

LEHTIKUVA
Packalén haluaa tartunnan saaneiden liikkeet operaattoreilta THL:n tietoon
Kansanedustaja Tom Packalén haluaa viestintävälineiden sijaintitiedot teleoperaattoreilta terveysviranomaisten käyttöön. Packalénin mukaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitos tarvitsee paikkatiedot, jotta se voi selvittää väestön terveyttä vaarantavan epidemian tartuntaketjuja nykyistä tehokkaammin ja siten torjua leviämistä.
Paikkatiedoista selviää, missä henkilö on liikkunut ja missä paikoissa esimerkiksi koronavirus on saattanut levitä. Teleoperaattorit keräävät jo nyt asiakkailtaan mobiilitukiasemien perusteella määriteltyjä sijaintitietoja kaupalliseen tarkoitukseen.
– Mobiililaitteiden avulla kerättävien sijaintitietojen koostaminen ja analysointi voisi olla erittäin tehokas keino selvittää esimerkiksi koronaviruksen leviämistä sekä auttaa karanteenialueiden määrittämisessä, sanoo Tom Packalén.
– Väestön terveyttä uhkaavan vakavan epidemian uhatessa tai sen aikana viranomaisella tulisi olla oikeus saada paikkatietoja teleoperaattoreilta. Paikkatietojen käyttämiseen voitaisiin lievemmissä tapauksissa edellyttää tartunnan saaneen suostumus, mutta vakavissa tapauksissa lupaa ei tarvittaisi.
Eristystoimien oltava riittäviä
Epidemiat ja pandemiat, kuten koronavirus, leviävät yhteisöissä tartuntaketjujen välityksellä. Viruksen hallinta on mahdollista, kun epidemian alkulähteet eli niin kutsutut nollapotilaat löydetään, testejä otetaan riittävän herkästi, tartuntaketjut saadaan selville ja eristystoimet ovat riittäviä. Packalénin mielestä tämän pitäisi olla nyt kaikkien valtioiden prioriteeteissa korkealla.
– Koronavirus leviää eksponentiaalisesti, jos tartuntaketjuja ei pystytä selvittämään, kuten Italiassa tapahtui. Kaikilla mailla on opittavaa siitä, miten koronavirus pääsi leviämään pandemiaksi, Packalén sanoo.
Tartuntatautilain mukaan tartunnan saaneella on velvollisuus ilmoittaa selvittävälle lääkärille tartuntataudin leviämisen estämiseksi käsityksensä tartuntatavasta, -ajankohdasta ja -paikasta sekä niiden henkilöiden nimet, jotka ovat voineet olla tartunnan lähteenä tai saada tartunnan. Todellisuudessa ihminen harvoin muistaa edes toissapäiväisen lounaan antimet.
– Vakavan epidemian uhatessa tai sen syiden selvittämiseksi ja leviämisen estämiseksi tartunnan saaneen nykyinen ilmoitusvelvollisuus ei ole välttämättä se kaikkein tehokkain keino. Paikkatiedot on saatava käyttöön, ja dataa tehokkaasti ja uudella tavalla analysoiva tekoäly on saatava selvitys- sekä analysointityöhön mukaan, Packalén sanoo.
Tartuntaketju selvitettävä
Tietyt koneoppimisalgoritmit löytävät helposti isoista aineistojoukoista säännönmukaisuuksia, joita ihminen ei löydä. Oppiminen kehittyy sitä mukaan, kun uutta tietoa lisätään koneoppimisjärjestelmään. Paikkatietoa tai muuta tietoa hyödyntävä tekoäly voi löytää datasta yhteneväisyyksiä, jotka tilastollisesti poikkeavat yleisestä.
– Esimerkiksi jos 1 000 sairastuneesta 40 ihmistä on käynyt samassa uimahallissa tai kahvilassa, on se jo merkittävä tilastollinen poikkeama. Tartuntaketjua voitaisiin tehokkaammin selvittää juuri tilastollisesta poikkeamasta tai pohtia karanteenin tarpeellisuutta tietyillä alueilla. Kun nollapotilas on paikannettavissa, on myös tartuntaketju selvitettävissä, Packalén sanoo.
Hän on tehnyt paikkatietojen avaamisesta hallitukselle toimenpidealoitteen.
– Mahdollisuudella hyödyntää viestintälaitteiden teleoperaattoreille tuottamaa paikkatietoa on viranomaisen toimintaa ja tehokkuutta parantava vaikutus. Proaktiivisella toiminnalla voidaan parhaimmillaan pelastaa ihmishenkiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sijaintitiedot tartuntaketju tartuntataudit epidemia teleoperaattorit koronavirus viranomaiset THL perussuomalaiset Tom Packalén
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lääkäri: Tarvitsemme järeitä karanteenitoimia nyt tai terveydenhuoltojärjestelmä uhkaa ajautua Italian kaltaiseen kaaokseen

Juvonen: ”Nyt on se tilanne, että moni suomalainen sairastuu koronavirukseen, moni tarvitsee myös sairaalahoitoa” (video)

Korona-viruksen leviämismallinnus todistaa – ratkaisevat hetket ovat juuri nyt käsillä

Perussuomalaiset peruuttavat yleisötilaisuutensa maaliskuussa

Niikko: Koronaviruksen pysäyttäminen vaatii järeitä toimenpiteitä

Israel ottaa käyttöön kovat keinot taistelussa koronavirusta vastaan
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Porvaripuolueille täystyrmäys Ruotsin vieraskielisiltä: Malmön Rosengårdissa demareiden ja vasemmistopuolueen yhteinen kannatus lähes 100 prosenttia
Sosialidemokraattien ääntenkalastelu erityisesti muslimien piirissä näyttää onnistuneen erinomaisesti. Malmön Rosengårdissa vasemmiston kannatus oli peräti 95,2 prosenttia. Nyt koetun perusteella muslimien vaikutus tulee vääjäämättä lisääntymään vasemmiston poliittisissa linjauksissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää










