
Garedew: “Jengit ja aseet eivät kuulu Suomen kaduille”
Eduskunta käsittelee tällä viikolla aserikosten rangaistusten kiristämistä.

Kuva Jyväskylän keskustasta. Kuvan henkilöt eivät liity artikkeliin. / MIKA RINNE
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.
Sisä-Suomen poliisi sai hätäkeskukselta tehtävän viime lauantaina illalla kello 22.09. Tehtävässä oli kyse Jyväskylän satama-alueella liikkuneesta nuorisoporukasta, joka oli haastanut riitaa ja käynyt henkilöiden kimppuun.
Suomen Uutisiin yhteyttä ottaneen kahakan silminnäkijän mukaan Jyväskylän satamassa oli lauantai-iltana paljon nuorisoa.
– Ilta oli muuten oikein mukava kunnes noin kymmenen ulkomaalaistaustaisen miehen joukko alkoi ryöstelemään ja pahoinpitelemään ihmisiä, silminnäkijä kauhistelee.
Hän ei halua esiintyä tässä jutussa omalla nimellään. Henkilön nimi ja yhteystiedot ovat toimituksen tiedossa. Silminnäkijän mukaan aggressiivisesti käyttäytyneet miehet ovat noin 20–30 vuotiaita.
– Yhteenottoja oli useita. He vain huusivat ja hakkasivat rauhallisia nuoria, jotka yrittävät viettää iltaa, hän kertoo.
Silminnäkijän mukaan hänen kaverilta yritettiin varastaa pussi, jossa oli muun muassa takki.
– Toiselta kaverilta yritettiin varastaa oluet ja kun hän ei antanut niitä, niin kaveriani lyötiin kolme kertaa kasvoihin. Lisäksi häntä potkaistiin päähän, silminnäkijä selvittää.
Jyväskylän keskustan lähellä sijaitseva satama on suosittu vapaa-ajan viettopaikka. Satamassa on muun muassa ravintolalaivoja. Silminnäkijä on järkyttynyt näkemästään.
– Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa. En ole ikinä nähnyt mitään näin käsittämätöntä käytöstä. Kuulin myös, että he olivat varastaneet useita puffeja, puhelimia ja alkoholia. Miten he kehtaavat ryöstää ja pahoinpidellä alaikäisiä? silminnäkijä sanoo.
Hänen kaverinsa soittivat tapahtuneesta hätäkeskukseen.
– Poliisin saavuttua paikalle joukkoa ei enää näkynyt. Tilanteen rauhoituttua kaikki olivat aika shokissa. Monen nuoren ilta meni pilalle tapahtuneen takia, silminnäkijä toteaa.
Poliisilla ei ole varmaa tietoa, onko Jyväskylän sataman kahakassa kyse maahanmuuttajataustaisista tekijöistä vai ei. Vihjeitä maahanmuuttajataustaisista tekijöistä on poliisille tullut, mutta esitutkinta on vielä alkuvaiheessa.
– Tekijöitä ei ole vielä tavoitettu ja motiivia ei tiedetä. Meillä ei ole tiedossa, että kahakassa olisi käytetty aseita tai potkittu päähän, kertoo rikoskomisario Miia Mäkelä Sisä-Suomen poliisilaitokselta.
Kolmea nuorta on Mäkelän tiedon mukaan pahoinpidelty ja uhrien vammat ovat lieviä pintanaarmuja.
Kahakasta on kirjattu yksi rikosilmoitus ja poliisi tutkii asiaa tällä hetkellä pahoinpitelynä. Silminnäkijät voivat ilmoittaa havainnoistaan sähköpostilla: vihjeet.keski-suomi@poliisi.fi.
Nuorisojoukko pahoinpiteli sivullisia viikonloppuna myös Helsingin Mustikkamaalla ja poliisi on kirjannut tapahtumista ainakin yhden ryöstön ja useita pahoinpitelyjä. Poliisi ei kommentoi tekijöiden tai uhrien taustoja.
KRP:n rikoskomisario Eero Pietilä on kertonut, että tähän asti tunnistetut katujengiläiset ovat pääsääntöisesti maahanmuuttajataustaisia.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Eduskunta käsittelee tällä viikolla aserikosten rangaistusten kiristämistä.

Rikoslakiin tulee kaksi uutta rangaistuksen koventamisperustetta: rikoksen tekeminen osana rikollisjoukon toimintaa ja ns. nöyryytysväkivalta. Lisäksi alle 15-vuotiaan käyttäminen välikappaleena rikoksen tekemisessä tulee rangaistavaksi erillisenä rikoksena.

Vasemmiston meppi Li Andersson puhui äärivasemmistolaista katuväkivaltaa normalisoivassa tilaisuudessa keskiviikkona. Europarlamentin vasemmistoryhmän tapahtuma oli järjestetty Budapestin katupahoinpitelyistä epäiltyjen äärivasemmistolaisten tukemiseksi. Puheessaan Andersson oli erityisen tuohtunut siitä, että kansanedustaja Teemu Keskisarja piti puheen Suomen itsenäisyyspäivän 612-soihtukulkueessa.




Viikon suosituimmat

Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.

Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.

Lue lisää

Lue lisää