Artikkeli kuva

Lehtikuva

Miksi Ruotsin metsämaa on kolme kertaa parempi hiilinielu kuin Suomen? – Seppänen: ”Laskelmat on korjattava pikaisesti”

19.03.2026 |09:35

Ruotsalaislehti Aftonbladet ihmettelee, miksi Ruotsin metsät sitovat hiiltä kolme kertaa tehokkaammin kuin Suomen metsät. Samaa ihmettelee perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen.

Ruotsalaislehti Aftonbladet ihmettelee, miksi Ruotsin metsämaa on kolme kertaa parempi hiilinielu kuin Suomen. Kansanedustaja Sara Seppänenkään ei voi ymmärtää sitä.

– Suomen rajan takana Ruotsissa metsä on hiilinielu. Meillä väitetään, ettei 75 % pinta-alastamme sido tarpeeksi hiiltä, Seppänen kirjoittaa Facebookissa.

– Tiede ei ole absoluuttista, ja tutkitun tiedon tulisi korjata itse itseään.

Suomi maksaa kalliisti epävarmoista laskelmista

”Suomessa pelätään miljardilaskua veronmaksajille metsien hiilinielulaskennan vuoksi. Aftonbladet kummastelee, miksi Ruotsi raportoi metsien olevan siellä kolme kertaa parempi hiilinielu kuin Suomessa”, kirjoittaa Forest News.

”Suomen luvut on laskenut Luonnonvarakeskus (Luke). Sen mallien mukaan Suomen metsät muuttuivat samaan aikaan 1,12 miljoonan hiilidioksiditonnin suuruiseksi päästölähteeksi.”

Seppänen vaatii hiilinielulaskelmien pikaista korjaamista.

– Onneksi hallitus on tarttunut toimeen ja laskelmia tarkennetaan. Suomen hallitus on panostanut hiilinielujen havainnointijärjestelmän laajempaan kehittämiseen myöntämällä vuonna 2025 rahoituksen Helsingin yliopiston, Ilmatieteen laitoksen ja Luonnonvarakeskuksen HIKET-konsortiohankkeelle, Seppänen kertoo.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Päästölähde, hiilinielu vai hiilinegatiivinen? – Ranne: Ilmastolaki on nostettava pöydälle karvoineen päivineen

16.12.2025 |11:25
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset: Ilmastoideologia ei saa ohjata liikennepolitiikkaa – etusijalle huoltovarmuus, sotilaallinen liikkuvuus ja yritysten kilpailukyky

17.03.2026 |16:54

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
3.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
5.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
7.
Suomen uutiset logo

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin

12.03.2026 |18:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää