Artikkeli kuva

Sari Gustafsson

Perussuomalaisten Turunen: ”Eläkeindeksin leikkaus on turha ja kohtuuton”

28.03.2014 |11:41

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen pitää eläkkeiden indeksikorotuksen leikkausta valtiontalouden kannalta tarpeettomana. Hallituksen tiistaina kehysriihessä tekemä päätös leikata eläkkeiden indeksitarkistus 0,4%:iin on Turusen mielestä pienituloisten eläkeläisten kiusaamista.

– Valtiontalouden kannalta vain kansaneläkkeiden indeksin leikkauksella on pientä merkitystä. Eläkkeistä suurin osa, n. 90%, on työsuhteessa karttuneita työeläkkeitä. Niistä suurimman osan maksaa yksityiset työeläkeyhtiöt. Myös näihin liittyvät indeksikorotukset maksaa samat eläkeyhtiöt. Tältä osin indeksin leikkaamisella ei ole valtiontalouden kannalta mitään merkitystä, Turunen kertoo.

Leikkaamisen taloudellinen hyöty Turusen mukaan menee eläkeyhtiöille, jotka maksavat valtavia etuja johtajilleen.

– Eläkeläisiä kehyspäätökset rokottavat jo muutenkin rajusti. Sähkön hinta ja kiinteistöverot nousevat. Liikkuminen ja sairauksien hoito kallistuu korvauksien leikkaamisen ja omavastuun korottamisen vuoksi.  On hyvä, jos pienituloisten lapsiperheiden tuloleikkauksia korjataan, mutta samassa yhteydessä on peruttava myös päätös indeksikorotuksen leikkauksesta. Indeksikorotus on tehtävä eläkeläisille täysimääräisesti n. 1,6%:n mukaan, Kaj Turunen vaatii.

– Vaikka indeksikorotus oikeudenmukaisesti ja täysimääräisesti tehtäisiinkin, osallistuvat eläkeläiset valtiontalouden sopeuttamiseen muita tuloryhmiä enemmän, Turunen toteaa.

Hän on huolissaan leikkauksen pysyvistä vaikutuksista:

– Myöhemmin, kun palataan täysimääräisiin indeksitarkistuksiin, on eläkkeen euromääräinen summa pienempi mille indeksitarkistus lasketaan. Näin vaikutukset jäävät pysyviksi väliaikaisistakin leikkauksista.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
6.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää