Mikä sosiaalidemokraatteja oikein vaivaa, ihmettelee perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio Facebook-videollaan. Kuitenkin kaikki hyvinvointi yhteiskunnassa tulee työstä ja yrittämisestä, eikä julkisia tukia näpertelemällä ja julkisia menoja kasvattamalla saada talouskasvua aikaan.
– Me tarvitaan työtä ja yrittämistä, jotta hyvinvointiyhteiskunnan palvelut voidaan maksaa, Tavio sanoo.
Hyvinvointiyhteiskunta tarvitsee työtä ja yrittämistä
Sosiaaliturva, terveydenhoito, koulutukset – kaikki nämä ovat riippuvaisia siitä, että Suomeen saadaan työtä ja yrittämistä, eikä niitä voida säilyttää siten, että on loppumaton virta Kelan asiakkaita, jotka sitten on kustannettava veroja korottamalla.
– Siis sosiaalidemokraatit, teidän politiikallanne te tuhoatte työn ja yrittämisen, te tuhoatte hyvinvointiyhteiskunnan peruspilarit, jotka on rakennettu, Tavio syyttää.