

LEHTIKUVA
Ilkka Taipale toivoo perussuomalaisten vievän pitkäaikaistyöttömien eläkearmahduksen maaliin
Lääkäri ja SDP:n entinen kansanedustaja Ilkka Taipale tukee ilolla oikeus- ja työministeri Jari Lindströmin (ps.) esitystä, jonka mukaan yli 60-vuotiaat pitkäaikaistyöttömät päästettäisiin eläkkeelle. Taipale on kampanjoinut pitkään sen puolesta, että työkyvyttömien paikka on eläkkeellä.
– Pidän tuttua ideaa erittäin myönteisenä ja rohkeana tekona Lindströmiltä. Kyse on henkilöistä, joilla ei ole mitään asiaa työelämään. Jos pankinjohtaja ei kykene töihin, niin hän saa automaattisesti eläkkeen, mutta tämä on maan hiljaisinta väkeä ja unohdettua kansaa. Heille kuuluu eläke, Taipale toteaa Suomen Uutisille.
“Kyse on henkilöistä, joilla ei ole mitään asiaa työelämään.”
Lindströmin mielestä kortistossa on turha roikottaa henkilöitä, jotka eivät syystä tai toisesta enää pääse työmarkkinoihin kiinni. Ratkaisu olisi ministerin mukaan inhimillinen ja kunniakas päätös kyseisille henkilöille.
Lindström kertoi avauksestaan PS-ministereiden Pirkanmaan kiertueella Tampereella viime lauantaina.
Ministerin esitys on samantapainen kuin Taipaleen aikanaan läpi ajama laki. Vuonna 2005 toteutetussa Lex Taipaleessa eläkkeelle pääsivät 57 vuotta täyttäneet ja sitä vanhemmat, jotka olivat olleet työttömänä 10 vuotta.
– Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta sekä työelämä- ja tasa-arvovaliokunta olisivat halunneet laajentaa sen peräti 12 000:een, mutta taloudellisista syistä eläkkeelle päässeiden määrä jäi 4000:een, Taipale kertoo.
Inhimillinen esitys
Toteutuessaan Lindströmin esitys on inhimillinen tapa kohdella pitkään työttömänä olleita ja parantaa Taipaleen mukaan ihmisten olotilaa.
– Tietysti psykologinen merkitys on varsin suuri. Ennen kaikkea itsetunto ja oman elämän arvokkuus nousevat. Tuloja tulee sadasta kahteen sataan euroon enemmän kuukaudessa. Se on aika minimaalista, mutta kun se on käteen jäävä osuus, niin sillä on merkitystä, Taipale sanoo.
“Tietysti psykologinen merkitys on varsin suuri. Ennen kaikkea itsetunto ja oman elämän arvokkuus nousevat.”
Taipale pitää myös virkakoneiston kannalta olennaisena, että pitkäaikaistyöttömät eivät joutuisi enää juoksemaan joka suunnassa. Se vapauttaisi työllistämisresursseja, joita voisi kohdistaa niistä paremmin hyötyville eli nuoremmille työnhakijoille.
Lindströmin arvion mukaan hänen esitys koskee muutamaa tuhatta ihmistä ja maksanee muutaman kymmenen miljoonaa euroa. Kymmenen vuotta sitten eläkkeelle pääsyn hinta oli neljä miljoonaa euroa ensimmäisenä vuonna.
– Hinta tippui kun henkilöt siirtyivät vanhuuseläkkeelle joukon yläpäästä ja valitettavasti osa kuolikin, sillä nämä henkilöt ovat aika raihnaista porukkaa, Taipale muistuttaa.
Virkamiehet jarruttivat
Työkyvyttömien eläkkeelle päästämistä on yritetty kahden ministerin aikana, mutta se ei toteutunut. Taipaleen mukaan korkeat virkamiehet ovat vastustaneet lakia periaatteellisista syistä, jonka takia se ei ole mennyt läpi tähän mennessä.
– On sanottu, että se antaa väärän signaalin ihmisille, mutta eihän kukaan viitsi olla tahallaan työttömänä kymmentä vuotta. Osa virkamiehistä ei tiennyt, että mistä porukasta on kyse.
Taipale itse tuntee porukan, jonka puolesta hän puhuu ja toimii. Hän on tehnyt lääkärinä lukuisia työkyvyttömyyslausuntoja, jota tarvitaan Kelan ja työeläkelaitosten eläkepäätöstä varten.
– Olen tehnyt lausunnon noin 4000 ihmiselle, joista noin 3000 on päässyt eläkkeelle.
Demariministerit eivät onnistuneet
Lex Lindström sai tuoreeltaan tukea SAK:n puheenjohtaja Jarkko Elorannalta ja esitystä ovat kiitelleet myös SDP:n ex-työministerit Lauri Ihalainen ja Tarja Filatov.
– Ilmapiiri on muuttunut, mutta se johtuu siitä, että pitkäaikaistyöttömien määrä on lisääntymässä tavattomasti. Filatov ja Ihalainen ovat olleet nyt suopeita, mutta tämän olisi voinut heidänkin toimesta aikanaan tehdä, Taipale huomauttaa.
“Kaikki tulivat taputtamaan ja sanomaan, että helvetin hyvä homma, mutta mitään ei tapahtunut. Eduskunnassa asiaa on vaikea saada läpi.”
Taipale on pitänyt eduskuntatalon edessä mielenosoituksia, jotta työkyvyttömät päästettäisiin eläkkeelle.
– Kaikki tulivat taputtamaan ja sanomaan, että helvetin hyvä homma, mutta mitään ei tapahtunut. Eduskunnassa asiaa on vaikea saada läpi. Kyllä sen hallituksesta pitää tulla.
Taipaleen mukaan perussuomalaiset yrittävät tehdä jotain sen sijaan, että antaisivat hyvän idean pölyttyä mapissa.
– Tämä on yksi esimerkki jonka te perussuomalaiset hoidatte, jonka SDP:n olisi pitänyt hoitaa kun se oli hallituksessa, Taipale sanoo.
Toimeentuloluukulta eläkkeelle
Lex Lindströmin yhteydessä Taipale laittaisi eläkkeelle myös ne ihmiset, jotka ovat eläneet vuosikausia pelkästään toimeentulotuella.
– Heidät voitaisiin sisällyttää tähän lakiin samalla. Se on kaikkien raihnaisin porukka, joka siirtyy kortistosta toimeentulopuolelle.
Myös Eläkemahdollisuuksien selvittelyhanke eli ELMA–projekti kaipaa Taipaleen mielestä valtakunnallista uudelleen organisointia.
– Elmassa selvitettiin työttömien eläkemahdollisuuksia lääkäreiden toimesta ja saatiin kaikkein raihnaisin porukka eläkkeelle eli noin 25 000 ihmistä.
Suomessa on Taipaleen arvion mukaan parikymmentätuhatta ihmistä, jotka saisivat eläkkeen, jos heidät todella tutkittaisiin.
Eläkekriteerit päivitettävä
Taipaleen mielestä nyt tarvittaisiin työryhmä, joka alkaisi selvittämään miten eläkekriteerit soveltuvat työelämään.
– Hyvin paljon tulee hylättyjä eläkepäätöksiä porukalle, joka ei kykene mihinkään töihin ja työantaja ei ota heitä töihin. Me olemme kokeilleet työkokeiluja, mutta he eivät pärjää selvin päinkään.
Eläkkeelle pääsyn kriteerit olleet Taipaleen mukaan eläkelaissa samat jo 25-30 vuotta vaikka työelämä on täysin olennaisesti muuttunut.
– Maatalous- ja teollisuusvaltaisesta työelämästä on siirrytty it-alalle, jossa tarvitaan toisenlaisia taitoja.
Taipale katsoo omissa avauksissaan toiveikkaana perussuomalaisten suuntaan.
– Järjestin kerran mielenosoituksen SDP:n puoluekokouksessa. Siihen liittyi Lex Taipale eräänä osana. Tein 31 kohdan esityksen, mutta sitä ei oikeastaan käsitelty missään. Jos sosiaali- ja terveysministeri Pirkko Mattila voisi laittaa pienen työryhmän selvittämään eläkekriteerien kehittämistä nykytyöelämään sopivaksi, niin se olisi aika kova aloite, Taipale esittää.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lex Lindström -esitys: Päästetään iäkkäät pitkäaikaistyöttömät eläkkeelle

Lindström Ylelle: Pitkäaikaistyöttömien eläkearmahdus tulee budjettiriiheen
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”
Demarimeppi, entinen SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma on saanut Iltalehdessä osakseen kovaa kritiikkiä 16 vuotta sitten vuonna 2009 eduskunnan täysistunnossa pitämästään puheenvuorosta Nord Stream -keskustelussa samaan aikaan eduskunnassa toimineilta silloisilta kansanedustajilta. Kaasuputkea lobanneen Heinäluoman sarkastiset heitot ”suikkahattuisista, punatähtisistä ja harmaapukuisista” miehistä tämän päivän kontekstissa tuskin hymyilyttävät enää demareitakaan.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Vihreä kupla puhkesi – akkuvalmistaja Northvolt konkurssiin
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”
Jyväskylän yliopistosta kantautuu huolestuttavia uutisia. Hiljattain Ylen julkaiseman uutisen perusteella yliopistossa ollaan valmistelemassa tiettyihin koulutusohjelmiin omaa hakuväylää Suomea toisena kielenä opiskeleville. Perussuomalaisten opiskelijajärjestö pitää kannanotossaan suunniteltua positiivista syrjintää korkeakoulujen yhteishaussa älyvapaana toimintana.

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla
Saksan tuleva kristillisdemokraattien ja demarien mustapunahallitus haluaa ottaa satoja miljardeja euroja uutta velkaa romukuntoisen armeijan kohentamiseen ja antaakseen oman panoksensa Euroopan puolustamiseen. Rahalla ei saa kuitenkaan kaikkea. Vaikka yhä useampi saksalainen pelkää Putinia, niin enemmistö ei ole valmis puolustamaan ase kädessä kotimaataan.

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa
Kevään kuntavaaleissa SDP:n listoilla on ainakin neljä ay-järjestön istuvaa tai entistä puheenjohtajaa. Teollisuusliiton puheenjohtaja, sekä viime talven poliittisten lakkojen ”ruuvin kiristäjänä” tunnettu Riku Aalto asettuu ehdolle Vantaalla. Myös monet SAK:laisten liittojen rivijäsenet ovat asettuneet ehdolle demarien tai vasemmistoliiton listoilta.