

Helenin hallitukseen kuuluvat poliitikot Atte Harjanne (vihr), puheenjohtaja Atte Kaleva (kok) sekä sosialidemokraattien Nasima Razmyar ja varapuheenjohtaja Mai Kivelä (vas).
Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.
Cashew-pähkinänkuoret ovat maatalouden sivutuote, jota syntyy pähkinäteollisuuden prosessoinnissa. Kuorilla on korkea energiasisältö, minkä vuoksi niitä käytetään enenevässä määrin muun polttoaineen korvikkeena Euroopassa.
Kyseiset kuoret ovat biomassaa, joka lasketaan uusiutuvaksi energiaksi. Ympäristöjärjestötkin ovat kritisoineet kaukaa tuodun biomassan hiilijalanjälkeä, koska se poikkeaa merkittävästi paikallisen hakkuujätteen jäljestä.
Norsunluurannikko tuottaa yli miljoona tonnia raakaa cashew-pähkinää vuodessa ja huomattava osa pähkinän painosta on sen kuorta. Monet pähkinäviljelmistä sijaitsevat Norsunluurannikon pohjois- ja keskiosissa, kun taas vientisatamat ovat etelärannikolla. Siksi kuorien pisimmät, jopa 700 kilometrin rekkakuljetukset ovat tavallisia. Ja taas palaa uusiutumatonta dieseliä.
Tunteet kuumina Loviisassa
Loviisassa pähkinänkuorilastin ilmestyminen paikalliseen Valkon satamaan on herättänyt mielipiteiden roihun paikallisissa somejulkaisuissa. ”Valkosta on tullut koko maailman kaatopaikka” -tyyliset kommentit ovat yleisiä.
Tuhoeläimiä ja vieraslajeja pelätään: ”armeijamato, tiikerihyttynen, aavikkosirkka, puuvillakoi, skorpioni, hämähäkkejä ja vielä ”ehkä pari mambaa”. Koko kehon allergisesta reaktiosta eli anafylaksiasta varoitetaan. Joku muistaa joskus ”hiekkapuhaltaneensa venttiilien runkoja” pähkinänkuorilla.
Ihmetyttää kummastuttaa
Helsingin energiayhtiö Helenin operaatio jatkaa afrikkalaisten cashewpähkinänkuorien polttamista Vuosaaren biolämpölaitoksessa.on herättänyt valtakunnallisestikin suurta kummastusta. Miksi ihmeessä Suomeen pitää rahdata viikkokaudet kestävällä ja suuret määrät raskasta polttoöljyä kuluttavalla laivakuljetuksella vihreäksi jätteeksi luokiteltua biomassaa, kun maassa olisi turvetta ja puupolttoainetta omastakin takaa.
“Pähkinänkuorien laivaaminen Afrikasta Suomeen ympäristöarvojen ja huoltovarmuuden nimissä on kyllä vuosituhannen vedätys, kun samalla kotimaisten metsänomistajien ja turpeentuottajien olot on ajettu ahdinkoon”, kommentoidaan viestipalvelu X:ssä.
”Tällaista saa aikaan hyvesignalointi. Mitä vihreät tekevät energiayhtiön hallituksessa? Eikö siellä pitäisi olla laskutaitoisia insinöörejä?”
Helenin hallituksessa valtuustoryhmien sopimia poliitikkoja
Helen Oy on Helsingin kaupungin omistama yhtiö, jonka hallinnointi perustuu osakeyhtiölakiin, yhtiöasiakirjoihin, omistajastrategiaan sekä Helsingin kaupungin konserniohjeisiin. Ylintä päätösvaltaa käyttää yhtiökokous.
Käytännössä yhtiön hallituksen jäsenet tuppaavat olemaan valtuustoryhmien keskenään sopimia poliitikkoja, riippumattomien asiantuntijoiden lisäksi. Hallituksen puheenjohtajan palkkio on 14 400 euroa vuodessa. Varapuheenjohtajalle maksetaan 11 250 euroa ja jäsenille 11 250 euroa vuodessa.
He ovat vastuussa
Helenin hallitukseen kuuluvat puheenjohtajana kokoomuksen Atte Kaleva, varapuheenjohtajana vasemmistoliiton Mai Kivelä ja jäseninä muun muassa vihreiden Atte Harjanne sekä sosialidemokraattien Nasima Razmyar.
Nämä poliitikot ovat siis viimekädessä vastuussa pähkinänkuorisirkuksesta. Kuten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman on todennut viestipalvelu X:ssä: ”Moni äänestää kokoomusta, ettei tulisi vihreää pormestaria. Ei kannattaisi – ihan samaa punavihreää politiikkaa toteuttaa kokoomuskin, vaikka tiettyä rakoilua ja eripuraa on nähtävissä kyseisen puolueen sisälläkin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- punaviherkokoomuslainen politiikka cashew-pähkinän kuoret Norsunluurannikko biomassa Mai Kivelä kaukolämpö uusiutuva energia Atte Harjanne polttoaine Atte Kaleva Nasima Razmyar Wille Rydman
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huoltovarmuuskeskus testasi turpeen varmuusvarastojen käyttöä – toimia turpeen huoltovarmuuden varmistamiseksi toivotaan

Perussuomalaiset: Helenin vastattava kriisiin tarjoamalla sähköä helsinkiläisille kohtuulliseen hintaan
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













