Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Meri: ”Äänestikö kansa taas väärin?”

09.11.2016 |11:58

Hillary Clintonin voittoon viimeiseen asti uskonut suomalaismedia ja asiantuntijat ”yllättyivät”, kun Donald Trump voitti Yhdysvaltain presidentinvaalit tänä aamuna.

Perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meren mielestä lopputulos oli hyvä muistutus siitä, etteivät gallupit tai asiantuntijat päätä vaalitulosta.

– Se on niin nähty Brexitin ja nyt tämän suhteen, että kansa päättää. Moni on verrannut perussuomalaisia ja Trumpia puheissaan ja naureskellut, että PS ja Trump ovat samanlaisia pellejä, jotka kansa pudottaa, Meri kirjoittaa Facebookissa.

Ei selvästikään median lellikki

Meri ihmettelee Trumpin valinnasta syntynyttä kohua.

– Onkohan kansa taas äänestänyt joidenkin mielestä väärin?

– Eilen kuulin keskustelun, jossa puhuttiin, ettei näin suurta asiaa saisi jättää vain jenkkilässä päätettäväksi. Mitä? Onko tällaista puhetta ollut aiemmin, kun median ja asiantuntijoiden lellikki on ollut nousemassa valtaan? Eipä ole ei, Meri toteaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää