

PS ARKISTO
Perussuomalaiset: Työllisyyden edistämisen kuntakokeilu on väärin kohdennettu
Eduskunta äänesti eilen työllisyyden edistämisen kuntakokeilusta. Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Rami Lehto, Riikka Slunga-Poutsalo ja Jukka Mäkynen kritisoivat kokeilua.
Kokeilu liittyy hallitusohjelman tavoitteeseen nostaa työllisyysastetta tukemalla erityisesti vaikeasti työllistyvien työmarkkinoille pääsyä.
– Tavoite huomioiden kokeilu on kuitenkin toteutettu erikoisesti: kokeilun piiriin otettiin aivan kaikki maahanmuuttajat ja vieraskieliset henkilöt, mutta ikääntyneet suomalaiset työttömät jätettiin kokeilun ulkopuolelle. Tiivistetysti, kolmikymppinen maahanmuuttajalääkäri on tässä työllisyyskokeilussa paremmassa asemassa kuin 59-vuotias suomalainen tehdasduunari, kertoo Riikka Slunga-Poutsalo.
Kokeilun tulosten arvioiminen vaikeaa
Kun kokeilun piiriin valittiin alueita, ei ilmeisesti mietitty lainkaan, miten alueet tulisi valita, jotta kokeilun vaikuttavuutta voitaisiin arvioida.
– Kokeilualueeseen kuuluvat esimerkiksi pääkaupunkiseudun kaikki isot kunnat, koko Pirkanmaan maakunta, Oulun ympäristö sekä Turku. Kun sopivia vastinpareja kokeiluun kuuluvista ja kokeilun ulkopuolisista kunnista ei ole määritelty, tulosten arviointi on vaikeaa, Rami Lehto (kuvassa) huomauttaa.
Myös lainvalmistelun heikko laatu herättää kritiikkiä
Pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituskaudelle on ollut tyypillistä, että hallituksen esitykset on tuotu eduskuntaan varsin myöhään ja ne on yritetty viedä läpi kovalla kiireellä. Esitysten puutteita on jouduttu paikkaamaan jälkikäteen valiokunnissa.
– Vaikutusarvioinnit on jätetty kiireen takia jopa kokonaan laatimatta, eikä esityksistä ole järjestetty normaaleja lausuntokierroksia. Kiireestä ja puutteista ovat huomauttaneet niin asiantuntijalausuntojen laatijat kuin lainsäädännön arviointineuvostokin, mutta hallitus ei tunnu muuttaneen toimintatapojaan mitenkään, Jukka Mäkynen moittii.
Ikääntyneiden työttömien asema uhkaa heikentyä entisestään
Erityisen huolestuttavana perussuomalaiset pitävät kuntakokeilussa sitä, että ikääntyneet, 55–60-vuotiaat työttömät jätettiin sen ulkopuolelle.
– Hallitus on aivan oikein tunnistanut, että yli viisikymppisinä työttömäksi joutuvien työllistyminen uudestaan on merkittävä yhteiskunnallinen ongelma, mutta ei kuitenkaan suostunut ottamaan tätä ikäryhmää työllisyyskokeilun kohteeksi. Samaan aikaan hallitus on luopumassa eläkeputkesta.
– Perussuomalaiset esittivät valiokunnassa esitykseen korjauksia, mutta nämä eivät kuitenkaan hallituspuolueille käyneet. Nyt on vaarana, että ikääntyneiltä työttömiltä viedään eläkeputki, mutta korvaavat, työllistymistä edistävät toimet jäävät puuttumaan. Näin työllisyys ei parane lainkaan, mutta moni ikääntynyt työtön tulee tippumaan perusturvan varaan, Lehto tiivistää ongelman.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ikääntyneet työttömät vaikeasti työllistyvät Riikka Slunga-Potsalo työelämä- ja tasa-arvovaliokunta työllisyystoimet kuntakokeilut työttömät maahanmuuttajat Sanna Marin Jukka Mäkynen Rami Lehto perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Eläkeputken poistaminen tarkoittaa kasvavaa työttömyyttä

Ikääntyvät työttömät jätetään nyt oman onnensa nojaan – Lehto: ”Marinin hallitus lisää toimillaan rajusti eläkeläisköyhyyttä”
Viikon suosituimmat

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Mies hyökkäsi macheten kanssa ruotsalaiskouluun – uhrien tilasta ei tietoa
Miekalla aseistautunut mies ryntäsi perjantaina iltapäivällä kouluun Keski-Ruotsin Fagerstassa. Machetella heilunut hyökkääjä haavoitti median tietojen mukaan useita ihmisiä. Poliisi taltutti hyökkääjän ampumalla. Uhrien tilasta ei ole tietoa.

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin
Länsimainen liberaali maailma hylkäsi 2010-luvun alun idealistisen visionsa vapaasta tiedonkulusta ja avoimesta verkosta. Viimeisen vuosikymmenen aikana valtioiden, teknologiayhtiöiden ja sääntelyviranomaisten löysä verkosto sulki avoimen internetin tietoisesti ja pystytti tilalle näkymättömän valvontakoneiston. Samalla uuskielinen sanasto muutti poliittista keskustelua siten, että viranomaiset pyrkivät nyt suojelemaan kansalaisia vapaalta puheelta sen sijaan, että ne suojelisivat kansalaisten vapautta puhua.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.

Venäläistaustainen mies ajoi väkijoukkoon Ranskassa – kaksi kuoli, useita kriittisessä tilassa
Venäjällä syntynyt 26-vuotias mies ajoi keskiviikkoiltana väkijoukkoon Caenin kaupungissa Ranskan luoteisosassa. Tapahtumapaikalla kuoli kaksi ihmistä ja 10 loukkaantui, heistä 7 sai kriittisiä vammoja. Polisi otti kuljettajan kiinni 20 kilometrin päässä Ouistrehamissa.

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”
Hämeenlinnan kaupunginhallituksen sosiaalidemokraattinen puheenjohtaja Ranjith Kumar Prabhakaran on joutunut selittelemään TikTok-käytöstään. Hänen tililtään on löytynyt sekä alaikäisten tekemien videoiden uudelleenjakoja että hänen itsensä kuvaamia videoita, joilla näkyy alaikäisiä. Prabhakaran on sittemmin poistanut kritisoidun sisällön ja lopettanut uudelleenjaot.

Keskisarja uutuuskirjassaan: ”Kansanedustajat eivät ole enkeleitä eivätkä piruja vaan inhimillisiä ihmisiä”
Teemu Keskisarja avaa tuoreessa Elämäni eduskunnassa -kirjassa kansanedustajan työtään, kokemuksiaan ja tarinoita kohujen taustalla.

Demarihallitus aikoo levittää turvapaikanhakijat ympäri saarivaltakuntaa – lisärahaa majoituksen tarjoajille
Maahantulijoiden tulva on pakottanut Britannian tuoreen pääministerin tositoimiin hallitsemattoman kansainvaelluksen seurausten lievittämiseksi. Demarihallitus aikookin helpottaa paikallista painetta jakamalla oleskelulupaa odottavat tasaisemmin ympäri saarivaltakuntaa. Sisäministeriö on samaan syssyyn julkaissut toisesta kulttuurista tulijoille ohjekirjasen länsimaassa soveliaasta käytöksestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













