Artikkeli kuva

Perussuomalainen ajatuspaja julkaisi kirjan Suomen vaihtoehdoista euron suhteen

05.06.2013 |13:23

Perussuomalainen ajatuspaja Suomen Perusta on julkaissut artikkelikokoelman Euro vai ei? Julkaisuun on koottu yhteen kymmenen suomalaisen vaikuttajan ajatuksia siitä, miten Suomen tulisi edetä suhteessaan Euroopan unioniin ja eurojärjestelmään.

Kirjoittajat ovat tunnettuja toimijoita politiikan ja talouden aloilla. Taloustieteen professori Matti Virén ja pankkialalla pitkään vaikuttanut talousasiantuntija Stefan Törnqvist edustavat kirjoittajakaartin kovinta talousosaamista. Mukaan otettiin myös nuoremman polven kirjoittajia – taloustoimittaja ja entinen johdannaismeklari Juhani Huopainen sekä bloggaava kansalaisaktivisti Henri Myllyniemi.

Kirjassa on annettu puheenvuoro vasemmistoliiton ex-meppi Esko Seppäselle ja itsenäisyyspuolueen Antti Pesoselle. Perussuomalaisia kirjoittajia ovat talousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Kaj Turunen , puolueen työmies Matti Putkonen, entinen ministeri Toimi Kankaanniemi (ps sit.) ja europarlamentaarikko Sampo Terho (ps.)

Kirjoittajat kertoivat ajatuksistaan tänään Ostrobotnian Chydenius-salissa pidetyssä kirjanjulkistustilaisuudessa.

Euro vai ei? -julkaisu on ladattavissa Suomen Perustan sivuilta >

Kuva: Kaj Turunen, Stefan Törnqvist ja Matti Putkonen.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
3.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
6.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää