
Muslimikoulun johtaja telkien taakse – turvallisuuspoliisin salaperäinen operaatio islamisteja vastaan jatkuu Ruotsissa
Turvallisuuspoliisi Säpo päätti keskiviikkona ottaa säilöön göteborgilaisen muslimikoulun toimitusjohtaja Abdel-Nasser el Nadin. Hän on jo viides epäilty islamisti, joka on pidätetty turvallisuuspoliisin operaatiossa. Säpo on kertonut pidätysten syistä vain sen, että henkilöt ovat uhka Ruotsin turvallisuudelle. Salamyhkäisyys on pistänyt Expressenin mukaan vauhtia epäilyille mahdollisesta islamistien salaliitosta ja jopa terrori-iskun suunnittelusta.
Turvallisuuspoliisi pidätti jo keväällä neljä islamistiksi epäilemäänsä henkilöä, kuten Suomen Uutiset raportoi toukokuun alussa. Epäillyt ovat eri puolilta Ruotsia, joka taas viestii imaamien valtakunnallisesta toiminnasta.
Uhka maan turvallisuudelle
Pidätyksiin liittyvät seikat on leimattu salaisiksi ja turvallisuuspoliisi on ollut toimistaan hiiren hiljaa, Expressen kertoo. Poliisilla on lain mukaan oikeus ottaa kiinni henkilö, jonka epäillään olevan uhka maan turvallisuudelle. Taustalla täytyy olla vahva epäily terrorismirikoksen suunnittelusta tai käytännön valmisteluista. Edes pidätetyille ei kerrota tässä vaiheessa sitä, mistä heitä tarkasti ottaen epäillään.
Epätietoisuus on johtanut huhuihin ja siihen, että joukko muslimiorganisaatioita suunnittelee viikonlopuksi Tukholmaan mielenosoitusta ”neljän imaamin ja yhden veljen” vangitsemista vastaan. Tilaisuudelle on poliisin lupa ja sinne järjestetään bussikuljetuksia Gävlestä sekä Göteborgista.
Salaliittoteoriat kehiin
Vaiteliaisuus imaamien pidätysten todellisista syistä ruokkii salaliittoteorioita sekä muslimiyhteisössä että yleisemminkin ruotsalaisessa yhteiskunnassa. Tavalliset kansalaiset ovat huolissaan. Turvallisuuspoliisi puolustautuu syytöksiltä sanomalla, että liika tiedottaminen voi estää mahdolliset maasta karkotukset. Imaamit saattavat vanhassa kotimaassaan joutua kidutuksen kohteeksi ja jopa teloitetuiksi, jos heidän toimintansa tulee julkiseksi kaiken maailman tiedustelupalveluille.
Ruotsin muutkin viranomaiset ovat nyt hiljalleen heränneet huoleen islamistien toimista, sillä Göteborgin vapaa muslimikoulu on veronmaksajien rahoittama.
– Kun luen uutisia ruotsalaisesta koululaitoksesta, haluan nähdä tarinoita lasten leikeistä, tiedonhalusta ja demokratiasta. Koulua käsittelevät uutiset eivät kuuluu rikossivuille, totesi opetusministeri Anna Ekström Expressenille perjantaina.
Göteborgin muslimikoulu on saanut aikaisemmin pyyhkeitä viranomaisten tarkastuksissa. Puutteita on ollut muun muassa yhdenvertaisuudessa: Pojat on istutettu tunneilla luokan etuosaan ja tytöt jätetty takarivin taaveiksi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











