Artikkeli kuva

Perussuomalaisten kansanedustajaehdokas kanteli eduskunnan oikeusasiamiehelle Ylen käyttäjiä johdattelevasta vaalikoneesta – ”Epäasiallista vaalivaikuttamista”

23.03.2019 |07:31

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas Ossi Tiihonen on jättänyt eduskunnan oikeusasiamiehelle kantelun Yleisradion nuorille suunnatusta vaalikoneesta, jota Yle kutsuu nimellä vaalibotti.

Suomen Uutiset kertoi aiemmin, että Ylen julkaisema vaalikone ei esitä kysymyksiä tavanomaiseen tapaan, vaan se johdattelee ja tyrkyttää voimakkaasti valmista mielipidettä siitä, mikä on oikea vastaus vaalikoneessa.

Vaalibotiksi nimetty vaalikone hieroo vastaajan naamaan vahvasti politisoitunutta viestiä muun muassa translakihankkeen, ilmastonmuutoksen sekä humanitaarisen maahanmuuton puolesta.

Ylestä säädetyn lain vastaista toimintaa

Perussuomalaisten Uudenmaan vaalipiirin ehdokas, yrittäjä Tiihonen kirjoittaa Eduskunnan oikeusasiamiehelle osoittamassaan kantelussa:

– Olen saanut useilta tahoilta kehotuksen tehdä kantelun Yle vaalibotista. Kyseessä on minuun yhteydessä olleiden ihmisten mukaan hyvin johdatteleva vaalikone, joka ohjailee koneen käyttäjiä vastailemaan siten, että vastauksissa painottuvat vihreät ja vasemmisto. Olen itse käyttänyt vaalibottia ja huomannut saman, Tiihonen toteaa kantelussaan.

– Olin ennen tämän kantelun tekemistä viestien vaihdossa myös Ylen vaalibotin vastaavaan tuottajaan ja sain Yleltä kirjallisen vastauksen. Nähdäkseni ko. vaalibotti on erittäin epäasiallista vaalivaikuttamista ja myös Ylestä säädetyn lain vastaista toimintaa. Pyydän Teitä kiirehtimään asian käsittelyssä, sillä vaaleihin on aikaa vain reilut kolme viikkoa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
6.
Suomen uutiset logo

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä

03.08.2026 |10:33
7.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää