Hallitus vahvistaa kotimaista metsänomistusta korottamalla metsävähennyksen enimmäismäärää 60 prosentista 75 prosenttiin metsätalouden pääomaveron alaisista tuloista sekä metsäkiinteistöjen hankintamenoista. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää uudistusta merkittävänä positiivisena toimena metsänomistajien kannalta.
Lisäksi luovutusvoittoon lisättävän metsävähennyksen määrä voi jatkossa olla enintään 75 prosenttia luovutetun metsän hankintamenoista. Muutos koskee myös takautuvasti hankittuja metsätiloja.
Suomalainen hyvinvointiyhteiskunta rakentuu metsien varaan
Uudistuksella vahvistetaan yksityisten metsänomistajien asemaa suhteessa metsärahastoihin ja ulkomaisiin sijoittajiin. Uudistus ei myöskään koske julkisesti omistettuja metsiä. Metsävähennys kannustaa aktiiviseen metsätalouteen sekä kauppaan ja on erittäin tervetullut uudistus varsinkin, kun Venäjän puukauppa on tyrehtynyt Ukrainan sodan vuoksi. Uudistus lisää taloudellista aktiivisuutta, työpaikkoja sekä aktiivista metsänhoitoa.
– Metsät ovat kotimaista vihreää kultaa, jonka tuottojen päälle on pitkälti rakennettu moderni suomalainen hyvinvointiyhteiskunta ja monimuotoinen talous. Pidän uudistusta merkittävänä positiivisena toimena metsänomistajien kannalta, ja erityisesti Etelä-Savon, Suomen metsäisimmän maakunnan, osalta uudistus on enemmän kuin tervetullut. Uudistus on merkittävä Etelä-Savon metsäteollisuuden sekä puunjatkojalostamisen ja sitä kautta viennin tehostuminen kannalta, Jaana Strandman iloitsee.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?