Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

SDP, keskusta ja kokoomus sivuuttivat turvallisuushuolet Jyväskylässä – katso, ketkä tunnetut valtuutetut tyrmäsivät perussuomalaisten esityksen

12.05.2026 |14:12

Jyväskylän kaupunginvaltuuston enemmistö torjui perussuomalaisten esityksen, jolla olisi pyritty turvaamaan kansallinen turvallisuus ja sähkön riittävyys Jyväskylän datakeskushankkeessa. Kokoomuksen, keskustan ja SDP:n muodostama enemmistö kaatoi järkevän ponnen murskaluvuin 42–18.

Jyväskylän kaupunginvaltuusto päätti 27. huhtikuuta hyväksyä itäisen Seppälänkankaan asemakaavan laajennuksen, joka mahdollistaa datakeskuksen rakentamisen.

Päätöksen yhteydessä torjuttiin perussuomalaisten esittämä toivomusponsi, jossa vaadittiin tarkempia selvityksiä hankkeen turvallisuus- ja sähkövaikutuksista.

Äänestys paljasti jälleen, kuinka kevyesti valtapuolueet suhtautuvat kansalliseen turvallisuuteen ja huoltovarmuuteen, kun kyseessä ovat suurten kansainvälisten toimijoiden investoinnit.

Valtuusto hylkäsi perussuomalaisten ponnen

Perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtaja Timo Lehtonen esitti ponnen, jota tukivat myös kansanedustaja Kaisa Garedew ja valtuutettu Janne Luoma-aho.

Esityksellä pyrittiin varmistamaan, ettei datakeskus aiheuta riskejä sähköverkolle, kriittiselle infrastruktuurille tai kansalliselle turvallisuudelle.

Valtuusto kuitenkin hylkäsi ponnen äänin 42–18. Kokoomus, keskusta ja SDP äänestivät esitystä vastaan käytännössä yhtenä rintamana.

Garedew pitää päätöstä huolestuttavana.

– On harmillista, ettei valtuusto hyväksynyt pontta, jolla olisi varmistettu hankkeen taustojen läpinäkyvyys ja se, ettei toimija muodosta riskiä yhteiskunnan tärkeille toiminnoille tai kansalliselle turvallisuudelle. Tällainen kirjaus olisi pienentänyt datakeskushankkeen mahdollisia uhkia ja riskejä, Garedew sanoo.

SDP, keskusta ja kokoomus turvallisuutta vastaan

SDP, keskusta ja kokoomus torjuivat yksimielisesti ponnen. Tämä osoittaa, että investointihuumassa turvallisuuskysymykset jäävät puoluekolmikolle toissijaisiksi.

Jyväskylän valtapuolueet viestivät käyttäytymisellään äänestäjille, ettei datakeskushankkeen taustoihin, ulkopuolisiin toimijoihin tai energiavaikutuksiin liittyviä lisävarmistuksia pidetty tarpeellisina.

Tunnetuista valtuutetuista esimerkiksi kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo ja keskustan konkaripoliitikko Mauri Pekkarinen eivät kannattaneet perussuomalaisten linjausta. Myös demareiden kansanedustaja Riitta Kaarinsaloa tuurannut varavaltuutettu äänesti pontta vastaan.

Sen sijaan enemmistö kristillisdemokraattien ja jopa yllättäen myös vasemmistoliiton sekä vihreiden valtuutetuista kannatti perussuomalaisten esitystä.

Vihreiden kansanedustaja Bella Forsgrén ja pari muuta valtuutettua pidättäytyivät tyystin äänestämästä.

Huoli sähkön hinnasta ja huoltovarmuudesta on todellinen

Suomessa on käyty vilkasta keskustelua ulkomaisten datakeskusten vaikutuksista sähköjärjestelmään ja huoltovarmuuteen.

Luoma-aho korostaa, että kyse ei ole mielipiteistä vaan todellisista riskeistä kotitalouksille ja huoltovarmuudelle.

– Datakeskuksiin liittyy kysymyksiä sähkön riittävyydestä, kantaverkon kestävyydestä ja hinnasta. Lisäksi esillä on ollut turvallisuuspoliittisia huolia, kuten pääsy dataan. Nämä ovat perusteltuja kysymyksiä, jotka olisi pitänyt ottaa huomioon, hän toteaa.

Luoma-ahon mukaan nykyinen linja kuvastaa laajempaa ongelmaa suomalaisessa päätöksenteossa.

– Useat puolueet haluavat investointeja lähes hinnalla millä tahansa. Perussuomalaiset ovat huolissaan siitä, miten nämä vaikuttavat tavallisen kansalaisen arkeen, hän sanoo.

Suurhankkeiden riskit sivuutetaan datakeskusbuumissa

Perussuomalaisten mukaan energiapolitiikan pitäisi keskittyä ensisijaisesti kotimaan kotitalouksien ja teollisuuden sähköntarpeen turvaamiseen. Garedew varoittaa vääränlaisesta kehityksestä.

– Datakeskukset vaativat valtavasti sähköä. Kulutuksen kasvaessa myös hinta nousee, eikä tavallisten kansalaisten kustannuksia pidä kasvattaa datakeskuskiiman seurauksena, hän sanoo.

Garedewin mielestä Suomeen tarvitaan investointeja, mutta datakeskukset eivät missään nimessä ole paras vaihtoehto.

– Business Finlandin mukaan investointien arvosta ainoastaan 20–30 prosenttia jää Suomeen. Yhtiöt käyttävät kyllä kursailematta resurssejamme omien voittojensa tavoitteluun, Garedew toteaa.

Perussuomalaisten mukaan datakeskushankkeet eivät ole vain paikallisia kysymyksiä.

– Emme saa olla sinisilmäisiä. Kansainväliset datakeskushankkeet voivat olla uhka kansalliselle turvallisuudelle. Jokainen hanke tulisi arvioida turvallisuusviranomaisten toimesta ennen kuntien päätöksiä, Garedew korostaa.

Hallitus tiivistää datakeskusten sääntelyä

Julkisessa keskustelussa on kiinnitetty huomiota Suomen mahdolliseen haavoittuvuuteen poikkeustilanteissa, jos kriittistä infrastruktuuria ja suurta sähkökapasiteettia sitoutuu ulkomaisten toimijoiden käyttöön.

Luoma-aho korostaa myös valtion vastuun kasvattamista.

– Valtioneuvoston pitäisi ottaa nykyistä vahvempi rooli datakeskushankkeiden koordinoinnissa, hän sanoo.

Elinkeinoministeri Sakari Puisto kommentoi datakeskuskysymystä Jyväskylässä viime viikolla.

Puiston mukaan hallituksessa valmistellaan parhaillaan toimenpiteitä datakeskuksiin liittyen. Tavoitteena on varmistaa, että turvallisuusviranomaisilla on hankkeista riittävät tiedot.

Ministerin mukaan datakeskusten määrää on tarvittaessa pystyttävä rajoittamaan, ja hallitus aikoo kiristää niiden sääntelyä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Nieminen kyseenalaistaa Suomen datakeskuspolitiikan: Suomi tarvitsee investointeja, mutta niiden on oltava kestäviä ja kansantalouden kannalta perusteltuja

05.05.2026 |13:49
Suomen uutiset logo

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä

04.04.2026 |09:48

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04
5.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
10.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää