Artikkeli kuva

Matias Turkkila

Perussuomalaisille viisi uutta eurovaaliehdokasta

10.09.2013 |17:42

Perussuomalaisten puoluehallitus on nimennyt tiistain kokouksessaan uusia eurovaaliehdokkaita. Nyt nimettiin seuraavat henkilöt: Erkki Havansi, Laura Huhtasaari, Ilkka Matinpalo, Piritta Poikonen ja Mauno Vanhala.  

Erkki Havansi on  vuonna -41 syntynyt prosessioikeuden professori (emeritus) Keravalta.

Laura Huhtasaari on 34-vuotias erityisopettaja ja kasvatustieteiden maisteri. Hän on Porin kaupunginhallituksen jäsen. Lauralla on kaksi tytärtä, toinen on iältään 7 kuukautta, toinen 7 vuotta.

Ilkka Matinpalo 47-vuotias Helsingissä asuva kauppatieteiden maisteri. Hän on toiminut keskisuurten kansainvälisten teollisuusyritysten toimitusjohtajana vuodesta 1998, pääasiassa Saksassa.

Piritta Poikonen on lohjalainen 38-vuotias oikeustieteiden maisteri, joka työskentelee Finanssialan keskusliitossa.  Hän toimii Lohjan kaupunginvaltuutettuna.

Mauno Vanhala on pitkään perusterveydenhuollossa toiminut yleislääketieteen professori. Vuonna -49 syntynyt Vanhala on jyväskyläläinen kaupunginvaltuutettu.

Puolue on aikaisemmin nimennyt eurovaaliehdokkaikseen seuraavat henkilöt: Jussi Halla-aho,  Anne Louhelainen, Pirkko Mattila, Pirkko Ruohonen-Lerner, Sampo Terho ja Juha Väätäinen.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
2.
Suomen uutiset logo

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”

21.11.2025 |10:13
3.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12
6.
Suomen uutiset logo

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan

21.11.2025 |20:03

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää