

LEHTIKUVA
Mattila: Poliisitutkinta on muuttunut rikosten kirjaamiseksi
Perussuomalaisten mielestä hallitus on epäonnistunut sisäistä turvallisuutta koskevassa politiikassaan. Pirkko Mattila vastasi ryhmäpuheessaan sisäministeri Päivi Räsäsen (kd.) esittämään vastaukseen perussuomalaisten välikysymysesitykseen eduskunnassa keskiviikkona.
– Käytännön toimet ovat olleet ristiriidassa kauniiden lupausten kanssa. Tässä on kyse turvallisuudesta ja se on kansalle sama asia kuin turvallisuuden tunne. Nyt tätä tunnetta puuttuu, Mattila totesi.
Mattilan mukaan poliisi ei pysty toteuttamaan tehtäviään nykyresursseilla edes periaatteellisella tasolla. Kansalaisten oikeusturva vaarantuu. Vajaat resurssit heikentävät kykyä päivittäisrikosten tutkintaan ja kaikki valvontatehtävät vaarantuvat.
– Käytännössä tutkinta on useissa omaisuus-, väkivalta- ja huumerikoksissa muuttunut pelkästään rikosten kirjaamiseksi. Kiinnijäämisriskin väheneminen on huono asia. Yleinen lainkuuliaisuus heikkenee, Mattila syytti.
Hätäkeskusuudistus heikentänyt järjestelmää
Mattilan mukaan hätäkeskusuudistus on on heikentänyt järjestelmää tavoitteiden vastaisesti.
– Nyt pelastuslaitos joutuu usein tarkistamaan paikannustiedot itse. Tämä hidastaa avun perille pääsemistä ja voi pahimmassa tapauksessa maksaa ihmishenkiä, Mattila sanoi.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä vaatii hallitukselta pitkäjänteistä kokonaissuunnitelmaa, joka antaa poliisille riittävät määrärahat. Poliisin hallintorakenneuudistus ei toimi näin.
– Tästä kertovat hallituksen sisäiset erimielisyydet, mitä poliisien määrään tulee. Kansalaisten luottamus arjen turvallisuuteen ja toimivuuteen on murentunut. Hallitus on epäonnistunut sisäistä turvallisuutta koskevassa politiikassaan. Hallituksen tekemät yleistä järjestystä ja turvallisuutta, poliisihallintoa sekä hätäkeskustoimintaa koskevat päätökset ovat osoittautuneet kauttaaltaan epäonnistuneiksi, Mattila sanoi ja esitti hallitukselle epäluottamusta.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää