Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaiset: Ilmastopolitiikan on turvattava kotimainen maa- ja metsätalous sekä huoltovarmuus

11.09.2025 |17:18

Eduskunnan ympäristövaliokunnassa kuultiin tänään asiantuntijoita hallituksen ilmastovuosikertomuksesta. Perussuomalaiset korostivat, että maankäyttösektorin sisällyttäminen ilmastopolitiikkaan on ongelmallista ja vaarantaa Suomen huoltovarmuuden, talouden ja elinkeinot.

Valiokuntavastaava Petri Huru muistutti, että metsien kasvu, tuholaiset ja sääilmiöt vaikuttavat hiilinieluihin tavoilla, joita ei voida poliittisilla päätöksillä hallita.

– On kestämätöntä sitoa Suomen ilmastopolitiikka epävarmoihin laskentamalleihin ja luonnonvoimien armoilla olevaan maankäyttösektoriin. Suomen metsistä valtaosa on yksityisessä omistuksessa, joten jos metsien käyttöä rajoitetaan, puututaan merkittävällä tavalla yksityiseen omaisuuteen ja heikennetään omaisuudensuojaa. Meidän on pidettävä kiinni siitä, että kotimainen energia, metsätalous ja maatalous turvaavat Suomen huoltovarmuutta eivätkä vaarannu EU:n ylisääntelyn takia, Huru painotti.

Metsät ovat Suomen talouden perusta

Perussuomalaisten valiokuntaryhmä nosti esiin, että kasvava ja hoidettu metsä sitoo hiiltä tehokkaasti ja kestää paremmin tuholaisia ja myrskyjä. Sen sijaan ikääntynyt metsä, jonka kasvu on hidastunut tai pysähtynyt, voi kääntyä jopa päästölähteeksi.

– Metsät muodostavat taloutemme perustan. Hyvin hoidettu metsä sitoo hiiltä, tuottaa työpaikkoja ja turvaa aluetalouksien elinvoimaa. Ilmastopolitiikassa on tunnustettava tämä tosiasia eikä kohdistettava rajoituksia, jotka vievät leivän tuhansilta suomalaisilta, totesi Jorma Piisinen.

Koska Suomi on metsäinen maa, EU:n sääntely kohdistuu tänne monia muita jäsenmaita ankarammin. Tämä luo painetta perusteettomiin hakkuurajoituksiin, jotka heikentäisivät metsätalouden kilpailukykyä ja siten uhkaavat työpaikkoja. Samalla maatalous nähdään liian yksipuolisesti vain päästölähteenä.

– Viljelijöiden tilanne on jo nyt kriittinen. Jos heidän kannettavakseen asetetaan uusia ilmastorasitteita, vaarana on kotimaisen ruoantuotannon romahtaminen. Meidän on pidettävä huolta siitä, että suomalainen ruoka pysyy kauppojen hyllyillä ja huoltovarmuus säilyy, varoitti Sara Seppänen.

On ensisijaisesti ajateltava kansalaisten arjen kustannuksia

Perussuomalaiset korostivat myös, että maatalouden kannattavuuden parantamiseen on keskityttävä sen sijaan, että maataloudelle asetetaan uusia ilmastopolitiikkaan liittyviä rajoitteita. Nykyisessä tilanteessa kotimaisen maatalouden turvaaminen on myös huoltovarmuuskysymys.

– Ilmastopolitiikan on oltava myös sosiaalisesti hyväksyttävää. Ei voida vaatia, että tavalliset suomalaiset maksavat lisää ruoasta, energiasta ja liikkumisesta epävarmoihin laskelmiin perustuvan politiikan takia. On ensisijaisesti ajateltava kansalaisten arjen kustannuksia, korosti Merja Rasinkangas.

Perussuomalaiset katsovat, että ilmastopolitiikan tulee keskittyä niihin päästöihin, joita voimme aidosti hallita – ei luonnonolosuhteiden satunnaisuuteen, epävarmoihin malleihin tai Suomen metsien käyttöä rajoittaviin sääntöihin.

– Keskeinen kysymys on, mitkä ovat parhaat keinot turvata kotimainen maa- ja metsätalous, omavaraisuus ja huoltovarmuus sekä taloudellinen ja sosiaalinen hyväksyttävyys. Näihin hallituksen on löydettävä ratkaisut, valiokuntaryhmä linjaa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Tutkimus: Radikaali ilmastopolitiikka maistuu hyväosaisille – kielloilla ja moraalisilla vetoomuksilla ei voiteta tavallista kansaa ilmastonsuojelun taakse

27.08.2025 |09:32
Suomen uutiset logo

Metsävähennys vahvistaa suomalaista omistajuutta ja tukee maaseudun elinvoimaa – perussuomalaiset: Hakkuiden määrä ei saa romahtaa epävarman ilmastopolitiikan varjolla

28.05.2025 |16:32
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset: Sinivalkoinen teollisuus luo hyvinvointia – ”Suomalainen teknologia ja tehtaanpiippu ovat mitä parhainta ilmastopolitiikkaa”

09.04.2025 |16:09
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten ilmastopolitiikan linja on vakaa – Purra: Emme anna päätösvaltaa metsistämme Brysseliin

12.02.2025 |11:20

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
6.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
9.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi