Artikkeli kuva

Mikseivät hallituksessa istuvat vihreät välitä jätevetensä Itämereen laskevista rahtilaivoista?

21.06.2022 |11:24

Kansanedustaja Ari Koponen vaatii toimenpidealoitteessaan rahtilaivojen jätevesien käsittelyä koskevan lainsäädännön kiristämistä Suomen aluevesillä. Itämeren alueella matkustajalaivat eivät saa laskea käymäläjätevesiä mereen, mutta rahtialuksille vastaavaa kieltoa ei ole.

– Lainsäädäntö ei velvoita purkamaan käymälöistä, peseytymisestä ja tiskaamisesta syntyviä jätevesiä satamissa, mikä on täysin käsittämätöntä, aloittaa kansanedustaja Ari Koponen.

Vihreitä ei tunnu kiinostavan

Mereen laskettavat jätevedet sisältävät typpeä ja fosforia pahentaen Itämeren rehevöitymistä, happikatoa ja leväesiintymiä sekä aiheuttaen muutoksia kalastossa ja eliöyhteisöissä.

– Itämeri on erityisen herkkä rehevöitymään, koska se on melko matala ja sen vesi vaihtuu hitaasti, joidenkin arvioiden mukaan kerran 30 vuoden aikana, kertoo Koponen.

– Suurin osa rahtilaivoista ei pura jätevesiään maissa vapaaehtoisesti, joten sääntelyä on tarpeen kiristää. Mikseivät hallituksessa istuvat vihreät kiinnitä huomiota Itämeren pilaantumiseen ja aja asiaa ponnekkaasti? ihmettelee Koponen.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01
9.
Suomen uutiset logo

Valkoisen punta on vain 88 penniä – yleisradioyhtiö BBC syrjii valkoisia työntekijöitään palkkauksessa

09.10.2026 |13:10

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi