
LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Syrjäytymistä ehkäisevä nuorten työllistymisseteli on juuri oikea täsmätoimi
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsenet Mikko Polvinen, Jorma Piisinen, Miko Bergbom, Mikko Lundén ja Pia Sillanpää kiittävät hallitusta budjettiriihessä sovituista työllisyystoimista. Perussuomalaiset ovat erityisen tyytyväisiä siihen, että nuorten työllistymiseen kohdennetut toimet ovat työllisyyspaketin keskiössä.
– Nuorten työllistymisseteli on täsmätoimi, joka madaltaa ensimmäisen työpaikan kynnystä ja ehkäisee syrjäytymistä. Kohdennus niille, joilla työhistoriaa tai koulutusta on vähän, on juuri oikea. Rahoitus tähän otetaan EU:n elpymisvälineestä, jolla on toistaiseksi helpotettu lähinnä Välimeren maiden työllisyystilannetta, sanoo Mikko Polvinen.
Työllisyyspaketti sisältää myös toimia, joilla parannetaan pienten yrittäjien työllistämiskykyä. Esimerkiksi positiivinen luottorekisteri ehdotetaan laajennettavaksi toiminimiyrittäjiin kuten yrittäjät ovat toivoneet. Tavoitteena on sujuvoittaa yritysten välistä maksuliikennettä sekä parantaa pienyrittäjien rahoituksen saatavuutta.
– Pienet ja keskisuuret yritykset ovat nuorten tärkein työllistäjä. Kun maksuehdot toimivat ja rahoitusta on saatavilla, yrittäjillä on paremmat edellytykset palkata nuoria heti, kun tarve syntyy. On tärkeää, että hallitus korjaa positiivisen luottorekisterin toiminimiyrittäjille aiheuttaneet haasteet, toteaa Jorma Piisinen.
Työperäinen maahanmuutto nojaa sosiaaliturvaan
Lisäksi hallituksen esittämä paketti lisää työllisyyspalveluiden vaikuttavuutta mahdollistamalla tulorekisterin laajemman hyödyntämisen ja tukemalla työntekoa kotoutumiskoulutuksen rinnalla. Näillä toimilla vahvistetaan palveluiden kohdentumista ja luodaan sujuvampia työelämäpolkuja myös maahan muuttaneille.
– Maahanmuuttajien työllisyysaste on Suomessa yhä selvästi kantaväestöä alempi, ja valitettavasti myös työperäinen maahanmuutto nojaa suurelta osin sosiaaliturvaan. Siksi linja on selvä: työ on parasta kotoutumista. Nopeat siirtymät aitoihin työsuhteisiin vähentävät yhteiskunnalle aiheutuvia kustannuksia, sanoo Miko Bergbom.
Työttömyysturvalla opiskelu helpottuu
Osaamisen parantamista hallitus edistää helpottamalla opiskelua työttömyysturvalla. Yli 25-vuotiaille tarjotaan mahdollisuus kehittää osaamistaan avoimen yliopiston ja ammattikorkeakoulun opinnoissa. Tämä parantaa opiskelumahdollisuuksia ja vähentää byrokratiaa.
– Osaamisen päivittäminen on monelle nuorelle ja nuorelle aikuiselle väylä pysyvään työhön. Kun opiskelu ja sosiaaliturva sovitetaan paremmin yhteen, työmarkkinoille pääsee ketterämmin. Aktiivisesta halusta kehittää omaa osaamistaan ei pidä rangaista, painottaa Mikko Lundén.
– Nuorten työkyvyttömyyseläkkeiden määrä on karua luettavaa. Tällainen kehitys on katkaistava varhaisessa vaiheessa. Osaamisen kehittäminen ja kiinnittyminen työelämään ehkäisevät syrjäytymistä ja auttavat nuoria rakentamaan kestävän tulevaisuuden, painottaa Pia Sillanpää.
Hallituksen kokonaisuus sisältää myös kasvu- ja työllisyystoimien uuden paketin, joka valmistellaan lokakuun loppuun mennessä kohdentamalla uudelleen elpymissuunnitelman ja puhtaan siirtymän ohjelmien määrärahoja.
Suomen Uutiset
Lue myös
Hallitus leikkaa lisää kehitysyhteistyöstä, myös yritystukia leikkuriin – kaikkien palkansaajien ostovoima vahvistuu
Budjettiriihen säästöt kohdistuvat mahdollisimman vähän suomalaisten arkeen: Sosiaaliturvasta, lapsiperheiden ja eläkkeensaajien etuuksista tai terveyspalveluista ei leikata
Hallitus varautuu tukemaan uuden ydinvoiman rakentamista
Sivistysala tyytyväinen budjettiriihen linjauksiin – koulutukseen ei uusia leikkauksia
Veronmaksajat tyytyväisiä budjettiriiheen: Onnistunut verolinja tukee talouden kääntämistä kasvuun
Nuorten työllistymistä vauhditetaan työllistymissetelillä
Antti Kangas kiittää budjettiriihen linjaa – ”Huoltovarmuus alkaa pellolta ja navetasta”
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työllistymisseteli Pia Sillanpää Mikko Polvinen Jorma Piisinen Miko Bergbom nuorten syrjäytyminen työllisyystoimet Mikko Lunden Työperäinen maahanmuutto Työllisyyspaketti Sosiaaliturva budjettiriihi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Veronmaksajat tyytyväisiä budjettiriiheen: Onnistunut verolinja tukee talouden kääntämistä kasvuun
Veronmaksajain Keskusliiton toimitusjohtaja Teemu Lehtinen pitää budjettiriihen verolinjaa odotettuna ja pääosin onnistuneena kokonaisuutena. Kevään kehysriihessä linjatut veromuutokset toteutetaan lähes sellaisinaan. - Ansiotulojen verotuksen muutokset tukevat talouden kääntymistä kasvuun. Samalla ratkotaan joitakin verojärjestelmän pitkäaikaisia rakenteellisia vinoumia.

Sivistysala tyytyväinen budjettiriihen linjauksiin – koulutukseen ei uusia leikkauksia
Sivistysala ry kiittää hallitusta siitä, ettei vuoden 2026 budjettiesitykseen sisälly uusia säästöjä koulutukseen. Politiikan ja vaikuttamisen johtaja Heikki Kuutti Uusitalo pitää ratkaisua tärkeänä, vaikka tutkimus- ja kehitysrahoituksen kasvutahti loivenee bruttokansantuotteen kehityksen vuoksi.

Budjettiriihen säästöt kohdistuvat mahdollisimman vähän suomalaisten arkeen: Sosiaaliturvasta, lapsiperheiden ja eläkkeensaajien etuuksista tai terveyspalveluista ei leikata
Hallitus pyrkii budjettiriihen päätöksillä vauhdittamaan orastavaa talouskasvua, vahvistamaan kansalaisten luottamusta talouteen sekä edistämään työllisyyttä. Hallitus helpottaa etenkin nuorten pääsyä työelämään.

Nuorten työllistymistä vauhditetaan työllistymissetelillä
Työllisyystilanteen nopeaksi helpottamiseksi hallitus panostaa nyt erityisesti nuorten työllistymiseen. Työllistymissetelin avulla halutaan mahdollistaa tuhansien nuorten pääsy työelämään.

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne: ”Tiet vievät kohti parempia aikoja ja työllistävät suomalaisia”
Ministeri Ranne kiersi kesällä maata ja teki havaintoja, jotka antavat uskoa tulevaisuuteen. Erilaisia vierailukohteita yhdisti “rakkaus lajiin, huikea ammattitaito sekä valtava halu ja kyky parantaa tekemistään jatkuvasti”. Suomi on maa, jonka tiet vievät kohti parempaa huomista.
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














