

Pekka Haavisto. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Oikeusprofessori Viljanen ministeri Haaviston erikoisesta konsulikyytihankkeesta: ”Oletan, että oikeuskansleri joutuu tätä nyt selvittämään ja arvioimaan”
– Tällä hetkellä oikeuskansleri on varmaankin ensisijainen toimija, joka voi arvioida asetelmaa. Siinä sitten pyydetään pohjaksi selvityksiä. Käsittääkseni ministeri Haavisto ei ole vielä esittänyt omaa näkemystään asiassa, valtiosääntöoikeuden professori Veli-Pekka Viljanen kommentoi Pekka Haaviston tapausta Suomen Uutisille. Ilta-Sanomien tietojen mukaan Haavisto on äskettäin painostanut konsulipäällikkö Pasi Tuomista ryhtymään operaatioon, jonka tarkoitus oli palauttaa konsulikyydillä Suomeen al-Holin pakolaisleirillä olevia lapsia.
Ilta-Sanomat uutisoi tänään ulkoministeri Pekka Haaviston pyrkineen käyttämään omaa asemaansa omien poliittisten tarkoitusperiensä edistämiseen. Ilta-Sanomien tietojen mukaan Haavisto olisi painostanut konsulipäällikkö Pasi Tuomista ryhtymään operaatioon, jonka tarkoitus oli palauttaa konsulikyydillä Suomeen al-Holin pakolaisleirillä olevia lapsia.
Ilta-Sanomien mukaan Tuominen oli kieltäytynyt Haaviston pyynnöstä todettuaan sen lainvastaiseksi ja ettei hän yksittäisenä virkamiehenä voi toteuttaa lakeja ja kansainvälisiä sopimuksia rikkovaa operaatiota. Haavistoa ei vastaus miellyttänyt, mikä johti Tuomisen syrjäyttämiseen tehtävistään.
Rikosoikeudellinen vastuu edellyttäisi eduskunnan nostamaa syytettä
Valtiosääntöoikeuden professori Veli-Pekka Viljanen toteaa olevansa Haaviston tapauksesta lehtitietojen varassa. Viljanen muistuttaa, että oikeuskanslerille on jo aiemmin tehty kanteluita Haaviston toimenpiteistä.
Viljanen sanoo, ettei tämänhetkisten tietojen perusteella voi ottaa kantaa, onko Haaviston kohdalla kyse lainvastaisesta menettelystä.
– Oletan, että oikeuskansleri joutuu tätä jo näiden aiempien kantelujen pohjalta selvittämään ja arvioimaan. Jos oikeuskansleri mahdollisesti katsoo, että asiaa tarvitsee viedä eteenpäin, niin eduskunnan perustuslakivaliokunta arvioi asian rikosoikeudellista puolta. Siihen on kuitenkin vielä pitkä matka.
– Tällä hetkellä oikeuskansleri on varmaankin ensisijainen toimija, joka voi arvioida asetelmaa. Siinä sitten pyydetään pohjaksi selvityksiä. Käsittääkseni ministeri Haavisto ei ole vielä esittänyt omaa näkemystään asiassa, Viljanen sanoo.
Ministerin on oltava rehellinen ja taitava
Viljasen mukaan mikäli oikeuskansleri arvioi Haaviston tapausta, niin oikeuskansleri voi myös tarvittaessa esittää huomautuksen, jos katsoo, että kyse on sen tyyppisestä toiminnasta, joka ei edellytä asian viemistä eteenpäin.
– Mahdollinen rikosoikeudellisen vastuun puolelle meneminen edellyttäisi jo sitä, että eduskunta nostaisi syytteen. Silloin marssijärjestys olisi se, että oikeuskansleri mahdollisesti tekisi ilmoituksen perustuslakivaliokunnalle, joka arvioisi ilmoituksen pohjalta tätä asiaa. Jos näin pitkälle mentäisiin, niin prosessiin kuuluisi myös esitutkintavaihe, jonka oikeuskansleri voi käynnistää oma-aloitteisestikin.
Suomen perustuslaissa säädetään ministerin kelpoisuusvaatimuksista. Vaatimusten mukaan ministerien on oltava rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja Suomen kansalaisia, joihin vaatimuksiin nähden Haaviston menettelyä on myös mahdollista arvioida.
– Lähtökohta on se, että ministerin edellytetään toimivan voimassaolevan lainsäädännön mukaan, Viljanen toteaa.
Eva Biaudet ylistää ministerin lapsikaappaushaaveita
Perussuomalaiset ovat laajasti paheksuneet Haaviston menettelyä tuoreeltaan, mutta yllättäväksi tilannetta ei voi sanoa. Esimerkiksi kansanedustaja Sanna Antikainen epäili jo elokuussa, että Haavisto pyrkii jotenkin junailemaan Syyrian al-Holin leirillä olevat suomalaisnaiset ja -lapset takaisin Suomeen.
Ihmetystä on kuitenkin herättänyt kansanedustaja Eva Biaudet, joka julkaisi tänään Twitterissä lyhyen lausunnon Isis-lasten Suomeen kuljettamisesta: ”Kunnia Haavistolle”
Biaudetilta pyydetään kommenttiketjussa avaamaan ajatuksiaan tarkemmin.
– Kannatatko yksittäisten virkamiesten painostusta lakien rikkomiseen kansalta salassa, eräs kirjoittaja kysyy.
– Tviitti ei ehkä avaa – mutta kannatan lasten pelastamista ja hakemista kotiin äitiensä kanssa. Lasten oikeudet ensin ja aikuiset vastatkoon teoistaan oikeudessa, Biaudet kirjoittaa.
– Eli päämäärä pyhittää keinot? Minkälaisissa tilanteissa puolustat lain rikkomista? Ketkä muut ulkoministerin lisäksi saavat painostaa muita toimimaan näin omien tarkoitusperiensä edistämiseen, Biaudetille vastataan.
Haavisto esittää omia näkemyksiään tapauksesta vielä tänään maanantai-iltana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rikosoikeuden professori Matti Tolvanen: ”Jos mediassa olleet tiedot pitävät paikkansa, niin ministeri Haaviston toiminta näyttäisi olevan paljon vakavampaa kuin ex-pääministeri Rinteen menettely”

Edustajat Rantanen ja Ronkainen: ”Painostaako ministeri Ohisalo virkamiehiä?”

Joutuuko ministeri Pekka Haavisto valtakunnanoikeuteen? – Näin se tapahtuisi
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













