Artikkeli kuva

Perussuomalaisten kansanedustajaehdokas kanteli eduskunnan oikeusasiamiehelle Ylen käyttäjiä johdattelevasta vaalikoneesta – ”Epäasiallista vaalivaikuttamista”

23.03.2019 |07:31

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas Ossi Tiihonen on jättänyt eduskunnan oikeusasiamiehelle kantelun Yleisradion nuorille suunnatusta vaalikoneesta, jota Yle kutsuu nimellä vaalibotti.

Suomen Uutiset kertoi aiemmin, että Ylen julkaisema vaalikone ei esitä kysymyksiä tavanomaiseen tapaan, vaan se johdattelee ja tyrkyttää voimakkaasti valmista mielipidettä siitä, mikä on oikea vastaus vaalikoneessa.

Vaalibotiksi nimetty vaalikone hieroo vastaajan naamaan vahvasti politisoitunutta viestiä muun muassa translakihankkeen, ilmastonmuutoksen sekä humanitaarisen maahanmuuton puolesta.

Ylestä säädetyn lain vastaista toimintaa

Perussuomalaisten Uudenmaan vaalipiirin ehdokas, yrittäjä Tiihonen kirjoittaa Eduskunnan oikeusasiamiehelle osoittamassaan kantelussa:

– Olen saanut useilta tahoilta kehotuksen tehdä kantelun Yle vaalibotista. Kyseessä on minuun yhteydessä olleiden ihmisten mukaan hyvin johdatteleva vaalikone, joka ohjailee koneen käyttäjiä vastailemaan siten, että vastauksissa painottuvat vihreät ja vasemmisto. Olen itse käyttänyt vaalibottia ja huomannut saman, Tiihonen toteaa kantelussaan.

– Olin ennen tämän kantelun tekemistä viestien vaihdossa myös Ylen vaalibotin vastaavaan tuottajaan ja sain Yleltä kirjallisen vastauksen. Nähdäkseni ko. vaalibotti on erittäin epäasiallista vaalivaikuttamista ja myös Ylestä säädetyn lain vastaista toimintaa. Pyydän Teitä kiirehtimään asian käsittelyssä, sillä vaaleihin on aikaa vain reilut kolme viikkoa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”

07.10.2026 |11:29
4.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31
10.
Suomen uutiset logo

Mäenpää selvittää siviilipalveluksen outoja opetussisältöjä ja ideologista tuputusta – työministeri puuttui Elokapina-koulutuksiin

06.10.2026 |16:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi