
SUOMEN UUTISET
Hallitus leikkaa lisää kehitysyhteistyöstä, myös yritystukia leikkuriin – kaikkien palkansaajien ostovoima vahvistuu
Hallitus pääsi tiistai-iltana maaliin budjettiriihessä, ja samalla saavutettiin sopu reilun miljardin euron lisäsopeutustoimista. Kehitysyhteistyöstä ja kotouttamisesta leikataan 50 miljoonaa euroa lisää, joten tällä hallituskaudella kehitysyhteistyön säästöt nousevat historiallisen suuriksi.
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoi tiistai-iltana budjettiriihen tiedotustilaisuuden alussa, että hallitus pitää kiinni keskeisestä finanssipoliittisesta tavoitteestaan, eli velkasuhteen vakauttamisesta hallituskauden loppuun mennessä.
– Olemme tehneet jo paljon toimia tämän eteen ja teemme lisää. Alkukesästä kuitenkin näytti siltä, että emme pääse tavoitteeseen, joten nostin tuolloin esille lisätoimien tarpeen.
Reilun miljardin lisäsopeutukset
Uusia sopeutuksia on päätetty yhteensä reilun miljardin edestä. Sopeutustoimet kohdistuvat etenkin korkotukilainavaltuuteen ja yritystukiin. Korkotukivaltuuksiin kohdistuu 365 miljoonan säästöt ja yritystukiin 141 miljoonan säästöt.
Sopeutustoimissa mukana on myös kehitysyhteistyön uudet leikkaukset, joita tehdään 50 miljoonalla. Jo aikaisemmin hallitus on tehnyt historiallisen suuret leikkaukset kehitysyhteistyöhön.
Hallitusohjelmaan kirjattiin alun perin 1 030 miljoonan euron säästöt varsinaisesta kehitysyhteistyöstä sekä laina- ja sijoitusmuotoisesta kehitysyhteistyöstä.
Lisäksi jo viime vuonna hallituksen kehysriihessä päätettiin säästää kehitysyhteistyöstä vaalikauden jäljellä olevina vuosina yhteensä 150 miljoonaa euroa lisää.
Sosiaaliturvasta ja terveydenhuollosta ei leikata
Sopeutustoimissa ei ole mukana sosiaaliturvaan ja terveydenhuoltoon kohdistuvia leikkauksia. Valtiovarainministeri Purra linjasi jo alkukesällä olevansa valmis sellaisiin lisäsäästöihin, jotka kohdistuvat aidosti toissijaisiin menokohteisiin.
Kansalaisten ostovoima sen sijaan paranee, sillä budjettiriihessä tehdyillä päätöksillä palkansaajan verotus kevenee kaikissa tuloluokissa. Tämä lisää ostovoimaa, joka puolestaan vahvistaa orastavaa talouskasvua.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Budjettiriihen säästöt kohdistuvat mahdollisimman vähän suomalaisten arkeen: Sosiaaliturvasta, lapsiperheiden ja eläkkeensaajien etuuksista tai terveyspalveluista ei leikata
Hallitus varautuu tukemaan uuden ydinvoiman rakentamista
Sivistysala tyytyväinen budjettiriihen linjauksiin – koulutukseen ei uusia leikkauksia
Veronmaksajat tyytyväisiä budjettiriiheen: Onnistunut verolinja tukee talouden kääntämistä kasvuun
Nuorten työllistymistä vauhditetaan työllistymissetelillä
Perussuomalaiset: Syrjäytymistä ehkäisevä nuorten työllistymisseteli on juuri oikea täsmätoimi
Antti Kangas kiittää budjettiriihen linjaa – ”Huoltovarmuus alkaa pellolta ja navetasta”
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sopeutustoimet toissijaiset menokohteet ostovoima Yritystuet Julkinen talous Riikka Purra Kotouttaminen budjettiriihi hallitus kehitysapu verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Hallitus leikkaa lisää kehitysyhteistyöstä, myös yritystukia leikkuriin – kaikkien palkansaajien ostovoima vahvistuu
Hallitus pääsi tiistai-iltana maaliin budjettiriihessä, ja samalla saavutettiin sopu reilun miljardin euron lisäsopeutustoimista. Kehitysyhteistyöstä ja kotouttamisesta leikataan 50 miljoonaa euroa lisää, joten tällä hallituskaudella kehitysyhteistyön säästöt nousevat historiallisen suuriksi.

Tänään se alkaa: Yli 65-vuotiaat pääsevät yksityislääkärille julkisen hinnalla
Hallitus päätti keväällä kokeilusta, jossa 65 vuotta täyttäneet saavat käyttää yksityisiä yleislääkäripalveluita julkisen terveydenhuollon asiakasmaksun hinnalla. Vuoden 2027 loppuun kestävän Kela65-kokeilun tarkoituksena on helpottaa ikäihmisten hoitoon pääsyä ja lyhentää julkisen terveydenhuollon hoitojonoja.

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne: ”Tiet vievät kohti parempia aikoja ja työllistävät suomalaisia”
Ministeri Ranne kiersi kesällä maata ja teki havaintoja, jotka antavat uskoa tulevaisuuteen. Erilaisia vierailukohteita yhdisti “rakkaus lajiin, huikea ammattitaito sekä valtava halu ja kyky parantaa tekemistään jatkuvasti”. Suomi on maa, jonka tiet vievät kohti parempaa huomista.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Ostovoiman tukeminen on juuri nyt tärkeää – ”Että näkymä tulevaisuuteen paranee ja ihmiset uskaltavat taas kuluttaa”
Hallitus kokoontuu ensi viikolla budjettiriiheen. Säästötavoite on liki miljardi euroa, mutta vielä ei ole tiedossa, millainen säästölista riihessä lopulta syntyy. Ylen Ykkösaamussa vieraillut valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että hän ei kannata uusia veronkorotuksia. Tiukkaa finanssipolitiikkaa silti on tehtävä, jotta tulevaisuudessakin voidaan rahoittaa hyvinvointiyhteiskunnan palvelut ja kasvavat turvallisuus- sekä puolustusmenot. Tähän tavoitteeseen tarvitaan kaikkien puolueiden sitoutumista.

USU: Suomalaiset suosivat mieluummin menoleikkauksia kuin veronkorotuksia
Ensi viikolla budjettiriiheen kokoontuva hallitus hallitus neuvottelee uusista, noin miljardin euron sopeutustoimista. Tuoreen kyselyn mukaan 41 prosenttia suomalaisista hoitaisi sopeutustoimet ensisijaisesti menoleikkauksilla ja 32 prosenttia veronkorotuksilla. 27 prosenttia ei osannut ottaa kysymykseen kantaa.

Vigelius: Mitä enemmän kotouttamisesta, kehitysavusta ja ulkomaille menevistä avustuksista nipistetään, sitä enemmän voidaan tehdä politiikkaa, joka ei kurita suomalaisia
Kansanedustaja Joakim Vigelius muistutti Ylen A-talkissa, että hallitus on tehnyt jo runsaasti työllisyystoimia. - Nyt kun näyttää, että talous on kääntymässä kasvuun, työllisyyskehitys tyypillisesti seuraa ehkä puoli vuotta, tai vuoden perässä, Vigelius sanoo.
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.















