Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Meri: Kokoomuksesta on tullut ylimielinen parempien ihmisten puolue

22.05.2018 |21:41

Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi Iltalehden Susanne Päivärinnan haastattelussa (16.5.), että hallituksesta pihalle heitetyillä perussuomalaisilla ei ole asiaa tulla päättämään Suomen asioista, jos kokoomus on uudessa hallituksessa.

Nyt myös kokoomuksen Turun kesäkuun puoluekokoukselle on tehty aloite, jolla vaaditaan linjausta, ettei kokoomus jatkossakaan tule tekemään hallitusyhteistyötä perussuomalaisten kanssa.

Halventaa demokratiaa

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri pitää tällaisia lausuntoja ja aloitteita demokratiaa halventavina.

– Perussuomalaiset on normaali laillinen puolue, joka tuo keskusteluun rohkeasti yhteiskunnan epäkohdat ja keskustelee niistä eikä turhia hyssyttele.

– Meistä saa olla pitämättä tai olla eri mieltä asioista, mutta eiköhän yhteistyöstä kieltäytyminen ole naurettavaa liioittelua. Kokoomus esiintyy hienona puolueena, joka on osaava, sivistynyt ja ns. parempien ihmisten puolue. Tämäkö on sivistynyttä, kun perussuomalaisten kanssa ei voida olla samoissa pöydissä?

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?

07.01.2026 |10:40
6.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
7.
Suomen uutiset logo

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”

07.01.2026 |16:07
8.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää