

LEHTIKUVA
Ministeri Kaisa Juuso hoitajamitoituksesta: ”Minimi ei riitä, kun hoivan tarve kasvaa”
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso muistuttaa, että hoitajaresurssin määrää pitää nostaa palvelutarpeen kasvaessa. Juuso pitää viime aikoina uutisoituja onnettomuuksia vanhustenhuollossa karmeina. Hänen mielestään vanhustenhoivan ongelmia eivät ratkaise uudet lait vaan olemassa olevien lakien oikea ja inhimillinen soveltaminen.
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso ottaa Facebookissa vahvasti kantaa hoitajamitoitukseen, joka on noussut keskusteluun viime aikoina vanhustenhoidossa tapahtuneiden onnettomuuksien myötä.
– Haluan tarkentaa, että lainsäädännössä nykyinen 0,6-mitoitus on vain minimi ja koskee vain välitöntä hoitotyötä. Nyt vaikuttaa siltä, että hyvinvointialueet ovat lähes kategorisesti laskeneet vanhusten hoivayksiköiden mitoituksen alimpaan mahdolliseen, vaikka palveluntarve edellyttäisi suurempaa mitoitusta, Juuso kirjoittaa Facebookissa.
Poliisi tutkii tapausta, jossa vanhus kuoli liikkumista rajoittavien toimien seurauksena turkulaisessa hoivakodissa. Lisäksi apulaisoikeusasiamies teki viime vuonna tarkastuksia eri hoivakoteihin ja huomasi, että monissa paikoissa henkilömitoitusta oli laittomasti pienennetty.
– Tämä ei ole hyväksyttävää. Ymmärrän, että säästöpaineet ovat kovat, mutta sivistyneenä (?) kansakuntana meidän on pidettävä huolta ikääntyneistä ja turvattava heille ihmisarvoinen hoiva, Juuso korostaa.
Myös välilliseen hoivatyöhön resursseja
Ministeri Juuso on saanut paljon vanhusten hoivaan liittyvää kansalaispalautetta. Hän selventää, että välitön hoitotyö on suoraan asiakkaan kanssa tapahtuvaa työtä, kuten esimerkiksi peseytymisessä ja ruokailussa avustaminen.
Välillinen hoitotyö puolestaan tukee hoitoa, mutta ei tapahdu asiakkaan kanssa samassa hetkessä. Juuson mukaan esimerkkejä tukityöstä ovat muun muassa lääkkeiden tilaaminen ja puhelut omaisille.
– Välillistä hoitotyötä ei saa laskea hoitajamitoitukseen, vaan niihin on varattava erillinen resurssi, Juuso sanoo.
Hänen mukaansa suurin osa ympärivuorokautisen hoivan piirissä olevista ikääntyneistä on muistisairaita.
– Muistisairaiden hoiva vaatii erityistä osaamista, ja siihen on olemassa koulutusta. Myös rajoitustoimista tulee olla selkeä ohjeistus, ja käytettävien apuvälineiden tulee olla hyväksyttyjä tarkoitukseensa, Juuso selvittää.
Nykylait antavat eväät hyvään hoivaan
Hyvälaatuisen hoivan toteutuminen ei tarvitse Juuson mielestä uusia lakeja.
– Vanhustenhoivan ongelmia ei ratkaista taas uusilla laeilla tai laatusuosituksilla. Riittää, että olemassa olevia sovelletaan oikein ja inhimillisesti, Juuso toteaa.
Hänestä hyvässä hoitotyössä on tärkeää, että hoitajia on tarpeeseen nähden oikea määrä ja että osaaminen, kielitaito ja johtaminen ovat kunnossa.
– Työyhteisössä ei pidä pelätä epäkohtien esiintuomista. Tähän velvoittaa jo 1.1.2024 voimaan tullut sosiaali- ja terveydenhuollon valvontalaki, Juuso mainitsee.
Hän kertoo, että laissa säännellään hoivayksiköiden omavalvonnasta, mutta myös työntekijöiden velvollisuudesta ilmoittaa epäkohdista. Laki suojaa ilmoituksen tekijää.
– Häntä ei saa rangaista, syrjiä tai painostaa. Päinvastoin. Avoin ilmoittaminen on merkki terveestä työyhteisöstä. Pelon kulttuuri taas on varmin tie virheisiin ja vaikenemiseen, Juuso huomauttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hoitajaresurssi säästöpaineet hoivatyö hyvinvointialueet palvelutarve hoivakodit lainsäädäntö hoitajamitoitus hoitotyö Facebook Kaisa Juuso vanhustenhoito
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Kehysriihi oli vaikea – sisäinen ja ulkoinen turvallisuus rajattu sopeutustoimien ulkopuolelle

Tukala helle jatkuu – Ministeri Kaisa Juuso: ”Viilennyksestä on nyt huolehdittava erityisesti vanhusten asumisyksiköissä”
Kotien lisäksi sisätilojen viileydestä on huolehdittava sosiaali- ja terveydenhuollon hoitolaitoksissa sekä asumisyksiköissä, joissa hoidetaan kuumuuden vaikutuksille herkkiin väestöryhmiin kuuluvia, painottaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.

Valtiovarainministeri Purra moittii opposition talousvaihtoehtoja toiveajattelusta ja konkretian puutteesta – ”Taikaseinäsosialismi ei toimi”
Viikon suosituimmat

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.

Toimeentulotukimenot kasvussa – jo yli puolet somaliaa ja arabiaa puhuvista nostaa tukea
Perustoimeentulotuen maksatus kasvoi viidenneksellä vuonna 2025. Tukea saaneissa kotitalouksissa asui noin kuusi ja puoli prosenttia Suomen väestöstä. Koko maan tasolla somalia ja arabiaa puhuvista noin puolet nostaa perustoimeentulotukea

Rikolliset pyörittävät Ruotsissa jättibisneksiä – 352 miljardin kruunun liiketoimet uitettu osaksi laillista taloutta
Ruotsin rikollisjärjestöjen arvioidaan pyörittävän vuosittain noin 352 miljardin kruunun bisneksiä. Puhdasta voittoa kertyy 185 miljardin kruunua. Rikollisuus läpäisee koko yhteiskunnan, toteaa julkistalouden asiantuntijaryhmä (ESO) tuoreessa raportissaan.
Uusimmat

Kolumni: Kaupasta tuli kauppatavaraa

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









