Artikkeli kuva

SU

Toimitus suosittelee

Perusasiaa Matti Viréniltä ja Ville Taviolta – Johtuuko hintojen raju nousu Putinista vai Saarikosta? Suora lähetys keskiviikkona klo 9.00

14.06.2022 |18:07

Mistä hintojen nousu sitten johtuu ja mitä asialle voidaan tehdä? Asiaan pureutuvat taloustieteen professori Matti Viren ja kansanedustaja Ville Tavio (ps.). Tilaisuus lähetetään suorana verkkolähetyksenä keskiviikkona kello 9.00 alkaen.

Suomen Perusta käynnistää uuden ohjelmasarjan Perusasiaa suomalaisille. Sarja läpivalaisee yhteiskuntamme ongelmia ja esittelee niihin johtaneita juurisyitä ja korjausehdotuksia.

Katso suorana kello 9.00 alkaen:

Perusasiaa-sarjan ensimmäisessä jaksossa käsitellään inflaatiomörköä, joka romuttaa kotitalouksien ostovoiman, heikentää teollisuuden kilpailukyvyn ja vie Suomen konkurssin partaalle. Ovatko raketinomaisesti nousevan inflaation juurisyyt Putinin vai Saarikon toimet?

Kiihtyvä inflaatio ja hintojen nousu kurittavat tavallista kansalaista. Tämä näkyy niin ruokakaupan kassalla, asumiskuluissa kuin bensapumpulla. Ukrainan sota on kiihdyttänyt vallitsevaa kehitystä, ja valtionvarainministeri Annika Saarikko on puhunut ”Putinin hinnoista”, mutta tosiasiassa energian hinnan nousu ja inflaatio laukkasivat jo ennen sodan alkamista. Olisiko yhtä perusteltua puhua ”Saarikon hinnoista”, sillä nykytilanteeseen on jouduttu suurelta osin Suomessa ja Euroopassa tehdyin poliittisin päätöksin?

Inflaatioasiaan pureutuvat Turun yliopiston taloustieteen professori (emeritus) Matti Viren ja kansanedustaja Ville Tavio (ps.).

Tilaisuus lähetetään suorana Youtube-verkkolähetyksenä. Länetyslinkki tulee näkyviin tälle sivulle sekä Suomen Uutisten ja perussuomalaisten Youtube-sivulle.

Tervetuloa mukaan! Yleisö voi esittää kysymyksiä Youtuben kommenteissa. Osallistujat vastaavat aikataulun puitteissa.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
8.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää