Artikkeli kuva

Meri: Kansalaisten oikeus riittäviin palveluihin voitti hallituksen sekoilun

08.03.2019 |12:26

Eduskunnan opposition edustajat estivät sosiaali- ja terveyspalveluiden kaaoksen kääntämällä joka kiven.

– Perustuslakivaliokunnan jäsenenä käytin kaiken juristin osaamiseni ja elämänkokemukseni sen selvittämiseksi, ettemme ajaisi päin seinää ja täydellistä kaaosta, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri toteaa.

Sipilän pää ei kestänyt

Meren mielestä sote kaatui siihen, että ihmisten perusoikeudet riittävään sosiaali- ja terveyspalveluihin ajoivat keskustan maakuntahallinnon ja kokoomuksen markkinarallin edelle.

Juha Sipilä (kesk.) uhriutui hakemalla hallituksen eroa. Ero ei muuta mitään vaalien suhteen, mutta loppumetreillä Sipilä pudotti kapulan kädestä ja panikoitui. Ei pää kestänyt epäonnistumista, Meri arvelee.

– Kohti vaaleja. Muista äänestää perussuomalaisia.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
7.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää