Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Perussuomalaiset vaativat perinteiden kunnioittamista: ”Suvivirrestä sakotetaan ja monikulttuurinen myyräntyö jatkuu”

28.05.2026 |17:05

Perussuomalaiset nostaa esille, että koulumaailmassa pyritään häivyttämään perinteitä kaikkialla Euroopassa epäonnistuneen monikultturismi-ideologian mukaisesti. Perussuomalaiset korostaa, että tätä ilmiötä ei tule päästää pesiytymään suomalaiseen koulumaailmaa. Maahanmuuttajalla on vastuu sopeutua suomalaiseen yhteiskuntaan – ei toisinpäin.

Eduskunnan kyselytunnilla keskusteltiin viime aikoina esillä olleista suomalaiseen koulumaailmaan liittyvistä uutisista. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kuvasi puheenvuossaan näitä uutisia merkittäviksi epäonnistumisiksi.

– Ensin kerrottiin, että Opetushallituksen kustantamissa islamin oppikirjoissa oli opetussuunnitelman vastaista sisältöä.

– Seuraavaksi paljastui, että pääkaupunkiseudulla jopa sadat muslimitaustaiset oppilaat ovat korvanneet koulun uskonnonopinnot moskeijoiden opetuksella. Ilman minkäänlaista valvontaa, Aittakumpu totesi.

Perinteet kunniaan!

Perussuomalaiset näkee, että nykyinen suunta on tulevaisuuden kannalta kestämätön ja korostaa, että suomalaisen kulttuurin vaaliminen on myös kotoutumishaluisen maahanmuuttajan etu. Aittakumpu painotti, että koulujen, opetuksen ja oppimateriaalien puutteellinen valvonta haittaa maahanmuuttajien sopeutumista suomalaiseen kulttuuriin ja yhteiskuntaan.

– Perussuomalaiset ovat jo kauan varoittaneet kehityksestä, jossa suvivirrestä sakotetaan ja monikulttuurinen myyräntyö jatkuu. Eihän tämä näin voi mennä, Aittakumpu painotti.

– Suomalaisia perinteitä on vaalittava. Lisäksi maahanmuuttajien on sopeuduttava Suomeen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Strandman: Suvivirsi kuuluu suomalaiseen kouluperinteeseen – ”Espoon tapaus osoittaa huolestuttavalla tavalla sen, että koulujen toimintakulttuuria kavennetaan jatkuvasti”

27.05.2026 |10:29

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31
8.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01
10.
Suomen uutiset logo

Valkoisen punta on vain 88 penniä – yleisradioyhtiö BBC syrjii valkoisia työntekijöitään palkkauksessa

09.10.2026 |13:10

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi