

LEHTIKUVA
Oinonen: Keskusta itketti ”paskalailla” Suomen kansaa, perussuomalaiset korjasi vääryyden
Perussuomalaisten kansanedustaja Pentti Oinonen pitää kohtuuttoman jätevesiasetuksen korjaamista esimerkkinä perusuomalaisten tinkimättömästä työstä kansan parhaaksi.
– Suomen kansa näki, että perussuomalaiset ajaa politiikkaa, joka mahdollistaa maaseudulla elämisen ja asumisen, Oinonen sanoo.
”Yksi sydämen asioista”
Jo alkujaan epäonnistunut laki haja-asutusalueiden jätevesien käsittelystä tuli käsittelyyn vuonna 2003 ympäristöministeri Jan-Erik Enestamin (r.) aikana. Oinonen valittiin eduskuntaan ensimmäisen kerran vuoden 2007 vaaleissa.
– Jätevesiasetuksen korjaaminen on ollut yksi sydämen asioista siitä asti kun tulin eduskuntaan. Olin vastuussa, että saimme siihen lievennyksiä jo aikaisemminkin, Oinonen toteaa.
Lehtomäki sorvasi, Vanhanen hyväksyi
Enestamin jälkeen kohtuuttoman jätevesiasetuksen sorvaamista jatkoi keskustan entinen ympäristöministeri Paula Lehtomäki ja sen hyväksyi Matti Vanhasen (kesk.) hallitus.
– Niin sanotun paskalain korjaaminen oli yksi syy vuoden 2011 eduskuntavaalien historialliseen vaalivoittoon eli jytkyyn. Kansa tuli meidän puolelle kun se näki, että ajamme korjauksia epäkohtiin. Jätevesiasetuksen lisäksi voin mainita esimerkkinä aselain, jossa puolustimme metsästäjiä ja aseharrastajia, Oinonen sanoo.
”Kansa on ollut vihainen”
Jätevesiasetuksen tarkoitus oli vähentää vesistöjen saastumista. Käytännössä kävikin niin, että mökin mummo velvoitettiin ostamaan kymppitonnilla toimimaton laite.
– Miten eläkeläisillä olisi muka varaa tehdä kalliita puhdistuslaitehankintoja? Kyllä kansa on ollut toreilla vihainen vanhan lain laatijoille. Onneksi laki korjaantuu, Oinonen sanoo.
Oinonen painottaa, että perussuomalaiset tekevät työtä köyhän ja unohdetun kansan puolesta.
– Me olemme ajaneet vankkumatonta linjaa, jossa ei haluta kiristää ihmisten elämää sellaisilla toimenpiteillä, jotka eivät paranna juurikaan ympäristöä.
Tinkimätön työ tuo tulosta
Perussuomalaiset on puolue, joka jaksaa taistella määrätietoisesti suomalaisten hyväksi. Oinonen muistuttaa, että politiikassa täytyy kuitenkin malttaa odottaa tuloksia.
– Nämä ja aikaisemmat korjaukset jätevesiasetukseen ovat esimerkkejä siitä, että kuinka perussuomalaiset saavat tinkimättömällä työllä aikaan parannuksia. Ne eivät tapahdu hetkessä, sillä tarvitaan paljon neuvotteluja. Niissä täytyy olla kuitenkin periksiantamaton.
”Tämä on ollut keskustan moka”
Suurin vastuu läpimädästä jätevesiasetuksesta lankeaa Oinosen mielestä keskustan leiriin.
– Vaikka ollaan hallituksessa, niin tämä on ollut keskustan moka. Ihmiset ovat joutuneet laittamaan turhaan rahaa kankkulan kaivoon. Keskustalaisten toiminta on aiheuttanut ihmisille monta itkua. Onneksi on perussuomalaiset, joka ymmärtää mitä kansa tarvitsee, Oinonen toteaa.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jätevesiasetus lievenee perussuomalaisten ansiosta – ”Parannuksia mukaan viime hetkellä”

Mölsä: Valtaosalla kiinteistöjä luovutaan määräaikaan sidotusta jätevesiremontista
Viikon suosituimmat

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Perussuomalaiset: Helsingin talousarvio vuodelle 2026 on ideologinen ja vastuuton
Perussuomalaiset kritisoi voimakkaasti kaupungin vuoden 2026 talousarviota, joka nojaa epärealistisiin oletuksiin ja ideologisiin painotuksiin. Talousarvion valmistelijat ovat sivuuttaneet kasvavan velkataakan, muuttuvan väestörakenteen ja kaupungin ydintehtävien priorisoinnin.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.
Uusimmat

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali

Kolumni: Some vie ison osan lapsuudesta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











