
PS ARKISTO
Koskela: Hyvinvointivaltion tulevaisuus edellyttää vahvaa julkista taloutta
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela pitää hallituksen vuoden 2024 talousarvioesitystä välttämättömänä hyvinvointivaltion säilyttämisen kannalta. Koskela muistuttaa, että hyvinvointivaltion palveluita ei voida tulevaisuudessa turvata, ellei velkaantumiskehitystä saada käännettyä ja julkista taloutta tasapainotettua.
– Jos Suomessa jatkettaisiin edellisen hallituksen politiikalla, olisi velkasuhteemme jo vuonna 2040 ainakin yhtä korkea kuin Kreikassa ja Italiassa ennen eurokriisiä, Jari Koskela huomauttaa.
– Tämän hallituksen politiikalla velkasuhde saadaan vakautettua, ja jos kurinalaista talouspolitiikkaa jatketaan myös seuraavalla hallituskaudella, kääntyy velkasuhde viimein laskuun. Toivoisin, että tämä tilannekuva ja siitä syntyvä tavoite jaettaisiin laajemmallakin parlamentaarisella enemmistöllä.
Hallitus pohjoismaisella linjalla
Tulevan vuoden yli 11 miljardin alijäämä ei Koskelan mukaan kerro koko totuutta. Hän muistuttaa, että valtiovarainministeriön taloudellisen tilannekatsauksen mukaan alijäämät kyllä saadaan pienennettyä ja velkaantumista vähennettyä, kunhan hallitusohjelma toteutetaan kokonaisuudessaan ja aikataulussa.
– Neljän puolueen kompromissina syntyneet talousarvioesitys ja hallitusohjelma sisältävät monia kipeitäkin päätöksiä, mutta suuressa kuvassa ne ovat melko maltillisia ja noudattelevat pohjoismaalaista linjaa. Pohjoismaisen hyvinvointivaltion säilyttäminen edellyttää myös pohjoismaista työllisyysastetta. Siihen tämä hallitus politiikallaan tähtää, Koskela korostaa.
Työpaikkoja yksityiselle sektorille
Vuonna 2024 voimaan tulevilla sosiaaliturvan ja verotuksen muutoksilla tavoitellaan keskipitkällä aikavälillä 60 000–65 000 uutta työllistä. Koskelan mukaan julkisen talouden kannalta oleellista on, että työpaikat syntyvät yksityiselle sektorille.
Sanna Marinin hallituksen aikana suuri osa työllisyysasteen kasvusta selittyi julkisen puolen työpaikoilla, mikä ei ole julkisen talouden kannalta vielä riittävää.
– Ei näitä uudistuksia ja leikkauksia tehdä kenenkään kiusaksi, vaan siksi että saamme luotua uutta kasvua, työpaikkoja ja elinvoimaa. Elinvoimainen yrityskenttä on hyvinvointivaltion perusta samalla tapaa kuin hyvinvoiva työntekijä on jokaisen yrityksen kivijalka, Koskela toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yksityinen sektori työpaikat Pohjoismaat hyvinvointivaltio palvelut Jari Koskela Yritykset Julkinen talous Sanna Marin Talouskasvu Velkaantuminen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtiovarainministeri Riikka Purra: Teeskentelyn ja itsepetoksen aika on ohi – ylimitoitettu sosiaalivaltion malli on tulossa tiensä päähän

Hallitus siivoaa sosiaalidemokraattien ja keskustan sotkuja – ”Suomalaisen hyvinvointivaltion turvaaminen edellyttää säästöjä ja sopeuttamista”

Julkista taloutta pakko korjata, että hyvinvointijärjestelmä säilyy – Purra: ”Velkalaivaa käännetään hitaasti, mutta suunta on nyt oikea”

Purra: Uudistukset Suomen yhteinen pelastusoperaatio – ”Enemmän työtä, kasvua ja sitä myötä hyvinvointia”

Strandman: Kuntouttavalla työtoiminnalla todella suuri merkitys

Vapaaehtoisesti työttömät varastavat kaikkein heikoimmassa asemassa olevilta – ”Raha ei tule taikaseinästä”
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Kun eliitti rikastuu enemmistön kustannuksella – yhteismaan ongelma selittää nykyaikaa
Massamaahanmuutto, tuulimyllypuistot ja Lapin turistiralli ovat kaikki ilmiöitä, joilla varakas vähemmistö lyö rahoiksi. Tavallisen veronmaksajan tehtäväksi jää seurausten sietäminen.

Purra Ykkösaamussa: Hyvinvointivaltio ei kestä ilman selkärankaisia päätöksiä
Valtiovarainministeri Riikka Purra avasi Ylen Ykkösaamussa hallituksen kehysriihen päätöksiä. Hän korostaa, että ilman rakenteellisia uudistuksia ja tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa hyvinvointivaltion ylläpitäminen tulevaisuudessa on uhattuna. Purra linjaa myös, että kilpailukykyä ei voida tuhota liian kunnianhimoisella ilmastopolitiikalla.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.
Uusimmat

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











