Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Meri: ”Äänestikö kansa taas väärin?”

09.11.2016 |11:58

Hillary Clintonin voittoon viimeiseen asti uskonut suomalaismedia ja asiantuntijat ”yllättyivät”, kun Donald Trump voitti Yhdysvaltain presidentinvaalit tänä aamuna.

Perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meren mielestä lopputulos oli hyvä muistutus siitä, etteivät gallupit tai asiantuntijat päätä vaalitulosta.

– Se on niin nähty Brexitin ja nyt tämän suhteen, että kansa päättää. Moni on verrannut perussuomalaisia ja Trumpia puheissaan ja naureskellut, että PS ja Trump ovat samanlaisia pellejä, jotka kansa pudottaa, Meri kirjoittaa Facebookissa.

Ei selvästikään median lellikki

Meri ihmettelee Trumpin valinnasta syntynyttä kohua.

– Onkohan kansa taas äänestänyt joidenkin mielestä väärin?

– Eilen kuulin keskustelun, jossa puhuttiin, ettei näin suurta asiaa saisi jättää vain jenkkilässä päätettäväksi. Mitä? Onko tällaista puhetta ollut aiemmin, kun median ja asiantuntijoiden lellikki on ollut nousemassa valtaan? Eipä ole ei, Meri toteaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei

20.08.2026 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin

21.08.2026 |18:49
9.
Suomen uutiset logo

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa

24.08.2026 |12:12
10.
Suomen uutiset logo

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”

21.08.2026 |10:48

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää