Artikkeli kuva

Viikon 23/2014 luetuin

Perussuomalaisten ryhmä europarlamentissa on ECR

04.06.2014 |19:43

Perussuomalaisten delegaatio on tänään hakenut ja hyväksytty osaksi Euroopan konservatiivien ja reformistien europarlamenttiryhmää. Ryhmän suurin yksittäinen puolue on Iso-Britannian pääministeripuolue konservatiivit. Perussuomalaisten europarlamentaarikot ovat Sampo Terho ja Jussi Halla-aho.

– Ryhmävalintamme mahdollistaa vahvan osallistumisen EU:n uudistustyöhön, joka tähtää sääntelyn vähentämiseen ja EU:n valtaoikeuksien rajaamiseen. Liittovaltiokehitystä vastustava, vaikutusvaltainen EU-kriittinen ryhmä on elinehto jäsenmaiden itsenäisyyden puolustamiselle, kertoo Sampo Terho.

– Hyvin organisoitu, kansallisvaltioiden suvereniteettia puolustava parlamenttiryhmä antaa perussuomalaisten europarlamentaarikoille parhaat edellytykset edistää niitä asioita, joiden vuoksi kannattajamme ovat meille äänensä antaneet, toteaa Jussi Halla-aho.

– Olen tyytyväinen, että samaan aikaan kanssamme ECR-ryhmään liittyi pitkäaikainen yhteistyökumppanimme Tanskan Kansanpuolue, sanoo Timo Soini.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

30.04.2025 |12:47

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää