Artikkeli kuva

Mikko Stig. Kuvituskuvaa

Pitkäaikaistyöttömien eläkearmahdus perussuomalaisten tavoitteeksi – ”Vain yksi sadasta työllistyy”

29.08.2016 |19:31

Soini painotti kesäkokouksen linjapuheessaan, että pitkäaikaistyöttömien armahduksen tulee sisältyä budjettiriihen tuloksiin. Lex Lindströmin nimeä kantavan esityksen mukaan yli 60-vuotiaat, vähintään viisi vuotta työttömänä olleet päästettäisiin eläkkeelle.

Timo Soini kertoi hämmästyttävästä pitkäaikaistyöttömyyttä koskevasta yksityiskohdasta. Asiaan perehdyttyään hän törmäsi rajuun lukuun:

– 60 vuoden ylittäneistä yli viisi vuotta työttömänä olleista vain yksi sadasta työllistyy. Yksi sadasta. On täysin järjetöntä makuuttaa ja nöyryyttää tätä porukkaa kortistossa, kun se ei auta. Käytetään työllisyyden hoitoon tarkoitetut resurssit sinne, missä mahdollisuudet ovat paremmat ja ohjataan nämä ihmiset eläkkeelle, Soini kommentoi painokkaasti.

Hän harmitteli sitä, että kaksi aikaisempaa SDP:n riveistä noussutta työministeriä ei ole hoitanut pitkäaikaistyöttömien asiaa kuntoon. Hän antoi tunnustusta Ilkka Taipaleelle, joka on esittänyt asiaa aiemmin.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
4.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
7.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää