

Maelbeekin metroasema Brysselissä, jossa terroristit iskivät 22.3.2016. / Philippe Huguen
Leena Meri: Perheenyhdistämisellä ei torjuta terrorismia – juuret ovat kalifaattijulistuksessa
Lähi-idässä tehtyjen tutkimusten mukaan itsemurhapommittajat ovat olleet usein hyvin toimeentulevia ihmisiä, joilla on ollut tulevaisuudensuunnitelmia. Näin totesi terrorismitutkija Leena Malkki HS:n haastattelussa. Kyse ei siis ole syrjäytyneistä tai rasistisesti sorrettuista ihmisistä. Siksi demareiden, vihreiden ja jopa Kepun johtavien poliitikkojen vaatimukset maahanmuuttopolitiikan lieventämisestä aina perheenyhdistämisen helpottamista myöten, ovat lapsellisia ja poliittisesti epäuskottavia. On vaarallista käyttää terrorismia sisäpolitiikan astinlautana Sipilän hallituksen maahanmuuttopolitiikan löysentämiseksi, varoittaa eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Leena Meri (ps.).
– Todelliset terrorismin juuret ovat Isisin kalifaattijulistuksessa. Isis pitää kalifaattiaan muslimien luvattuna maana. Sen vastakohtana on islamille vihamielinen pakanoiden maa. Isis on totalitaarinen diktatuuri, joka pitää vihollisina kaikkia, jotka eivät kannata sitä – jopa muita islaminuskoisia. Kun tämä tosiasia tunnustetaan, niin silloin osataan ryhtyä oikeisiin toimiin joilla terrorismia voidaan torjua, Meri toteaa.
– Isis on käyttänyt hyväkseen hallitsematonta pakolaisvirtaa ja EU:n lepsua maahanmuuttopolitiikkaa tuodakseen Eurooppaan omat sotilaalliset solunsa. Supon ja sisäministeriön tietojen mukaan maassamme on jo kymmeniä henkilöitä, joilla on kytkökset terrorismiin. Nykyinenkin ulkomaalaislaki antaa oikeuden ottaa tällaiset henkilöt kiinni ja poistaa maasta. Lakia on nyt noudatettava täysimääräisesti.
– Jokaisesta ilman papereitakin maahamme tulleista on otettu sormenjälkitunnisteet. Nyt näitä tietokantoja on verrattava EU-maiden sähköisiin rekistereihin. Lisäksi Irakin ja Somalian kanssa on vaihdettava vastaavat tietokannat. Vain näin voidaan tehokkaasti seuloa henkilöt, joilla on jo olemassa terrorismikytkökset.
Yksi tehokkaimmista keinoista terrorisminuhkan ehkäisemiseksi on varmistaa, että kielteiset turvapaikkapäätökset saaneet henkilöt myös poistuvat maasta välittömästi. On vaarallista ja vastuutonta minkään tahon, edes kirkon ryhtyä piilottelemaan ja suojelemaan laittomasti maassa olijoita, korostaa varapuheenjohtaja Meri.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eduskunta kannatti terrorismiturismin kieltämistä – “Suomi on osa kansainvälisen terrorismin toimintakenttää”

Meri: Pakolaissopimukset uusiksi – “Väärinkäytösten, piilottelun ja rahastamisen on loputtava”
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää