

Perussuomalaiset esittää uudistuksia ikääntyneiden aseman parantamiseksi – Juvonen: Vanhuksille oltava tarjolla palveluja ja pääsy niihin palveluihin
Kansanedustaja Arja Juvonen esitteli Työmiehen tuumaustunnilla perussuomalaista vanhuspolitiikkaa.
-Vanhusten asiat ovat perussuomalaisille tärkeitä, ja me myös viemme niitä eteenpäin eduskunnassa, Juvonen sanoi.
-Perussuomalaiset on vanhusystävällinen puolue ja perussuomalaiset pitävät omistaan huolta. Pidämme tärkeänä, että kun ikää tulee lisää, tarjolla on palveluja sekä myös pääsy niihin palveluihin.
Lukuisia toimia asioiden parantamiseksi
Hän esitti aluksi, kuinka perussuomalaiset on jo nyt tehnyt lukuisia toimia ja esityksiä vanhustenhuollon parantamiseksi.
– Vuoden 2011 vaalien jälkeen kaikissa toimissamme, kuten kirjallisissa kysymyksissä, talousarvioaloitteissa ja lakialoitteissa on ollut vahvasti esillä vanhusten asia, kuten hoitajamitoitus, laitoshoivapaikat, sotainvalidien palvelut, vanhuspalvelulaki, muistisairaudet, ikäihmisten palvelujen laatusuositus, vanhus- ja vammaisneuvostot, saattohoito, vanhusasiamies, omaishoitajat, vanhuksiin kohdistuvat rikokset, hoitokärsimys ja kotihoidon resurssit.
– Kaikki nämä asiat ovat perussuomalaisille tärkeitä, ja me myös viemme niitä eteenpäin eduskunnassa.
Vanhusten pääsyä lääkärille on nopeutettava
Juvonen korosti, kuinka eläkkeellä oleville kaikkein tärkein asia usein on se, että tarvittaessa pääsee lääkäriin
– Perussuomalaiset on sitä mieltä, että lääkärille ja hoivapalveluihin pääsyä on nopeutettava. Erityisen tärkeää se on ikääntyneiden kohdalla, koska odottaminen voi koitua kohtalokkaaksi. Tämän vuoksi olisi mietittävä, tulisiko ikääntyneiden hoitotakuuaikoja lyhentää. Ikääntyneiden sairastumisesta voi olla myös vakavampia seurauksia, kuten aivoverenvuotoa.
Perussuomalaiset on pitänyt esillä myös vanhusneuvolakysymystä.
– Kun sotea valmistellaan, ikääntyneille tulisi olla oma väylä, mitä pitkin pääsisi palveluihin. Ikävä tosiasia on, että kaikki on nykyään verkossa, mutta kaikilla vanhuksilla ei ole internet-yhteyttä joten tarvitaan palveluohjusta ja henkilö, joka myös vastaa puhelinsoittoihin, Juvonen painotti.
Jokainen potilasvahinko on liikaa
Perussuomalaiset kantaa erityistä huolta potilasturvallisuudesta.
– Haluamme tehdä ennaltaehkäisevää työtä potilasturvallisuuden suhteen: Meillä on asian suhteen tehty useita talousarvioaloitteita ja muita toimenpiteitä eduskunnassa. Jokainen potilasvahinko on liikaa, ja niistä seuraa aina inhimillisiä kärsimyksiä. Potilasvahinkojen ehkäisy säästää myös yhteiskunnan kustannuksia.
Ikääntyneet henkilöt tarvitsevat usein myös kotihoidon palveluja.
– Kotihoidon väylän on oltava kunnossa. Tällä hetkellä kotihoitoon kyllä yleensä pääsee, mutta sieltä saatavat palvelut riippuvat usein henkilöstön määrästä.
– Perussuomalaiset ovat pitäneet esillä sitä, että kotihoidon henkilöstömitoitus tulisi kartoittaa ja laskea. Tämä teema tulee näkymään myös perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa. Perussuomalaiset vaativat lisäresursseja vanhusten kotihoitoon, Juvonen kertoi.
Lakialoite vanhusasiavaltuutetun viran perustamisesta
Perussuomalaiset on äskettäin tehnyt lakialoitteen erityisen vanhusasiavaltuutetun viran perustamiseksi. Valtuutetun tehtävänä olisi puuttua erilaisiin eläkeläisten ja vanhusten elämää vaikeuttaviin ongelmiin.
– Tarvitaan myös valvontaa siihen, että ikäihmisten palvelut toimivat ja ovat saatavilla kaikille yhdenvertaisesti. Vanhusasiavaltuutetun viran perustaminen ei ole uusi asia, vaan olemme pitäneet asiaa esillä jo vuodesta 2011 saakka. Siitä on tehty runsaasti erilaisia toimia, ja nyt olemme vieneet sen lakialoitteen tasolle. Muita eduskuntapuolueita on pyydetty mukaan aloitteeseen.
– Se ei riitä, että vanhusten asia otetaan esille ainoastaan vaalien alla, sillä vanhusten ääni täytyy kuulua muulloinkin, Juvonen muistutti.
Omaishoidon tuki verovapaaksi
Juvonen kertoi, että perussuomalaiset vaatii lisää arvostusta vanhusten omaishoitajalle.
– Arvostus tulisi näkyä konkreettisesti siten, että omaishoidon tuki pitäisi olla verovapaata. Perussuomalaisille asia on tärkeä, ja me myös esitämme tässä verovapautta.
Omaishoitajalla on vapaapäiviä, joiden aikana hoidettava henkilö on sijaishoidossa.
– Omaishoidon sijaishoidon tulee olla laadukasta niin, että sijaishoito ei ole pelkkä huostaanotto. Sijaishoitoon tarvitaan siis lisää resursseja ja osaamista, Juvonen totesi.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Torstain Tuumaustunnilla ilmastopolitiikasta, sisäilmasairauksista ja vanhusten asemasta puhumassa Jussi Halla-aho, Leena Meri ja Arja Juvonen

Arja Juvonen: Vanhusten laitoshoivapaikkojen alasajo on ollut täysin väärä ratkaisu – ”Anteeksiantamatonta”

Juvonen: Oikeusasiamies ei riitä vanhustenhoidon valvontaan, tarvitaan alueelliset ja matalan kynnyksen vanhusasiamiehet

Esperi Caren laiminlyönnit kuohuttavat – perussuomalaiset valmiita yhteistyöhön välikysymyksessä
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











