Aishan kättä. Aviosopimus solmittiin ja kolmen vuoden päästä Muhammed yhtyi lapsivaimoonsa, joka perimätiedon mukaan leikki vielä nukeilla, sanoo pastori, teologian maisteri Seppo S. Kosonen. Hän kertoo, että islamilaisissa maissa naimisiinmenoikä vaihtelee jopa alle 10-vuotiaasta 18-vuotiaaseen.
Historia, uskonto ja naisten oikeudet
Kosonen kertoo, että Koraanin tulkinta on naisia alentava. Kun profeetta Muhammed on kaikkien miesten esikuva, niin muidenkin tulee toimia samoin.
– Kristikunta on muuttunut vasta viime vuosisatoina ottamaan huomioon naisen oikeudet. Mies on siinäkin ollut vaimon pää, mutta on totta, että islam tulee näissä asioissa kaukana perässä. Johtuu ehkä myös siitä, että Raamattu on historiallinen, ihmisten kirjoittama kirja, kun taas Koraani on tullut taivaasta. Sitä ei saa arvostella, eikä tulkita omavaltaisesti ja valitettavan usein se ymmärretään kirjaimellisesti, hän päättää.
Lapsivaimojen ihmisoikeudet?
Viime aikoina on ollut suosittua esittää suuria tunteita aiheuttava uutisaihe “miten kerron lapselle” -otsikon avulla. Kesällä kyseltiin, miten lapselle tulisi kertoa Brexitistä? Loppuvuodesta tiedusteltiin puolestaan, miten Trumpista voi kertoa lapselle? Äskettäin samaisella kysymyslauseella viriteltiin eduskunnan kyselytunnilla kaksoiskansalaisuuskeskustelua.
Suomen Uutiset kysyi lapsivaimo-ilmiöstä valtio-oikeuden ja kansainvälisen oikeuden professori Martin Scheininiltä ja Åbo Akademin ihmisoikeusinstituutin johtajalta, professori Elina Pirjatanniemeltä.
Miten lapselle voi kertoa, että Mohammed otti kuusivuotiaan vaimon? Vertailun vuoksi: Jos raamatussa oltaisiin kerrottu, että Jeesus olisi ottanut lapsivaimon, ja että kristillistä uskoa tunnustavissa yhteisöissä esiintyisi yhä tätä pedofiilistä käyttäytymistä, miten näkisit tämän teon?
Professori Martin Scheinin:
– Raamatussa, etenkin vanhassa testamentissa, on paljon karmaisevia kohtia joita ei lueta lapsille kotona tai koulussa. Ne ovat siellä ikään kuin paksun pölykerroksen alla. Mielestäni lapselle tulee kertoa, että sekä kristinuskon että islamin pyhissä teksteissä on vanhentuneita kohtia, joita ei nykyisin saa ottaa todesta. Pedofiliaa esiintyy monissa uskonnollisissa yhteisöissä ja valitettavan usein nimenomaan konservativisissa yhteisöissä, joiden jäsenten voi olla vaikea löytää avoimia tapoja ilmasta seksuaalisuuttaan. Pedofilia on aina rikos, syyllistyi siihen kuka hyvänsä.
Professori Elina Pirjatanniemi:
– En tunne Koraanin tekstiä kovin yksityiskohtaisesti, Raamatun teksti on tutumpi. Kummastakin löytyy joka tapauksessa yhtä ja toista, jota on lapsille, tai jopa aikuisille, vaikea selittää. Rehellisyyden nimissä: en pystyisi kuusivuotiaalle selittämään montaakaan asiaa Vanhasta Testamentistä parhain päin.
Juristina pidän päivänselvänä, että kumpikaan näistä kirjoista ei ole sellainen auktoriteetti, että sen nojalla saa loukata perus- ja ihmisoikeuksien ydintä. Lapsiavioliitot ovat lasten oikeuksien vastaisia – aivan ilmiselvästi – eikä niitä voi oikeusjärjestyksen silmissä oikeuttaa vedoten mihinkään uskonnolliseen auktoriteettiin. Uskonnonvapaus ei sekään ole rajaton. Uskonnonvapauteen vedoten ei voida perustella vakavia oikeudenloukkauksia. Lasten kohdalla tämä on erityisen tärkeää siksi, että lapset eivät yleensä voi valita sitä, mihin uskontoon he kuuluvat. Aikuisten kohdalla tilanne on erilainen, sillä he voivat suostua omien oikeuksiensa rajoittamiseen uskonnonvapauden sisällä. Uskonnonvapaus ei tältäkään osin oikeuta mihin tahansa, mutta suojan tarve on pienempi kuin lasten kohdalla.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Menet naimisiin tai kuolet” – sadat tytöt elävät Saksassa lapsivaimoina
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.