Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Reijonen kiittää vasemmistoliiton ex-puheenjohtajaa – suomalaiset eläkeläiset laitettava etusijalle

12.03.2026 |12:12

Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen pitää reiluna, että jokainen maa huolehtii ensisijaisesti omista kansalaisistaan. Hänen mielestään vasemmistoliiton entinen puheenjohtaja Suvi-Anne Siimes puhui järkeviä todetessaan, että maahanmuuttajien eläkkeistä olisi varaa leikata.

– Tämä oli erittäin lämmin ja odotettu uutinen suomalaisen eläkeläisen kannalta, Minna Reijonen toteaa.

Perussuomalaiset kannattaa ajatusta

Reijonen arvostaa sitä, että vasemmistoliiton entinen puheenjohtaja Suvi-Anne Siimes näyttäisi ”persuuntuneen” tässä asiassa.

Tällä hetkellä kokoomuksesta on kehuttu Siimeksen ulostuloa. Perussuomalaiset kannattaa maahanmuuttajien vähimmäiseläkkeisiin puuttumista. Reijonen pitää maahanmuuttajien eläkkeisiin puuttumista mahdollisena ja on kiinnostunut kristillisdemokraattien ja RKP:n kannoista.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Bergbom riemastui Telan toimitusjohtajan ulostulosta: ”On vain ajan kysymys, kun muut puolueet tulevat kansalaisuusperusteisessa sosiaaliturvassa perussuomalaisten linjoille”

10.03.2026 |15:08

Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi

24.07.2026 |11:41

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää