

MATTI MATIKAINEN
Meri: Migrin päätöksentekoprosessi on kyseenalainen – “Ei pitäisi olla viranomaisen omassa harkinnassa”
Maahanmuuttuviraston antamaan myönteiseen turvapaikkapäätökseen riittää yksi käsittelijä ja kielteiseen päätökseen vaaditaan kaksi käsittelijää eli päätös tehdään esittelystä.
– Vaikuttaako myönteisten päätösten kevyempi päätäntäprosessi turvapaikkojen myöntämiseen? kysyy kansanedustaja ja perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Leena Meri.
Noin 40 prosenttia hylätään
Viime aikoina ihmetystä on herättänyt myönteisten turvapaikkapäätösten suhteellisen suuri osuus. Syksyllä sisäministeri Petteri Orpo arvioi, että noin kolmasosa hakemuksista hyväksytään. Tällä hetkellä tilasto näyttää melkein päinvastaiselta – noin 40 prosenttia hakemuksista hylätään.
Henkilön oikeusturvaan liittyvästä merkittävästä päätöksenteosta Suomessa on lähtökohtaisesti säädetty aina lailla. Päätöksentekoprosessin ei pitäisi olla viranomaisen omassa harkinnassa. Maahanmuuttovirasto on päättänyt kuitenkin sisäisellä työjärjestyksellä turvapaikka-anomusten käsittelyyn osallistuvien virkamiesten määrästä.
Myös myönteiset tehtävä esittelystä
Meri, joka on koulutukseltaan lakimies, ihmettelee käytäntöä.
– Sekä myönteiset että kielteiset päätökset pitäisi mielestäni tehdä esittelystä. Tämä menettely ei heikentäisi kenenkään oikeusturvaa ja varmistaisi päätösten yhdenmukaisuuden.
– Olen tehnyt ministeri Orpolle Maahanmuuttoviraston turvapaikkaprosessista kirjallisen kysymyksen. Tiedustelen, aikooko sisäministeri ryhtyä toimenpiteisiin, jotta Maahanmuuttoviraston turvapaikkapäätöksiin liittyvästä päätöksentekoprosessista säädettäisiin lailla ja vastaisuudessa myös myönteiset päätökset ratkaistaisiin esittelystä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Leena Meri: Perheenyhdistämisellä ei torjuta terrorismia – juuret ovat kalifaattijulistuksessa

Miksi Suomi hyväksyy lähes kaikki irakilaisten ja somalialaisten turvapaikkahakemukset – maahanmuuttovirasto vastaa

Maahanmuutto lisää rituaaliteurastuksia – Meri: ”Uskonnon varjolla ei saa aiheuttaa eläimille tarpeetonta kipua”

Meri: Pakolaissopimukset uusiksi – “Väärinkäytösten, piilottelun ja rahastamisen on loputtava”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta

Itäraja pysyy kiinni
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää