

Osakevaihdot räjähtivät kasvuun – hallitus kiristää sääntöjä ”massimuijien” verovälttelyn estämiseksi
Yhä useampi suomalainen keventää verotustaan perustamalla holding-yhtiön ja hyödyntämällä osakevaihtoja. Verohallinnon mukaan järjestelyt ovat kasvaneet voimakkaasti, ja hallitus aikoo kiristää sääntöjä estääkseen verohyödyn väärinkäytön.
Uutissuomalaisen jutussa kerrotaan, että yhä useampi suomalainen alentaa verotustaan perustamalla holding-yhtiön. Verohallinnon Uutissuomalaiselle antaman tiedon mukaan yhtiöiden toteuttamien osakevaihtojen määrä on lisääntynyt selvästi.
– Arvioiden mukaan osakevaihtojen määrä on ollut voimakkaassa kasvussa vuodesta 2023 vuoteen 2024, Verohallinnosta vahvistetaan sähköpostitse.
Toissa vuonna joka kuudes Verohallinnon valvoma holding-yhtiö arvosti osakkeen arvon liian korkeaksi osakevaihdossa.
Massimuijien verovälttely kuriin
Verovälttelyn mahdollisuus tuli julkisuuteen kaksi vuotta sitten. Kansalaisjärjestö Finnwatch julkaisi selvityksen siitä, miten some-vaikuttajien Sara ja Mikko Parikan, Auri Kanasen ja Natalia Salmelan omistamissa yhtiöissä toteutettiin yritysjärjestelyjä ja mitkä niiden verovaikutukset olivat. Puhuttiin niin sanotuista Massimuijista.
Valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi viime keväänä puoliväliriihen yhteydessä, että osakevaihtojärjestelyjen epätarkoituksenmukainen hyödyntäminen estetään. Hallituksen esitys on eduskunnan käsittelyssä.
Esityksessä ehdotetaan, että muutosta sovellettaisiin tammikuun alusta alkaen nostettavissa oleviin osinkoihin.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- osakevaihdot holding-yhtiöt massimuijat Natalia Salmela Auri Kananen Mikko Parikka Sara Parikka verovälttely Riikka Purra
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Verohallinto tehostaa ruokaravintoloiden valvontaa – tyypillinen veronvälttäjä pieni kebab- tai pizzayrittäjä

EU ajaa ylikansallista omaisuusrekisteriä – kansalaiset pelkäävät sen avaavan suoran tien heidän lompakkoonsa

Eurovaaliehdokas Ruohonen-Lerner vaatii EU-toimielinten korruptiota kuriin: ”Esimerkiksi elpymisvälineen varojen käytössä on mittavia väärinkäytöksiä”

Koskela: Suomalaisten talousosaamista parannettava
Viikon suosituimmat

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Vihreät nuoret poliitikot esittävät ilmaista rahaa maahanmuuttajille – Koponen: ”Se tie on nähty jo, ja tulokset ovat huolestuttavia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tyrmää vihreiden nuorten poliitikkojen esittämän ajatuksen perustulokokeilusta maahanmuuttajataustaisille Suomessa asuville. Koposen mukaan ajatus vastikkeettomasta rahasta ei-kansalaisille on talouden kannalta kestämätön ja yhteiskunnallisesti tuhoisa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














