

Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti jakaa yhteisiä varoja omalle kansalle: Säästöjä haittamaahanmuutosta, ei suomalaisilta
Eduskunnassa käsiteltiin tänään puolueiden vaihtoehtobudjetteja. Perussuomalaisten budjetti perustuu oman maan ja kansan hyvinvoinnin varmistamiseen ja oikeudenmukaisuuteen.
– Kansallinen etu on aina perussuomalaisen politiikan lähtökohtana. Tarjoamme työtä, turvaa ja oikeudenmukaisuutta. Ketään ei jätetä yksin, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri painottaa.
Haittamaahanmuutto kitkettävä
Perussuomalaisten keskeisiä linjauksia ovat valtion velkaantumisen lopettaminen ja talouskasvun edistäminen, kansallisomaisuuden suojeleminen ja säilyttäminen jälkipolville sekä julkisen rahanjaon oikeudenmukaistaminen.
– Me perussuomalaiset panostaisimme turvallisuuteen, keventäisimme verotusta ja tekisimme asumisesta ja liikkumisesta halvempaa. Tekisimme myös Suomesta vähiten houkuttelevan Pohjoismaan haittamaahanmuutolle.
Vähemmän velkaa, enemmän oikeudenmukaisuutta
Suomessa talouskasvu on ollut kiitettävää ja työllisyys on noussut. Kasvusta huolimatta hallitus ottaa uutta velkaa 1,4 miljardia euroa.
– Se on muuten saman verran kuin Suomelta menee rahaa pelkästään turvapaikka-ja kotoutuskuluihin muutamassa vuodessa. Ajatelkaa koko valtion ensi vuoden velan määrän verran!
Perussuomalaiset haluaa lopettaa valtion velkaantumisen: lähtökohtana tulee olla, että vain sitä jaetaan, mitä on, eikä syömävelkaa oteta tulevien sukupolvien maksettavaksi.
– Samalla, kun jaetaan sitä, mitä on, on pyrittävä myös kasvattamaan sitä säkkiä, josta jaetaan, jotta jaettavaa olisi enemmän. Tämä tarkoittaa tuottavan suomalaisen työn ja yrittämisen edistämistä.
– Perussuomalaiset ottaisivat jo ensi vuonna noin 173 miljoonaa euroa vähemmän velkaa kuin hallitus ja samalla antaisimme suomalaisille enemmän, Meri kertoi.
Tuulivoimatuet pois, kehitysapu vapaaehtoiseksi
Perussuomalaisella politiikalla säästettäisiin satoja miljoonia muun muassa haittamaahanmuuton kuluista ja tuulivoimatuista. Lisäksi valtion kassasta maksettaisiin satoja miljoonia vähemmän kehitysapua jo ensi vuonna, kun siirryttäisiin perussuomalaisten laatimaan kehitysapumalliin, joka perustuu vapaaehtoisuuteen ja ruohonjuuritason auttamiseen.
– Perussuomalaiset käyttäisivät huomattavasti vähemmän rahaa kuin hallitus, mutta suomalaiselle jäisi silti paljon enemmän. Vaihtoehtomme sisältää yhteensä noin 1,4 miljardin euron säästöt, mutta nämä säästöt eivät ole tavallisen suomalaisen duunarin, yrittäjän, eläkeläisen, koululaisen, perheen tai työttömän taskuista.
PS ei kiristäisi yhtäkään veroa
Perussuomalaiset eivät kiristäisi verosta, vaan laittaisivat lisää panoksia mm. duunareille, yrittäjille, eläkeläisille ja perheille.
– Perussuomalainen politiikka on oikeudenmukaisuutta! Me otamme sieltä, mihin ei oikeudenmukaisella ajattelulla rahaa tarvita. Perussuomalaiset eivät kiristäisi yhtäkään veroa. Siis ei yhtäkään. Päinvastoin, vaihtoehtomme sisältää lukuisia veronkevennyksiä.
– Suomalaisella kuluu kohtuuton siivu tuloista tällä hetkellä asumiseen, jonka hintaa alentaisimme muun muassa keventämällä lämmityspolttoaineiden verotusta, puuttumalla sähkön siirtohintojen riistovoittoihin, laskemalla kiinteistöverojen raja-arvoja sekä laajentamalla muuttoavustusta. Laskisimme polttoaineiden verotusta ja tekisimme liikkumisesta näin halvempaa. Elämiseen jäisi enemmän rahaa.
Eläkkeiden verotusta alas, omaishoito verovapaaksi
Eläkeläisten asemaa perussuomalaiset helpottaisivat poistamalla taitetun indeksin pienituloisimmilta.
– Lisäksi keventäisimme eläkkeiden verotusta, määräisimme omaishoidontuen verovapaaksi ja poistaisimme lääkkeiden omavastuun pienituloisilta. Lapsiperheille palauttaisimme verovähennyksen.
– Panostaisimme huomattavasti turvallisuuteen esimerkiksi kouluttamalla lisää kenttäpoliiseja ja panostamalla hätäkeskuslaitoksen ja puolustusvoimien henkilöstöön. Emme tarvitse poliiseja Facebook-kyttäämiseen, vaan arjen turvaajia ihmisten pariin vakavien henkeen ja terveyteen kohdistuvien rikosten torjuntaan ja tutkintaan, Meri painotti.
Koulutusta ja kasvuedellytyksiä pienyrittäjille
Työllisyyteen perussuomalaiset panostaisivat nostamalla arvonlisäverovelvollisuuden alarajaa.
– Näin nimenomaan yksinyrittäjälle jää alkuun paremmat mahdollisuudet kasvaa. Loisimme myös oman yrityskannustimen. Mallissamme yritys, joka kasvaa ja palkkaa työvoimaa, mutta ei jaa osinkoja, on vapautettu yhteisöverosta.
– Koulutusta haluamme uudistaa tukemalla elinikäistä oppimista joka sektorilla ja muun muassa kehittämällä oppisopimuskoulutusta. Takaisimme myös laadukkaat lähi- ja kyläkoulut.
Perussuomalaiset aloittaisivat myös pidemmän aikavälin suuremman verouudistuksen, jossa ansiotuloverotusta lasketaan asteittain kohti Ruotsin tasoa. Tavallinen keskituloinen työssäkäyvä ihminen saa Ruotsissa noin 200 euroa kuukaudessa enemmän käteen. Tämä kannustaisi työntekoon ja lisäisi ostovoimaa.
Oikeudenmukaisuuspaketti korjaa räikeimpiä epäkohtia
Perussuomalaiset laativat myös oikeudenmukaisuuspaketin, jolla korjataan räikeimpiä epäkohtia ja varmistetaan kansalaisten oikeusturvan toteutuminen.
– Haluamme antaa epäterveestä sisäilmasta sairastuneille tarpeellisen hoidon ja auttaa ennaltaehkäisemään sairastumisia. Palauttaisimme ruoka-apuun takaisin sen tuen, minkä perussuomalaiset kovalla työllä saivat neuvoteltua, mutta jonka hallitus on nyt poistanut. Lisäksi panostaisimme nuorten mielenterveystyöhön ja eläinsuojeluun, Meri listasi.
– Tätä on siis perussuomalainen Suomi ja oikeudenmukaisuus. Me jaamme yhteisiä varoja takaisin ensisijaisesti omalle kansalle. Vaihtoehtomme on realistinen ja maanläheinen, emmekä edes vaalien alla sorru lupaamaan katteettomia höttölupauksia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- oikeudenmukaisuus suomalaiset haittamaahanmuutto Vaihtoehtobudjetti Tuulivoimatuet Leena Meri Velkaantuminen perussuomalaiset työllisyys koulutus Asuminen kehitysapu verotus Yrittäjyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisilta oma paketti lisätalousarvioon: Halvempaa asumista, osaamista ja kasvua sekä turvallisuutta

Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti panostaa yrittäjyyteen

PS:n oikeudenmukaisuuspaketti julki – sisäilmasairaille apua, vakuutuslääkärit vastuuseen, puoluetukea alas, ruoka-apuun ja eläinsuojeluun parannuksia

PS: Työtulo- ja eläkeverotusta kevennettävä – työnteon tulee olla taloudellisesti kannattavampaa kuin sosiaalietuuksien varassa eläminen

Haittamaahanmuuton hintalappu 3,2 miljardia euroa vuodessa – Pauli Vahtera: ”Katsokaa, mitä olette tehneet Suomelle”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä arvioi kokoomuksen juuri julkaistua Jarrua velalle -ohjelmakokonaisuutta, joka kuvaa ensi kauden sopeutuksia. Mäkelä pitää kokoomuksen esittämää sopeutuksen suuruusluokkaa sinänsä oikeana, mutta hän kyseenalaistaa erityisesti eläkkeistä haettavat 2 miljardin säästöt sekä indeksijarrujen pysyvyyden. Listan pohjalta hieman epäselväksi myös jää, onko kokoomus valmis riittävästi leikkaamaan kehitysavusta, Yleisradiosta tai ilmastotoimista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










