

MATTI MATIKAINEN
Laura Huhtasaaren kolmas sija presidentinvaalissa on perussuomalaisten kaikkien aikojen paras sijoitus
Perussuomalaisten presidenttiehdokas Laura Huhtasaari keräsi vaalin ensimmäisellä kierroksella 207 175 ääntä ja sai vahvan kannatuksen erityisesti Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa. Istuvan presidentin ylivoimasta huolimatta Huhtasaari onnistui historiallisesti nousemaan vaalissa kolmanneksi.
Presidentinvaalit käytiin eilen illalla ja tulos on kaikkien tiedossa. On siis sopiva hetki tarkastella, mitä oikein tapahtui ja mitä vaalin tuloksesta voi päätellä.
Perussuomalaiset lähti hakemaan paikkaa toiselle kierrokselle. Siinä ei aivan onnistuttu. Vaalin tulosta voi silti monesta syystä pitää menestyksenä.
Ensikertalaiselta todella hieno tulos
Ensinnäkin Huhtasaaren kolmospaikka presidentinvaalin ensimmäisellä kierroksella on kaikkien aikojen paras sijoitus presidentinvaalissa perussuomalaisille.
Vuoden 2000 vaalissa perussuomalainen ehdokas oli kuudes, vuonna 2006 viides ja edellisissä presidentinvaaleissa 2012 puolueen silloinen puheenjohtaja Timo Soini ylsi ensimmäisellä kierroksella neljänneksi.
Huhtasaaren käsittämättömän hienon suorituksen arvo nousee edelleen, kun otetaan huomioon, että hän on vasta ensimmäisen kauden kansanedustaja. Samoin presidentinvaalit olivat hänelle ensimmäiset, siinä missä aiemmin perussuomalaisten presidenttiehdokkaana on ollut kokeneita, pitkän linjan toimijoita.
Sijoitus vahvistui vaalipäivän äänillä
Huhtasaaren sijoitus kolmantena varmistui heti ennakkoäänten julkistamisen jälkeen, ja hänen suhteellinen osuutensa äänistä nousi jatkuvasti, kun vaalipäivänä annettujen äänien tuloslaskenta eteni. Ennakkoäänissä Huhtasaaren suhteellinen osuus oli kuusi prosenttia, mistä siirtymä eteni lopulta liki seitsemään prosenttiin.
Ennakkoääniä Huhtasaari keräsi 95 485 kappaletta ja varsinaisena vaalipäivänä sitäkin enemmän, jolloin 111 690 kansalaista kävi antamassa äänensä Huhtasaarelle.
Huhtasaari keräsi ääniä tasaisesti ympäri maata. Vahvinta kannatus oli Satakunnassa ja Länsi-Suomessa. Esimerkiksi Pomarkussa Huhtasaaren suhteellinen osuus äänistä oli 15,8 prosenttia, Kihniössä 14,1 prosenttia ja Kankaanpäässä 13 prosenttia.
Istuva tasavallan presidentti Sauli Niinistö käytännössä varmisti voittonsa jo ennakkoäänissä saatuaan yli 60 prosentin kannatuksen. Niinistölle presidentinvaalit olivat kuitenkin todennäköisesti viimeiset vaalit koskaan, Huhtasaarella taas on edessään useita vaaleja, joten tulevaisuus näyttää hyvältä.
Myrskyvaroitus vanhoille puolueille
Presidentinvaalit ovat entistä enemmän menneet henkilövaalin suuntaan. Silti niillä on aina myös yleispoliittista merkitystä. Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo luonnehtikin eilen illalla Huhtasaaren vaalitulosta myrskyvaroitukseksi vanhoille puolueille.
Myrskyvaroituksesta puhuminen ei ole liioittelua, kun tarkastelee, ketkä kaikki ehdokkaat Huhtasaari ohitti vaalisuosiossa. Kauas taakse jäi muun muassa pitkäaikainen pääministeri, nykyisen pääministeripuolueen keskustan ehdokas Matti Vanhanen.
Ennakkoäänissä Huhtasaari oli aluksi tasoissa politiikan tervaskannon Paavo Väyrysen kanssa, mutta vaalipäivänä Huhtasaari ohitti Väyrysenkin. Väyrynen on Euroopan parlamentin jäsen ja moninkertainen ulkoministeri.
Vasemmisto romahti
Entä mitä pitäisi ajatella siitä, että Huhtasaari sai yksin reilusti suuremman kannatuksen kuin molempien vasemmistopuolueiden ehdokkaat yhteensä?
Tästä voinee päätellä ainakin, etteivät feminismi ja muut maailmojasyleilevät teemat enää vetoa äänestäjiin. Samoin näyttää siltä, ettei SDP:llä ole enää koskaan paluuta presidenttipuolueeksi, niin mieluisaa kuin se demareille olisikin.
Vasemmiston romahdus on linjassa myös yleiseurooppalaisen kehityksen kanssa, erityisesti demarien suosio on viime vuosina ollut alamäessä.
Tässä yhteydessä kannattaa myös muistella, kuinka vuoden 2012 vaaleissa silloisen demariehdokkaan Paavo Lipposen 6,7 prosentin tulosta pidettiin demaripiireissä katastrofina. Näin siitäkin huolimatta, että Lipponen tuolloin vakuutteli, ettei ole mitään pelättävää.
No, nyt kävi niin, että Tuula Haatainen alitti tuplasti Lipposen kannatuksen keräten vain 3,3 prosenttia äänistä. Haatainen ja vasemmiston Merja Kyllönen olivat tämän koitoksen pahimmat alisuorittajat.
Kansalaiset usein samoilla linjoilla
Presidentinvaaleissa 2018 voidaan myös puhua eräänlaisesta Laura-ilmiöstä. Huhtasaari onnistui puhuttelemaan äänestäjiä teemoilla, jotka ovat tärkeitä tavallisille kansalaisille.
Näitä olivat muun muassa sisäinen solidaarisuus, kansallisvaltion edun puolustaminen ja EU:n liittovaltiokehityksen vastustaminen. Klassikkolauseeksi nousi vaalikampanjan loppumetreillä:”En halua maksaa Junckerin viinoja”.
Monet kansalaiset näyttävät olevan Huhtasaaren kanssa samoilla linjoilla myös siinä, että tasavallan presidentin valtaoikeuksia olisi syytä vahvistaa.
Huhtasaaren kansansuosio oli nähtävillä useissa median vaalikoneissa, joissa Huhtasaari nousi suositelluimmaksi ehdokkaaksi. Näin siitä huolimatta, vaikka niin sanottu valtamedia pyrki entiseen tapaan ohjaamaan äänestäjiä ja vahvistamaan ennakkoasetelmia.
Osittain media tässä myös onnistui, sillä yleisesti tiedetään, kuinka monet mielellään äänestävät todennäköisintä voittajaa sen sijaan että tukisivat ehdokasta, joka on eniten äänestäjän kanssa samaa mieltä poliittisista linjauksista.
Hitsasi yhteen perussuomalaisia
Huhtasaaren menestys lupaa hyvää perussuomalaisten tulevaisuutta ajatellen. Huhtasaarta on kiitelty paljon hänen omistautumisestaan ja turnauskestävyydestään rankassa vaalikampanjassa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho korosti eilen illalla, kuinka kolmatta sijaa ei missään tapauksessa voi pitää huonona tuloksena.
– Huhtasaaren kampanjalla on ollut valtava merkitys perussuomalaisille ja hän on onnistunut hitsaamaan puoluetta yhteen, Halla-aho sanoi.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen ja Rantanen: ”Laura tehnyt valtavan työn puolueelle”

Ennakkoäänet julki, Huhtasaari kolmantena – Halla-aho: ”kampanjalla ollut valtava merkitys perussuomalaisille”

Laura Huhtasaarelle ääniä reilusti enemmän kuin molempien vasemmistopuolueiden ehdokkailla yhteensä

Slunga-Poutsalo: Presidentinvaalin tulos on myrskyvarotus muille puolueille

Juvonen: Perusnainen sai pronssia myös Uudellamaalla – ”Puheet äijäpuolueesta historiaa”

PS-aktiivi Pentti Kettunen SMP:läisistä: ”He eivät varmasti lähde mihinkään puolueesta”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











