

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
VTT Pasi Holm: Kummitteleeko uusi eurokriisi nurkan takana?
Trump on asettanut presidenttikautensa alussa uusia tuontitulleja Kanadalle, Meksikolle ja Kiinalle. Mikäli Yhdysvallat asettaa tuontitulleja EU-maille, EU:n vastatullit Yhdysvalloille ovat todennäköisiä. Kehityskulku olisi myrkkyä Suomen kaltaisille pienille eurooppalaisille maille, jotka ovat riippuvaisia ulkomaankaupasta, sekä tuonnista että viennistä. Vienti vaikeutuisi, tuonti kallistuisi ja inflaatio kiihtyisi osin myös euron arvon heikkenemisen myötä. VTT Pasi Holm arvioi, voisiko kehitys johtaa asteittain uuteen eurokriisiin.
Taloushistoriaan perustuva kokemusperäinen väittämä on, että Euroopan talouskriiseihin johtava kehitys on usein alkanut Yhdysvalloista. 1990-luvun laman juurisyy oli Yhdysvalloista alkanut rahoitusmarkkinoiden vapauttaminen. Euroopan maat seurasivat vuorotellen perässä ja vapauttivat omia rahoitusmarkkinoitaan. Suomessa rahoitusmarkkinoiden vapauttaminen johti yhdessä neuvostokaupan romahtamisen kanssa syvään lamaan.
Finanssikriisin 2007-2009 alkujuuret olivat Yhdysvaltain maksukyvyttömien asiakkaiden holtiton asuntoluototus, liittovaltion painostuksesta. Asuntoluottoja, erityisesti takaisinmaksukyvyltään keskimääräistä lainaajaa heikommille lainanottajille myönnettyjä ns. subprime-lainoja, arvopaperistettiin niputtamalla lainoista edelleenmyytäviä, nimellisarvoltaan monikymmenkertaisia johdannaisia kansainvälisille rahoitusmarkkinoille.
Yhdysvaltain asuntoluottokriisi muuttui finanssikriisiksi, kun asuntolainapankkien luottotappiot alkoivat kertautua lainoista muodostettuihin, nimellisarvoltaan monikymmenkertaisiin johdannaisiin. Epävarmuus pankkien ja rahoituslaitosten taloudellisesta tilasta kasvoi voimakkaasti. Finanssikriisi muuttui eurokriisiksi, kun rahoitusmarkkinat asuntoluottokriisin seurauksena seuraavaksi kiinnittivät huomiota Euroopan maiden julkisen talouden kestävyyteen ja kykyyn hoitaa maittensa pankkien vaikeuksia.
Suomen julkinen talous pysynyt alijäämäisenä eurokriisistä lähtien
Euroalueen nykyinen taloudellinen tilanne ei ole kauniisti sanottuna kovinkaan vahva kestämään taloudellisia takaiskuja. Talouskasvu on ollut vuosia heikkoa, poliittinen tilanne Saksassa ja Ranskassa epävakaata, Ukrainan kriisi pakottaa kasvattamaan puolustusmenoja ja Ukrainan tukeminen vie resursseja, jotka rahoitetaan velalla.
Viimeksi eurokriisi iski maihin, joiden sekä julkinen talous että vaihtotase olivat olleet alijäämäisiä vuosien ajan. Tuolloin tikunnokassa olivat Kreikka, Espanja ja Portugali. Nyt tikunnokassa voivat olla useat Itä-Euroopan maat sekä Ranska ja Suomi.
Suomen julkinen talous on ollut yhtäjaksoisesti alijäämäinen eurokriisistä lähtien. Vaihtotase, joka kuvaa koko kansantalouden velkaantumista, tasapainottui onneksi viime vuonna pitkään kestäneen alijäämäajan jälkeen.
Suomen on vältettävä kriisimaan leima
Rahoitusmarkkinoita rauhoittanevat Petteri Orpon ja Riikka Purran hallituksen määrätietoiset julkisen talouden tasapainottamistoimet. Ne osoittavat, että Suomi suhtautuu vakavasti velkaantumiseen ja vahvistaa edelleen käsitystä, että Suomi hoitaa velkansa.
Julkisessa keskustelussa on esitetty näkemyksiä, että Suomi voisi tasapainottaa julkista taloutta asteittain tulevien lähivuosien aikana. Mielestäni turvallisinta olisi tasapainottaa julkista taloutta etupainotteisesti. Kauppasota uhkaa heikentää Suomen talouskehitystä ja näin lisätä painetta julkisen talouden alijäämään.
Valtion kasvavan velkaantumisen riskinä ei ehkä niinkään ole uhka euroalueen alijäämämenettelyyn joutumisesta, vaan kriisimaan leiman välttäminen mahdollisessa uudessa eurokriisissä. Suomen maine rahoitusmarkkinoilla on pääomaa siinä missä perinteisempikin pääoma.
Pasi Holm, VTT
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tuonti alijäämämenettely Petteri Orpon hallitus tuontitullit ulkomaankauppa talouskriisi Kauppasota Finanssikriisi Julkinen talous Riikka Purra Donald Trump Alijäämä Vienti Pasi Holm Yhdysvallat Inflaatio Eurokriisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koskela: Hyvinvointivaltion tulevaisuus edellyttää vahvaa julkista taloutta

Koskenkylä: Suomen työmarkkinoiden toiminnan tehokkuus on heikentynyt jo pitkään, hallitus pyrkii kääntämään suunnan

Kauppasota loppui ennen kuin ehti alkaakaan – Kanada ja Meksiko haluavat rajadiilin USA:n kanssa
Asiantuntijat olivat sitä mieltä, että Trump "ampui itseään jalkaan" asettamalla naapurimaille 25 prosentin tullimaksut. Koko maailma pelkäsi suurta kauppasotaa. Nyt näyttää siltä, että presidentti Trump ei halunnutkaan kauppasotaa vaan sodan huumeita vastaan. Ja naapurimaat ovat valmiita tekemään Yhdysvaltain kanssa diilin rajavalvontaa koskien. Pelätty kauppasota vältettiin alle kahdessa vuorokaudessa.

Valtiovarainministeri Purra moittii opposition talousvaihtoehtoja toiveajattelusta ja konkretian puutteesta – ”Taikaseinäsosialismi ei toimi”
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.
Uusimmat

Kolumni: Meidän ideologiat ovat parempia kuin teidän ideologiat

Strandman: Sopimuspalokunnat pitävät yhteiskunnan pyörät pyörimässä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











