Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Britannian ulkoministeriö asetti tiistaina pakotteita 35 henkilölle ja yhteisölle, jotka ohjasivat siirtolaisia Venäjän kautta Suomeen tarkoituksenaan horjuttaa Suomen vakautta.

Pakotelistalla on muun muassa Abid Kalid Sharif Abidin ja Sergei Merzljakov. Pakoteministeri Stephen Doughty kuvasi toimintaa ”barbaariseksi”.

– Tämä on ensimmäinen kerta, kun länsimainen valtio nimeää nimeltä henkilöitä, jotka ovat kohdistaneet hybridioperaation Suomea vastaan, ja asettaa heille pakotteita, Antikainen sanoo.

Valtiollinen operaatio Suomea vastaan

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä ja rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantansa uudelleen.

– Supo, Rajavartiolaitos ja sisäministeriö ovat sanoneet jo syksystä 2023 alkaen, että kyse on valtiollisesta operaatiosta Suomea vastaan eikä sattumasta tai spontaanista muuttoliikkeestä saati aidosta turvapaikantarpeesta, Antikainen sanoo.

– Suomen turvallisuusviranomaisten virkavastuulla tehty uhka-arvio ei rajaturvallisuuslain vastustajille riittänyt. Riittääkö nyt Britannian sosialistihallituksen Labour-ministerin allekirjoittama pakotepäätös? Jos ei, niin mikä sitten riittää? Antikainen kysyy.

Itäraja pysyy kiinni

Suomen ja Venäjän maarajan rajanylityspaikat ovat olleet suljettuina 15.12.2023 alkaen. Rajaturvallisuuslaki säädettiin heinäkuussa 2024 ja sen voimassaolon jatko kesällä 2025. Molemmilla kerroilla lakia vastustivat vasemmistoliiton ja vihreiden kansanedustajat sekä osa SDP:n eduskuntaryhmästä ja yksi RKP:n eduskuntaryhmästä.

– Britannian ulkoministeriöllä on nyt nimilista. Ne kansanedustajat, jotka äänestivät rajaturvallisuuslakia vastaan, äänestivät tietämättään tai tietoisesti Venäjän hybridioperaation puolesta. Itäraja pysyy kiinni, ja rajaturvallisuuslakia tarvitaan myös vuoden 2026 jälkeen. Aikovatko lakia vastaan äänestäneet muuttaa nyt kantaansa?

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa

30.04.2026 |13:02
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
4.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
6.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää