
LEHTIKUVA
Talouden perusta tuleville vuosille on vahvistumassa – ilman hallituksen toimia Suomen velkaantuminen kasvaisi hallitsemattomasti
Hallitus päätti eilen talousarvioesityksestä vuodelle 2026. Budjettiriihessä päätetyillä veroratkaisuilla ja kasvutoimilla tuetaan orastavaa talouskasvua, mikä on välttämätöntä, jotta suomalaisten turvallisuudesta ja tärkeistä palveluista pystytään huolehtimaan myös jatkossa.
Talouden myrskyjen yhä lainehtiessa maailmalla hallitus osoitti paineensietokykyä esittelemällä vuodelle 2026 talousarvioesityksen, joka tukee orastavaa talouskasvua ja jatkaa vastuullista taloudenpitoa. Tämä on välttämätöntä, jotta suomalaisten turvallisuudesta ja tärkeistä palveluista pystytään huolehtimaan myös jatkossa.
Kansalaisten ostovoima paranee, sillä riihen päätöksillä palkansaajan verotus kevenee kaikissa tuloluokissa. Tämä lisää ostovoimaa, joka puolestaan vahvistaa kasvua.
Taloudessa näkyykin jo useita myönteisiä merkkejä. Investoinnit ovat lähteneet liikkeelle, teollisuuden tilauskirjat täyttyvät, korot ovat alhaalla ja hintojen nousu taittunut. Riihen päätöksillä vahvistetaan kansan luottamusta talouteen.
Edellinen vasemmistohallitus ei kyennyt säästöihin
Hallitus pitää kiinni keskeisestä finanssipoliittisesta tavoitteestaan eli velkasuhteen vakauttamisesta hallituskauden loppuun mennessä. Tämä tavoite edellytti riihessä päätettyjä reilun miljardin euron lisäsopeutuksia. Ilman hallituksen toimia Suomen velkaantuminen kasvaisi hallitsemattomasti.
Säästöjä on kuitenkin haettu niin, että niillä on mahdollisimman vähän vaikutuksia tavallisen kansalaisen arkeen. Hallitus ei siten tee sosiaaliturvaan ja terveydenhuoltoon kohdistuvia säästöjä.
Valtiovarainministeri Riikka Purra linjasi jo alkukesällä olevansa valmis sellaisiin lisäsäästöihin, jotka kohdistuvat aidosti toissijaisiin menokohteisiin. Sopeutuksia tehdään etenkin yritystuista ja korkotukilainavaltuuksista.
Myös kehitysyhteistyöhön jo aiemmin tehdyt historiallisen suuret leikkaukset saavat jatkoa 50 miljoonan euron lisäleikkauksilla.
Edellisen pääministerin Sanna Marinin hallitus ei käytännössä tehnyt ainuttakaan varsinaista leikkauspäätöstä, vaan lähinnä veronkiristyksiä. Julkinen paine sai Marinin hallituksen perumaan liki jokaisen leikkausta etäisestikin muistuttavan päätöksensä.
Puolustusmateriaalihankinnoille 6 miljardin tilausvaltuudet
Hallituksen linja saa tukea talousjärjestö OECD:lta, joka arvioi, että Suomen talous kasvaa tänä vuonna 0,7 prosenttia ja ensi vuonna 1,1 prosenttia. Kasvua tukevat korkojen lasku ja ostovoiman kasvu. OECD tukee etenkin hallituksen tavoitetta julkisen talouden sopeuttamisesta, koska puolustusmenot kasvavat.
Puolustuksesta hallitus ei olekaan tinkimässä. Talousarvioesitys vuodelle 2026 sisältää kuuden miljardin euron uudet tilausvaltuudet puolustuksen materiaalihankintoihin. Tämä moninkertaistaa kuluvan vuoden budjetissa olevan tilausvaltuuden. Tilausvaltuuksista kaksi miljardia euroa käytetään yhteisten asejärjestelmien kehittämiseen ja neljä miljardia euroa materiaaliseen kehittämiseen.
Uusien tilausvaltuuksien avulla Puolustusvoimat käynnistää maavoimien uudistamisen.
Suomen Uutiset
Lue myös
Budjettiriihen säästöt kohdistuvat mahdollisimman vähän suomalaisten arkeen: Sosiaaliturvasta, lapsiperheiden ja eläkkeensaajien etuuksista tai terveyspalveluista ei leikata
Hallitus varautuu tukemaan uuden ydinvoiman rakentamista
Sivistysala tyytyväinen budjettiriihen linjauksiin – koulutukseen ei uusia leikkauksia
Veronmaksajat tyytyväisiä budjettiriiheen: Onnistunut verolinja tukee talouden kääntämistä kasvuun
Nuorten työllistymistä vauhditetaan työllistymissetelillä
Perussuomalaiset: Syrjäytymistä ehkäisevä nuorten työllistymisseteli on juuri oikea täsmätoimi
Antti Kangas kiittää budjettiriihen linjaa – ”Huoltovarmuus alkaa pellolta ja navetasta”
Artikkeliin liittyvät aiheet
- veroratkaisut kasvutoimet puolustusmateriaali Sanna Marinin hallitus talousarvioesitys palvelut Riikka Purra Säästöt Talouskasvu Turvallisuus budjettiriihi Velkaantuminen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Veronmaksajat tyytyväisiä budjettiriiheen: Onnistunut verolinja tukee talouden kääntämistä kasvuun
Veronmaksajain Keskusliiton toimitusjohtaja Teemu Lehtinen pitää budjettiriihen verolinjaa odotettuna ja pääosin onnistuneena kokonaisuutena. Kevään kehysriihessä linjatut veromuutokset toteutetaan lähes sellaisinaan. - Ansiotulojen verotuksen muutokset tukevat talouden kääntymistä kasvuun. Samalla ratkotaan joitakin verojärjestelmän pitkäaikaisia rakenteellisia vinoumia.

Sivistysala tyytyväinen budjettiriihen linjauksiin – koulutukseen ei uusia leikkauksia
Sivistysala ry kiittää hallitusta siitä, ettei vuoden 2026 budjettiesitykseen sisälly uusia säästöjä koulutukseen. Politiikan ja vaikuttamisen johtaja Heikki Kuutti Uusitalo pitää ratkaisua tärkeänä, vaikka tutkimus- ja kehitysrahoituksen kasvutahti loivenee bruttokansantuotteen kehityksen vuoksi.

Budjettiriihen säästöt kohdistuvat mahdollisimman vähän suomalaisten arkeen: Sosiaaliturvasta, lapsiperheiden ja eläkkeensaajien etuuksista tai terveyspalveluista ei leikata
Hallitus pyrkii budjettiriihen päätöksillä vauhdittamaan orastavaa talouskasvua, vahvistamaan kansalaisten luottamusta talouteen sekä edistämään työllisyyttä. Hallitus helpottaa etenkin nuorten pääsyä työelämään.

Rydman: Päätöksiä talouden sopeutuksesta lykättiin Suomessa liian pitkään – ”Edellinen punavihreä hallitus ylenkatsoi talousennusteita”

Hallituksen isot veropaketit lisäävät ostovoimaa ja kasvutoimia – pieni- ja keskituloisten työn verotus kevenee 625 miljoonalla
Valtiovarainministeri Riikka Purra listaa hallituksen esittämiä, merkittäviä veronkevennyksiä, jotka kohdistuvat erityisesti työntekoon ja yrittämiseen.
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














