
Mäntylä: Harmi, ettei saatu valmista tällä vaalikaudella
Perussuomalaisten toinen varapuheenjohtaja Hanna Mäntylä pitää sote-ratkaisun kaatumista ikävänä, kun valmista ratkaisua ei saatu tällä vaalikaudella aikaan.
– Tottakai olen pettynyt, ettei sitä saatu tällä kaudella maaliin, mutta positiivisella mielellä olen, että olemme tehneet vahvan pohjatyön sekä parlamentaarisessa ohjausryhmässä että sosiaali- ja terveysvaliokunnassa, Mäntylä sanoi torstaina, kun sote-valiokunta oli päättänyt lopettaa asian jatkovalmistelun tällä vaalikaudella.
– Se työ ei ole missään tapauksessa mennyt hukkaan, vaan se on hyvä pohjatyö jatkolle, Mäntylä korosti.
Pakko saada kuntoon
Mäntylä edusti perussuomalaisia parlamentaarisessa ohjausryhmässä ja osallistui vahvasti sote-esityksen suunnitteluun. Kuinka tässä kävi sitten näin, että yritys törmäsi näin rajusti perustuslakiin?
– Perustuslakivaliokunta teki oman arvionsa ja antoi raamit, mikä on tulevaisuudessa mahdollista. Syvä toiveeni on, että seuraava hallitus ottaa tämän listalla korkealle, koska tämä on ihmisten palveluiden saatavuuden kannalta pakko saada kuntoon, Mäntylä sanoi.
Mäntylä korosti, että perustuslakiasiantuntijoita on kuultu koko ajan. Parlamentaarinen ohjausryhmä katsoi, että perustuslakivaliokunta tarvitaan antamaan perustuslaillisen näkökulman asiaan.
– Sitä varten se on olemassa, että se antaa raamit, joissa lainsäädäntöä voi toteuttaa, hän muotoili. Mutta kyllä asiantuntijoita on kuultu koko prosessin ajan, eikä heitä ole sivuutettu, hän sanoi.
Perustuslain mukaan
Sote-valiokunnan uskoi ja toivoi, että valiokunnan muutettu esitys menisi läpi, koska se oli tehty perustuslakivaliokunnan ensimmäisen lausunnon pohjalta.
– Nyt kävi kuitenkin näin ja lainsäädännön raamit ovat selvillä jatkovalmistelun pohjaksi. Parlamentaarinen ohjausryhmä oli tietoinen koko ajan perustuslaillisista ongelmista ja juuri siksi ryhmä halusi, että perustuslakivaliokunta selvittää esityksen perustuslainmukaisuuden.
VELI-PEKKA LESKELÄ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sote – perussuomalaisten malli etenee

Sote kaatui liian hätäiseen valmisteluun

Pääministeri myönsi: Sote lähti lapasesta
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.













