Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Mattila: Poliisitutkinta on muuttunut rikosten kirjaamiseksi

10.09.2014 |15:45

Perussuomalaisten mielestä hallitus on epäonnistunut sisäistä turvallisuutta koskevassa politiikassaan. Pirkko Mattila vastasi ryhmäpuheessaan sisäministeri Päivi Räsäsen (kd.) esittämään vastaukseen perussuomalaisten välikysymysesitykseen eduskunnassa keskiviikkona.

– Käytännön toimet ovat olleet ristiriidassa kauniiden lupausten kanssa. Tässä on kyse turvallisuudesta ja se on kansalle sama asia kuin turvallisuuden tunne. Nyt tätä tunnetta puuttuu, Mattila totesi.

Mattilan mukaan poliisi ei pysty toteuttamaan tehtäviään nykyresursseilla edes periaatteellisella tasolla. Kansalaisten oikeusturva vaarantuu. Vajaat resurssit heikentävät kykyä päivittäisrikosten tutkintaan ja kaikki valvontatehtävät vaarantuvat.

– Käytännössä tutkinta on useissa omaisuus-, väkivalta- ja huumerikoksissa muuttunut pelkästään rikosten kirjaamiseksi. Kiinnijäämisriskin väheneminen on huono asia. Yleinen lainkuuliaisuus heikkenee, Mattila syytti.

Hätäkeskusuudistus heikentänyt järjestelmää

Mattilan mukaan hätäkeskusuudistus on on heikentänyt järjestelmää tavoitteiden vastaisesti.

– Nyt pelastuslaitos joutuu usein tarkistamaan paikannustiedot itse. Tämä hidastaa avun perille pääsemistä ja voi pahimmassa tapauksessa maksaa ihmishenkiä, Mattila sanoi.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä vaatii hallitukselta pitkäjänteistä kokonaissuunnitelmaa, joka antaa poliisille riittävät määrärahat. Poliisin hallintorakenneuudistus ei toimi näin.

– Tästä kertovat hallituksen sisäiset erimielisyydet, mitä poliisien määrään tulee. Kansalaisten luottamus arjen turvallisuuteen ja toimivuuteen on murentunut. Hallitus on epäonnistunut sisäistä turvallisuutta koskevassa politiikassaan. Hallituksen tekemät yleistä järjestystä ja turvallisuutta, poliisihallintoa sekä hätäkeskustoimintaa koskevat päätökset ovat osoittautuneet kauttaaltaan epäonnistuneiksi, Mattila sanoi ja esitti hallitukselle epäluottamusta.

 

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää