Artikkeli kuva

Meri: Kansalaisten oikeus riittäviin palveluihin voitti hallituksen sekoilun

08.03.2019 |12:26

Eduskunnan opposition edustajat estivät sosiaali- ja terveyspalveluiden kaaoksen kääntämällä joka kiven.

– Perustuslakivaliokunnan jäsenenä käytin kaiken juristin osaamiseni ja elämänkokemukseni sen selvittämiseksi, ettemme ajaisi päin seinää ja täydellistä kaaosta, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri toteaa.

Sipilän pää ei kestänyt

Meren mielestä sote kaatui siihen, että ihmisten perusoikeudet riittävään sosiaali- ja terveyspalveluihin ajoivat keskustan maakuntahallinnon ja kokoomuksen markkinarallin edelle.

Juha Sipilä (kesk.) uhriutui hakemalla hallituksen eroa. Ero ei muuta mitään vaalien suhteen, mutta loppumetreillä Sipilä pudotti kapulan kädestä ja panikoitui. Ei pää kestänyt epäonnistumista, Meri arvelee.

– Kohti vaaleja. Muista äänestää perussuomalaisia.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä

12.12.2025 |15:24
6.
Suomen uutiset logo

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”

15.12.2025 |17:30
8.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00
9.
Suomen uutiset logo

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille

14.12.2025 |13:21

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää